سرگرمیفیلم و بازی
موضوعات داغ

خلاصه و نقد و بررسی قسمت 5 فصل 8 گیم اف ترونز – دنریس ، ملکه دیوانه !

تحلیل نکات و اتفاقات قسمت 5 فصل 8 سریال بازی تاج و تخت

قسمت پنجم فصل هشتم سریال گیم اف ترونز- Game of Thrones با نام The Bells ” ناقوس ها ” منتشر شد. در این قسمت به نبرد بی‌رحرمانه دنریس و سرسی پرداخته شد. این قسمت کمی کاستی های قسمت های گذشته را جبران کرد و مورد تحسین قرار گرفت. با ماگرتا برای نقد و بررسی این قسمت همراه باشید.

نکته: این مقاله حاوی اسپویل است.

قسمت 5 فصل 8 سریال گیم اف ترونز
قسمت 5 فصل 8 سریال گیم اف ترونز

در قسمت اول فصل هشتم گیم اف ترونز چه گذشت؟

خلاصه و تحلیل نکات مهم قسمت ۲ فصل ۸ سریال گیم اف ترونز

خلاصه و نقد و بررسی قسمت ۳ فصل ۸ گیم اف ترونز

خلاصه و بررسی اتفاقات قسمت ۴ فصل ۸ گیم اف ترونز

خلاصه داستان فصل ۱ تا ۷ سریال گیم اف ترونز در چند دقیقه

پیشنهاد تیم تحریریه

بخش اول – قسمت 5 فصل 8 سریال بازی تاج و تخت

در بخش آغازین این قسمت به لرد واریس پرداخته شده است. واریس در حال نوشتن نامه‌ای است که وارث برحق تخت آهنین را جان اسنو می‌داند کمی بعد جان به قلعه می‌آید و واریس درباره شاه شدن او صحبت می‌کند و جان هم طبق معمول قبول نمی‌کند و از حال دنریس که بعد مرگ میساندی در اتاق بدون خوردن غذا مانده بود درباره دنریس از واریس خبر می‌گیرد .

در سکانس بعدی تیریون با دنریس صحبت می‌کند که یکی به دنریس خیانت کرده و در این میان تیریون لرد واریس را لو میدهد و دنریس متوجه همه چیز می‌شود خب واریس رو دستگیر و به دنریس او را به شکل وحشیانه‌ای اعدام می‌کند(با آتش اژدها).

در ادامه جان به دیدن دنریس می‌رود و درباره اینکه دنریس خواسته بود، حقیقت وارث بودنش را به کسی نگوید صحبت می‌کنند، جان باز هم میگه تخت را نمی‌خواهد ولی با پخش شدن این خبر و با محبوبیتی که جان در پایخت دارد نشستن دنریس بر تخت ممکن نمی‌شود، (چون مردم آنجا از او می‌ترسند) به همین دلیل دنریس ترساندن آنها را انتخاب می‌کند!

در صحنه بعدی تیریون در حال قانع کردن دنریس است که مردم بی‌گناه را قتل عام نکند و منتظر شنیدن ناقوس‌ها باشد (تسلیم شدن آنها) و جنگ را متوقف کنند که خب دنریس موافقت می‌کند. در ادامه خبر دستگیری جیمی به تیریون توسط دنریس گفته می‌شود و تیریون برادرش را آزاد می‌کند و به سمت سرسی می‌فرستد تا همراه او فرار کنند.

بخش دوم – قسمت 5 فصل 8 سریال گیم اف ترونز

در بخش بعدی همه اماده یک جنگ تمام عیار می‌شوند و سلاح های عقرب و اژدها کش را مشاهده می‌کنید. تیریون به جان نیز می‌گوید بعد از شنیدن صدای ناقوس جنگ را متوقف کنند. در ادامه نیز در لحظه‌ای سگ و آریا را مشاهده می‌کنیم که وارد قلعه رد کیپ می‌شوند. همچنین جیمی را نیز در سعی بر رفتن به نزد سرسی هست را می‌بینید.

در بندرگاه یورن هم آماده مقابله با اژدها است که دنریس با یک حمله قافیل گیرانه تمام کشتی‌ها را نابود می‌کند. در ادامه دنریس دراوزه اصلی را نابود و ارتش پاکان، شمال و دوتراکی به شهر حمله ور می‌شوند. خب در ادامه جنگیدن و نابود کردن سلاح های عقرب توسط دنریس را می‌بینید و سرسی که از بالای قلعه ردکیپ نابود شدنش را می‌بیند.

درسکانس بعدی ارتش سرسی تسلیم می‌شود وهمه منتظر به صدا درآمدن ناقوس‌ها هستند. بعد از به صدا در آمدن آنها همه منتظریم که جنگ تموم بشه ولی ولی … دنریس به جنون رسیده و با نگاهش به ردکیپ به با بی‌رحمی تمام به مردم بیگناه حمله از دم آنها را قتل عام می‌کند. بعد از این اتفاق هم نیروهای طرف دنریس هم به ارتش تسلیم شده و مردم بیگناه حمله و قتل عام بزرگی رخ می‌دهد. در این میان جان اسنو که مخالف است سعی در جلوگیری دارد که موفق نمی‌شود و تیریونی که بهت و تعجب او را برداشته است!

دنریس به سمت قلعه یورش می‌آورد و صحنه‌ای دیگر جیمی که سعی بر وارد شدن به داخل قلعه است با یورون برخورد می‌کند و بعد از نبردی با او و زخمی شدن او را می‌کشد و به دنبال سرسی می‌رود.

بخش آخر – قسمت 5 فصل 8 سریال گیم آف ترونز

در بخش بعدی که دنریس در حال تخریب و نابودی قلعه ردکیپ است. در ادامه سرسی به همراه مشاور و کوه تصمیم به فرار می‌گیرد. در صحنه بعدی آریا و سگ را می‌بینیم که وارد قلعه شده‌اند. سگ که آریا را قانع می‌کند که سرسی زیر آوار می‌میرد و از او می‌خواهد از قلعه که در حال تخریب است خارج شود.

خب چیزی که فصل‌ها منتظرش بودیم به سر رسید. تقابل سگ و کوه، سگبه سراغ کوه می‌رود مشاور سرسی میخواد که جلوی کوه را بگیره براحتی توسط کوه کشته میشود. نبرد کوه و سگ اغاز میشه که سگ با فرو کردن شمشیر در بدن کوه جلوی او را نمی‌گیرد و انگار نه انگار که زخمی شده است. در آخر سگ خود را همراه با کوه به پایین پرتاب می‌کند و هر دو می‌میرند.

در ادامه دیدار سرسی و جیمی را مشاهده می‌کنیم و به سمت زیرزمین می‌روند. در صحنه بعدی آریا را می‌بینیم که در بلبشوی مرگ و میر و نابوی شهر سرگردان است و به دنبال جایی برای پناه گرفتن است. در سکانس بعدی جان دستور عقب نشینی می‌دهد و نیروها را از شهر نابود شده خارج می‌کند.

در سکانس بعدی جیمی و سرسی هست که در زیرزمین در پی فرار هستند و با مسدود شدن مسیر خروج از قلعه روبرو می‌شوند که در این لحظه اشک‌های سرسی را سرازیر می‌شود که به فکر بچه‌اش و زنده نگه داشتن او است که در نهایت در جیمی و سرسی در آغوش یکدیگر در زیر آوار دفن می‌شوند.

در آخر سکانس پایانی این قسمت را مشاهده می‌کنیم که آریا در شهری نابود شده و پر از جنازه مرد و زن و بچه که سوزانده و کشته شده بودند قرار دارد و گویی او تنها بازمانده است. و با دیدن اسبی که خود بنده نفهمیدم از کجا پیداش شد، به طرف اسب رفت و با آن به سمت خارج شدن از شهر حرکت کرد.

سرگذشت دنریس ، از خوبی تا بدی و تبدیل شدن به ملکه دیوانه!

قسمت 5 فصل 8 سریال گیم اف ترونز
قسمت 5 فصل 8 سریال گیم اف ترونز

«دنریس تارگرین» در اپیزود دوم از فصل هفتم «بازی تاج‌وتخت» (Game of Thrones) اعلام داشته بود که به این سرزمین نیامده تا ملکه‌ی خاکسترها باشد. او که برای حمله به وستروس برنامه‌ریزی می‌کرد به همه اطمینان خاطر داد اگرچه سلاحی معادل بمب هسته‌ای در اختیار دارد، اما قصد ندارد وارد یک جنگ تمام عیار شود. در «ناقوس‌ها»، اپیزود ماقبل پایانی فصل هشتم به کارگردانی «میگل ساپوچنیک»، دنریس تاجی که به دنبالش بود را به چنگ آورد اما حالا باید بر همان بقایای خاکستری حمکرانی کند که یک فصل پیش وعده داده بود از آن اجتناب می‌کند.

«بازی تاج‌وتخت» از سال‌ها قبل علائم ظهور «ملکه‌ی دیوانه» را پدیدار کرده بود. در فصل اول، او و «کال دروگو» از تولد «نریانی که بر دنیا سوار می‌شود» هیجان‌زده شدند، هویتی مسیحا-گونه که «میری ماز دور» پیشگویی کرد شهرها را به آتش خواهد کشید. در فصل دوم، دنی عهد کرد وقتی که اژدهایانش به قدر کافی رشد کردند و از دروازه‌های «کارث» بیرون بروند شهرها را آتش می‌زند. در فصل ششم، او تهدید کرد که «خلیج برده‌داران» را دوباره به خاک و خون می‌کشد. در طول این سریال، دنریس انسان‌های زنده را چندین مرتبه سوزانده است: ابتدا یکی از اربابان «میرین»، سپس «تارلیس» و حالا «واریس» در آخرین قسمت سریال.

اما این نخستین بار بود که دنریس دست به قتل عام هزاران انسان بی‌گناه می‌زد. علی‌رغم سال‌ها پیش‌گویی، جنون این شخصیت در اپیزود پایانی به نظر بی‌دلیل می‌آمد. آیا این کشتار باید به این شکل صورت می‌گرفت؟

در بلوای اپیزود «ناقوس‌ها»، سریال فراموش کرد که برای شخصیت دنریس حس هم‌دردی به اندازه‌ی بی‌رحمی بنیادین است. او در فصل چهارم بیهوده زنجیرها را از هم نگسست. او شخصیتی است که از تجاوز دوتراکی‌ها به زنان ممانعت کرد، و برده‌های بی‌شماری را از بند رهاند. او «یونکای»، «آستاپور» و «میرین» را با حداقل تلفات به تصرف درآورد، و برای مردمان آن سرزمین‌ها دنیایی بهتر خلق کرد. او به جز فرمانروایی هدف دیگری نداشت، اما دختری که در دروان کودکی آن همه از مردان زورگویی دیده و رنج برده، می‌دانست که بی‌عدالتی یعنی چه.

از چندین سال قبل به نظر می‌رسید که «بازی تاج‌وتخت» نزاع درونی دنریس میان دستیابی به تاج‌وتخت و مهربانی و غم‌خواری را مقدمه‌چینی می‌کند. اینکه وقتی برای فتح تخت فرمانروایی لازم باشد جان هزاران انسان بی‌گناه را فدا کند چه تصمیمی می‌گیرد؟ با این حال، این اپیزود از طرح چنین معمایی ناتوان ماند. دنریس هنگامی بر آن می‌شود «کینگز لندینگ» را به آتش بکشد که ناقوس‌ها به صدا درآمده و سربازان تسلیم شده بودند.

هم‌چنین بخوانید :
عکس های عاشقانه ای که هر عاشق و معشوقی به آن نیاز دارد !

جنگ به پایان رسیده بود – دنریس تنها باید کمی منتظر می‌ماند تا پیاده نظامش بدون درگیری منطقه را پاکسازی کنند تا او بالأخره بتواند قلعه‌ی «رد کیپ» را تصرف کند. با این همه، در همین لحظه است که دنریس تصمیم می‌گیرد شهر را به ویرانه بدل سازد و با تنها اژدهای خود «دروگون»، «رد کیپ» و خانواده‌های بی‌گناه را نشانه بگیرد.

درک این اقدام دنریس ساده نیست. همانگونه که در پایان اپیزود «دن وایس» یکی از شورانرهای سریال توضیح می‌دهد، دنریس زمانی تصمیم به سوزاندن «کینگز لندینگ» می‌گیرد که چشمش به قلعه‌ی «رک کیپ» می‌افتد. وایس می‌گوید: «در این لحظه است که از فراز دیوارهای «کینگز لندینگ»، به نماد آنچه از او ستانده‌اند نگاه می‌کند و تصمیم می‌گیرد تنها به خودش فکر کند.» او با کشتار هزاران انسان بی‌گناهی که برای سرسی اهمیت نداشتند «تنها به خودش فکر می‌کند.»

با ویرانی پمپئی-گونه‌ی «کینگز لندینگ» و پایتخت وستروس، دنریس نه تنها به پشتوانه‌ی اخلاقی «بازی تاج‌وتخت» که بناکردنش بیش از شش فصل زمان برد خیانت می‌کند، بلکه اکنون حکمرانی قریب‌الوقوع خود را نیز با چالش‌هایی مواجه ساخته است.

بازماندگان یورش او دقیقاً می‌دانند که چه کسی عزیزان، دوستان و همسایگانشان را زنده در آتش سوزانده است، و دنریس نیز برای بازسازی شهر باید زمان زیادی صرف کند. حتی تاج و تختی که او سخت به دنبالش بود نابود گشته. در حقیقت «تخت آهنین» را ممکن است به همان شکلی بیابد که در فصل دوم در رؤیا دیده بود. بسیاری پیش‌بینی می‌کردند که «تخت آهنین» با فرارسیدن زمستان و «وایت واکر»ها در برف و یخ فرو رود، یا دست کم به «جان اسنو» برسد، اما حالا غبار ویرانی روی آن نشسته.

قسمت 5 فصل 8 سریال گیم اف ترونز
قسمت 5 فصل 8 سریال گیم اف ترونز

تفاوت است میان بی‌رحمی و شرارت و ظلم. رفتار دنریس در اپیزود «ناقوس‌ها» در دسته‌ی دوم قرار می‌گیرد. او آتش قتل‌عامی به کلی غیرضروری را شعله‌ور ساخت، عملی شرورانه که به هیچ وجه با شخصیت او همخوانی نداشت و از چهارچوب ترسیم‌شده‌اش بیرون می‌زد. شاید چنین مقدر شده بود که دنی «ملکه‌ی دیوانه» باشد – اما وقتی سریال کشمکش‌های درونی او را به ما نشان ندهد، این کنش او هم منطقی به نظر نخواهد رسید.

اگرچه او به تازگی دو اژدها، «جورا» و «میساندی» دو دوست نزدیک خود، و نیز علاقه‌ی «جان اسنو» را از دست داده و همه‌ی این مسائل بر خشم او می‌افزاید، اما روشن نمی‌شود که دقیقاً کدام بارقه آتش غضب او را برمی‌افروزد. اگر دنریس برای تاج‌وتخت باید این ویرانی را به بار می‌آورد، تغییر موضع او نیز نباید با شخصیتش متناقض می‌بود. او در عوض، بی‌آنکه هدفی در ذهن داشته باشد دست به کشتار بی‌اساس هزاران تن می‌زند که هرگز با شخصیت او نمی‌خواند.

این پرسش کهنه که دنریس چگونه در «کینگز لندینگ» فرمانراویی می‌کند دیگر اهمیتی ندارد چرا که تقریباً شک نیست که او در اپیزود بعدی کشته شود. در این قسمت، سریال اشاره‌ای جزئی هم داشت به نقش «آریا» به عنوان «ملکه‌کُش». دنریس که پیش از برآشفتگی غیرمنطقی‌اش یکی پس از دیگری متحدینش را از دست می‌داد، در اپیزود بعدی بدون تردید تیریون و جان را هم در کنار خود نخواهد دید.

دگردیسی دنریس به «ملکه‌ی دیوانه» همواره محتمل بود و روش‌هایی وجود داشت که این تغییر موضع او بی‌علت به نظر نرسد اما در طول اپیزود شب گذشته، همچنانکه بر «کینگز لندینگ» آتش نازل می‌کرد جدا از تصویر «نایت کینگ» و «نغمه‌ی آتش بدون یخ»، تنها یک اندیشه به ذهن می‌آمد: مروت.

نقدهای منتقدان آمریکایی درباره قسمت 5 فصل 8 گیم اف ترونز

قسمت 5 فصل 8 سریال گیم اف ترونز
قسمت 5 فصل 8 سریال گیم اف ترونز

از ساعاتی پیش نقدهایی که منتقدان آمریکایی درباره قسمت پنجم سریال نوشته‌اند در وبسایت‌ها منتشر شده‌اند. بخشی از نقدها بر تصمیم کلیدی دنریس و حمله نهایی او متمرکز شده‌اند. تحلیل شخصیت دنریس و اینکه اعمال او در قسمت پنجم واقعا متناسب با شخصیتی است که از او در این مجموعه سراغ داریم باعث بخش مهمی از اختلاف‌ نظرات در نقدهای منتشر شده‌ بودند.

در ادامه بخش‌هایی از چند نقد بر قسمت پنجم آخرین فصل گیم آو ترونز را می‌خوانیم:

اریک کین – فوربز

قسمت جدید گیم آو ترونز شگفت‌انگیز بود. این قسمت می‌تواند یکی از جنجال‌برانگیزترین قسمت‌های یک مجموعه تلویزیونی باشد که تا به حال ساخته شده. من قسمت پنجم را دوست داشتم و هم‌‎زمان از آن متنفر بودم و فکر می‌کنم این قسمت می‌توانست یک نقطه اوج بی‌نقص برای هر آنچه سریال تا به حال ایجاد کرده باشد… فقط اگر HBO زمان کافی ر ا به این لحظه دیوانه‌وار خون و آتش اختصاص می‌داد.

اگر چنین می‌کردند، این قسمت قطعا بی‌نقص می‌بود. من شیفته این قسمت شدم، شیفته اولین فریم تا آخرین فریم آن و هنوز منتظر ادامه‌اش بودم که ناگهان با پایان مواجه شدم؛ حس کسی را داشتم که فریب داده شده… چه بسیار قصه‌ها، چه پتانسیل عظیمی، چه رشته‌هایی … ما به پایان رسیدیم بدون آنکه واقعا به پایان رسیده باشیم… همه چپز در جای خود قرار داشت، همه چیز بی‌‎نقص ساخته شده بود اما هرگز آنچنان که باید و شاید به آن نقطه اوج احساسی نرسیدیم.

دنیل داداریو – ورایتی

قسمت یکی‌مانده به آخر بازی تاج و تخت براساس لحظه‌ای سر و شکل یافته بود که دنریس تارگرین … زنی که اراده معطوف به قدرتش از قسمت اول به مجموعه تحرک داده بود، به شکلی بی‌نقص در قالب شخصیتش رفتار می‌کند.

شاید این ادعا نیازمند توضیحاتی باشد آن هم با توجه به اینکه دنریس هوادار افراطی آزادی و عدالت است و به شکل تاریخی تلاش کرده زندانیان حکومت‌های ظالم را از بند نجات دهد. اما او در قسمت پنجم نه تنها دست به کشتن سپاه مخالفینی می‌زند که تسلیم شده بودند بلکه شماری از شهروندان عادی را نیز با آتش، خاکستر می‌کند. در اینجا باید در نظر داشت که تدابیر دنریس همواره بیش از آنکه بر مبنای همدلی با دیگران باشد بر مبنای سلطه بر دیگران بوده… اگر لازم باشد که کل یک شهر محو شود تا اطمینان حاصل شود که دیگر اثری از جهان گذشته باقی نمانده؛ اگر چنین اقدامی ضروری بود قطعا دنریس حتی زودتر از این‌ها دست به چنین اقدامی می‌زد.

دیوید سیمز – آتلانتیک

بخش قابل توجهی از قسمت «The Bells» به حمله نهایی دنریس وابسته است؛ حمله‌ای انتقام‌جویانه و احساسی که فراتر از تمام اقدامات قبلی او است. بله درست است که ملکه اژدها از دیرباز علاقه خاصی به کشتن از طریق سوزاندن داشت، درست است که در حال حاضر دو نفر از بهترین مشاورانش جورا مورمنت و میساندی را در اختیار ندارد؛ دو مشاوری که او را از اعمال بدون ملاحظه باز می‌داشتند. با این وجود سریال می‌توانست زیرساخت لازم را برای چنین چرخش و تصمیمی پدید آورد که نیاورد. دنریس مدت‌ها به عنوان رهبری نشان داده شده بود که به برده‌داری پایان داد و تمایل چندانی به رفتارهای ظالمانه نداشت.

گیم آو ترونز می‌توانست به سادگی واقعیت زننده جنگ دنریس را نمایش دهد بدون آنکه او را وادارد افراد بی‌گناه را بکشد… انتخابی برای نمایش شخصیت دنریس که به نظر می‌رسد برای پایان سریال انتخاب ضعیفی باشد.

این قسمت به شکل زیبایی کارگردانی و اجرا شده بود و بازیگران واقعا عملکرد خوبی داشتند. صحنه‌های اکشن تر و تمیز از کار درآمده بودند و تدوین موازی به کار رفته در این قسمت هوشمندانه بود. اما در نگاه من کل ماجرا بسیار پوچ و توخالی به نظر رسید، گمان می‌کنم با حرکت دنریس تمام تکیه‌گاه روایی اثر از بین رفته است.

زمان پخش قسمت های فصل ۸ گیم اف ترونز

سمتمدت زمانکارگردانتاریخ پخش
اول54 دقیقهDavid Nutter26 فروردین (منتشر شده است)
دوم58 دقیقهDavid Nutter2 اردیبهشت (منتشر شده است)
سوم82 دقیقهMiguel Sapochnik9 اردیبهشت (منتشر شده است)
چهارم78 دقیقهDavid Nutter16 اردیبهشت (منتشر شده است)
پنجم80 دقیقهMiguel Sapochnik23 اردیبهشت (منتشر شده است)
ششم80 دقیقهDavid Benioff , D.B. Weiss30 اردیبهشت


دانلود زیرنویس فارسی قسمت 5 فصل ۸ گیم اف ترونز

دانلود زیرنویس فارسی قسمت 5 فصل ۸ گیم اف ترونز – Game of Thrones

نظر شما درباره منفی شدن شخصیت دنریس چیست؟ چه کسی بر تخت آهنین خواهد نشست؟ نظرات خود را در قسمت دیدگاه با ما درمیان بگذارید.

برچسب ها

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا