سبک زندگی

جواب گفت و گو کنید صفحه 103 درس حکایت راستی تفکر هفتم

پاسخ های گفت و گو کنید صفحه ی ۱۰۳ درس حکایت راستی کتاب تفکر و سبک زندگی هفتم

جواب گفت و گو کنید صفحه 103 درس حکایت راستی تفکر هفتم ؛ پاسخ و جواب های گفت و گو کنید درس حکایت راستی صفحه ۱۰۳ کتاب تفکر و سبک زندگی هفتم متوسطه اول را می توانید در ادامه بخش آموزش و پرورش ماگرتا مشاهده نمایید.

همچنین بخوانید: جواب آزمایش کنید و گفت و گو کنید صفحه 62 درس راز تعادل تفکر هفتم

جواب و پاسخ گفت و گو کنید درس حکایت راستی صفحه ۱۰۳ تفکر هفتم
جواب و پاسخ گفت و گو کنید درس حکایت راستی صفحه ۱۰۳ تفکر هفتم

پاسخ گفت و گو کنید درس حکایت راستی صفحه ۱۰۳ تفکر هفتم

در گفت و گو کنید صفحه ی 103 کتاب تفکر و سبک زندگی پایه هفتم متوسطه اول در مورد حکایت راستی سوالاتی مطرح شده است که در زیر به پاسخ آنها می پردازیم.

سوال 1) دریافت شما از این حکایت چیست؟

پاسخ: دریافت من از حکایت راستی این است که در برخی واقع استفاده از دروغ مصلحتی از ایجاد اتفاقات تلخ و ناراحت کننده جلوگیری می کند و از گفتن راستگویی برای ایجاد فتنه و بحث و جدل بهتر می باشد.

سوال 2) شما با روش کدام یک از وزرا موافقید؟ چرا؟

پاسخ: من با آن وزیر که از پادشاه درخواست چشم پوشی داشت موافقم، چون رفتار او به مصلحت همگان بود.

سوال 3) نیت هر یک از وزرا برای دروغگویی و راستگویی چه بود؟

پاسخ: نیت وزیر اول برای دروغگویی، مصلحت اندیشی و خیرخواهی همگان بود و قصد این را داشت که از ایجاد بحث و درگیری و اتفاقات تلخ و ناگوار جلوگیری کند. ولی نیت وزیر دیگر برای راستگویی، ایجاد فتنه و پلیدی بود.

سوال 4) رفتار هر یک از وزرا چه پیامدی برای اسیر می توانست داشته باشد؟

پاسخ: راستگویی آن وزیر بدون در نظر گرفتن همه جوانب و مصلحت اندیشی، می توانست موجب کشته شدن آن اسیر شود، ولی دروغگویی مصلحتی وزیر دیگر، می توانست مانند آبی بر روی آتش خشم و عصبانیت پادشاه باشد و باعث نجات جان آن اسیر شود.

سوال 5) آیا شیوه رفتار هر یک از آنها در همه زمانها، مکانها و شرایط قابل انجام است؟ توضیح دهید.

پاسخ: خیر، هر حرف و سخنی باید با توجه با مکان و موقعیت آن گفته شود و به گونه ای باشد که نتیجه آن باعث افزایش دوستی و مروت بین افراد باشد، و از ایجاد اختلاف و درگیری میان افراد و بروز هرگونه رویداد تلخ و ناگوار جلوگیری کند. پس ما باید بدانیم که چه زمانی، کجا و چگونه از گفتن یا نگفتن حرف راست و درست استفاده کنیم.

سوال 6) چرا گاهی افراد در بیان واقعیت دچار تردید میشوند؟

پاسخ: زیرا در بعضی موارد افراد بر اساس احساس یا دودل بودن یا ترسی که که دارند باعث تردید و شک آن فرد می شود. شاید به نوعی اگر واقعیت را بگویند دچار مشکل می‌شوند، مثلاً باعث می‌شود تا آن فرد تنبیه شود و یا اگر دروغ بگوید به نفع خودش می باشد.

پاسخ دیگر: گاهی موقعیت هایی پیش می آید که انسان در گفتی یا نگفتن حقیقت دچار تردید می شود، که ممکن است این اتفاق به دلایل زیادی به وجود می آید، مانند ترس و دلهره و یا اینکه فرد با خودش فکر می کند اگر این حقیقت آشکار شود به سود شخصی است که با او دشمنی دارد.

سوال 7) بعضی از افراد با نیت حفظ منافع شخصی، از بیان واقعیت خودداری میکنند. پیامدهای چنین نیتی برای فرد و جامعه چیست؟

پاسخ: این افراد به خود و جامعه آسیب زیادی می رسانند، چون با خودداری از بیان واقعیت و دروغ گفتن در جایی که موجب ایجاد ضایع شدن حق دیگران ، بی عدالتی و از بین رفتن اعتماد می شود، کار اشتباهی می باشد.

سوال 8) با چه معیاری می توان درباره گفتن یا نگفتن واقعیت، تصمیم گرفت؟ با مثال پاسخ خود را توضیح دهید (در پاسخ خود به سه مفهوم واقعیت، نیت و پیامد توجه کنید).

پاسخ: جلوگیری از گفتن حقیقت و واقعیت ها با نیت خیر و خوب، در صورتی که بازتاب مثبتی به همراه داشته باشد و از وقوع اتفاقات تلخ و ناگوار جلوگیری کند و به کسی آسیبی نرساند، مصلحت می باشد؛ بنابراین با توجه به پیامد واقعیت و حقیقتی که قصد داریم بگوییم، می‌توانیم نسبت به گفتن یا نگفتن آن تصمیم گیری کنیم.

به عنوان مثال می توانید به موارد زیر توجه کنید:

مثال از یک واقعیتواقعیتنیتپیامد آن برای فردپیامد آن برای دیگران
دانش آموزی که می گوید تکالیف و کتاب هایش را در خانه جا گذاشته است.آن دانش آموز تکالیفش را انجام نداده است.منافع شخصی برای خود دانش آموزشرهایی دانش آموز از تنبیه شدن و کم شدن نمرهکاهش اعتماد همکلاسی هاش و معلمش به او و یا تقلید از کار او توسط دیگران و رواج دروغگویی
مریم هنگام قهر بین زهرا و فاطمه به زهرا می گوید که زهرا همیشه از تو تعریف می کند.زهرا و فاطمه پشت سر همدیگر صحبت می کنند.آشتی دادن دو دوست خودرضایت خاطر مریمآشتی دو دوست
شخصی که به دروغ پول هنگفتی برای انجام کارهای خیر از مردم جمع می کند.استفاده از آن پول برای منافع خودشمنافع شخصیبا دروغ پول ها را جمع کرده و برای خودش خرج می کند.آن پول به افراد نیازمند نمی رسد.

همچنین بخوانید: جواب گفت و گو کنید صفحه ۱۳۱ تفکر هشتم آن پسرک انار ندارد

در انتها امیدواریم که مقاله پاسخ و جواب های گفت و گو کنید درس حکایت راستی کتاب تفکر و سبک زندگی هفتم صفحه ی 103 ، برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده باشد و توانسته باشید تا از آن استفاده و بهره برده باشید.

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

22 دیدگاه

 1. کوثر گفت:

  خیلی خوب بود مرسی

  1. کوثر گفت:

   خوب بود مرسی

 2. طاها گفت:

  خیلی عالی بود ولی خیلی طولانی بود
  به هرحال ممنون از سایت خوبتون

 3. ناشناس گفت:

  خوبه عالی

 4. کیم نامجون گفت:

  عالی عالی

 5. ناشناس گفت:

  عالی بود 🤍💎

 6. یسنا گفت:

  خیلی خوب و با مفهوم بود
  ممنونم

 7. ناشناس گفت:

  من ص ۱۰۳ و ۱۰۴ تفکر را می خواستم😒😡

  1. ناشناس گفت:

   من صفحه ۱۰۳ رو میخواستم هیچی از اینا نفهمیدم

  2. ناشناس گفت:

   عزیزم اگر بزنی صفحه 104 میاورد

   1. ناشناس گفت:

    خیلییی عالیی بود

  3. ناشناس گفت:

   اگر بزنی جواب ص ۱۰۴ تفکر هفتم ماگرتا میاره

  4. نیما گفت:

   خب به مغزت فشار بیار آکبند نمون

  5. ستاره گفت:

   خب خرفت اگه اسم درس رو بنویسی برات میاره بالا این درس رو

 8. . گفت:

  من ازش هیچی نفهمیدم

  1. ناشناس گفت:

   من نمیخوام چیز زیادی بگم فقط میخوام بگم که خیلللللیییییی عالی 😉

 9. ناشناس گفت:

  عالی بود

 10. ستایش گفت:

  عالی بود

  1. مدیا گفت:

   افتضاح بود

   1. ناشناس گفت:

    آره

   2. Yas گفت:

    😐

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *