بارداری و کودکسبک زندگی
موضوعات داغ

بهترین روش‌های جلوگیری طبیعی از بارداری ناخواسته چیست ؟

بهترین روشهای جلوگیری از بارداری بعد از رابطه !

بهترین روش‌های جلوگیری از بارداری کدام است؟ جلوگیری از بارداری با هر روشی اعم از دارو یا دستگاه قابل انجام است. زنان روشهای مختلفی برای پیشگیری از بارداری انتخاب می‌کنند. برخی روشها موثرتر از بقیه هستند. روش پیشگیری از بارداری بستگی به سلامت شما دارد و نیاز شما به جلوگیری از بیماری‌های منتقله جنسی.

روش های زیادی برای پیشگیری از بارداری وجود دارد اما شاید انتخاب بهترین راه ممکن برای شما مشکل باشد ، شما می توانید با روش های معرفی شده زیر یک راه مطمئن برای جلوگیری انتخاب کنید به خصوص اگر تازه عروس هستید و با شیوه های پیشگیری از بارداری آشنا نیستید.

هر چند اجتناب و پرهیز از برقراری رابطه ی جنسی، تنها روش صد در صد قطعی در پیشگیری از بارداری است، اما متدهای دیگری هم وجود دارد که در صورت استفاده و اجرای درست می تواند تقریبا همین نتیجه را بدهد.

بهترین روش جلوگیری از بارداری
بهترین روش جلوگیری از بارداری

بهترین روش جلوگیری از بارداری

هیچ روشی « بهترین » روش برای جلوگیری از بارداری نیست. روش پیشگیری در یک خانم به عوامل مختلفی بستگی دارد و در طول زمان ممکن است تغییر کند.
قبل از انتخاب روش پیشگیری از بارداری بهتر است در مورد موارد زیر با پزشک مشورت کنید:

 • آیا میخواهید طی چند سال آینده بچه دار شوید یا هرگز چنین قصدی ندارید.
 • هرکدام از روشهای تا چه در پیشگیری از بارداری موثر است.
 • عوارض جانبی احتمالی
 • تعداد رابطه جنسی به طور معمول
 • بهداشت عمومی خود و همسرتان
 • چقدر در استفاده از روشهای پیشگیری راحت هستید.
 • آموزش روش پیشگیری از بارداری که مدنظر دارید.

به یاد داشته باشید که حتی موثرترین روشهای کنترل بارداری نیز می تواند ناکام باشد.

روش‌های مختلف پیشگیری از حاملگی

خانم‌ها می‌توانند از روش‌های مختلف پیشگیری از بارداری استفاده کنند. برخی از بهترین روش‌های پیشگیری از بارداری عبارتند از:

 • استریلیزاسیون زن و مرد (بستن لوله های زنان و وازکتومی مردان): برای پیشگیری از بارداری برای همه عمر میتوان از این روش جراحی استفاده کرد.
 • روش ضدبارداری برگشت پذیر بعد از مدت طولانی یا روش LARC(قرار دادن دستگاه داخل رحم و ایمپلنت هورمونی): در این روش پیشگیری پزشک یک بار تزریق انجام می‌دهد و دیگر مجبور نیستید هر روز یا هر ماه مراجعه کنید. LARC به مدت 3 تا 10 سال بسته به روش مورد استفاده قابل اطمینان است.
 • روش‌های هورمونی کوتاه مدت (دارو، مینی دارو، پچ، حلقه واژینال): این روش را باید روزانه یا ماهانه استفاده کنید. تزریق‌هایی که باید انجام دهید هر سه ماه یک بار توسط پزشک انجام می‌شود.
 • روش‌های متداول (کاندوم، دیافراگم، اسفنج، کلاه رحم): این روش را هر بار که رابطه جنسی دارید باید استفاده کنید.
 • روش‌های طبیعی: در این روش از هیچ کدام از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده نمی‌شود اما از رابطه جنسی در روزهای باروری خودداری می‌شود.

جدول مقایسه روش‌های مختلف جلوگیری از بارداری

روشتعداد بارداری در هر100 زن در اولین سال استفادهعوارض جانبی و خطراتمدت زمان لازم برای استفاده
خودداری (بدون رابطه جنسی)نامشخصبدون عوارض پزشکیهیچ اقدامی لازم نیست
جراحی استریلیزاسیون دائمی برای زنان (بستن لوله‌های رحمی)کمتر از یک. درد دوران بهبود.خونریزی یا دیگر عوارض جراحیبعد از جراحی نیاز به اقدامی نیست
جراحی استریلیزاسیون دائمی برای مردان (وازکتومی)کمتر از یک.درد دوران بهبود.عوارض بعد از جراحیبعد از جراحی نیاز به اقدامی نیست
میله ایمپلنتکمتر از یک.سردرد.قاعدگی نامنظم.افزایش وزن.ورم سینه ها تا سه سال نیاز به اقدامی نیست
آی یو دی مسیکمتر از یک.دل درد بعد از کار گذاشتن دستگاه. از بین رفتن قاعدگی و خونریزی.درد لگنیتا 10 سال نیاز به اقدامی نیست
آی یو دی هورمونیکمتر از یک.قاعدگی نامنظم.کیست تخمدان.درد لگنیبسته به برند مورد استفاده 3تا 5 سال نیاز به اقدامی نیست
تزریق6.خونریزی بین دو قاعدگی.افزایش وزن.تغییرات خلق و خو.ورم سینه. سردرد و پوکی استخوانهر 3 ماه باید تزریق جدید انجام شود
پیشگیری از بارداری خوراکی با هورمون‌های ترکیبی9.دل درد.ورم سینه.تغییر زمان قاعدگی.تغییر خلق و خو.افزایش وزن.افزایش فشار خونمصرف روزانه در ساعت مشخص
پیشگیری از بارداری خوراکی با هورمون پروژسترون9.لکه بینی بین دو پریود.افزایش وزن.ورم سینه.سردردتهوعمصرف روزانه در ساعت مشخص
حلقه واژینال9.سردرد.دل درد.ورم سینه.مقاومت واژینال.تغییر پریود.افزایش فشار خوناستفاده برای 21 روز، خارج کردن آن برای 7 روز و استفاده از حلقه جدید
دیافراگم12.مقاومت.واکنش آلرژیک.عفونت ادراری. عفونت واژینال.شوک سمی در صورت قرار گرفتن بیش از 24 ساعتاستفاده در هر بار رابطه جنسی
اسفنج12در زنانی که بارداری نداشته اند24در زنانی که قبلا زایمان کرده اند.مقاومت.واکنش آلرژیک.شوک سمی در صورت قرار گرفتن بیش از 24 ساعتاستفاده در هر بار رابطه جنسی
کاپ دهانه رحم23.مقاومت واژینال.عفونت ادراری. واکنش آلرژیک.شوک سمی در صورت قرار گرفتن بیش از 24 ساعتاستفاده در هر بار رابطه جنسی
کاندوم مردانه18.مقاومت.پاره شدن کاندوم. واکنش آلرژیک به لاتکس کاندوماستفاده در هر بار رابطه جنسی
کاندوم زنانه21.مقاومت.پاره شدن کاندوم.واکنش آلرژیکاستفاده در هر بار رابطه جنسی
خارج کردن مایع منی22. آزاد شدن اسپرم پیش از خروج آلتاستفاده در هر بار رابطه جنسی
روش طبیعی24.دشواری در تشخیص روزهای باروریبسته به روش باید هر ماه انجام شود

روش جلوگیری از بیماری‌های مقاربتی  

تنها دو روش می‌تواند شما را از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی و ایدز در امان نگه دارد: کاندوم زنانه، کاندوم مردانه. در حالی که کاندوم بهترین روش برای پیشگیری از بیماری‌های مقاربتی است باید بدانید که این روش در مورد جلوگیری از بارداری 100 درصد نیست.

در رابطه جنسی به منظور پیشگیری از ابتلا به هر دو باید از روش دوگانه استفاده کنید. به این معنا که از کاندوم برای پیشگیری از بیماری مقاربتی استفاده کنید و در همین زمان از یک روش پیشگیری از بارداری دیگر مانند ایمپلنت، تزریق یا آی یو دی استفاده کنید.

روش‌های پیشگیری از بارداری
روش‌های پیشگیری از بارداری

روش‌های پیشگیری از بارداری بدون نسخه

شما میتوانید از سه روش بدون نسخه پزشک برای پیشگیری از بارداری استفاده کنید:

 • کاندوم مردانه، کاندوم زنانه
 • اسفنج
 • داروهای اورژانسی

آیا قرص‌های جلوگیری از حاملگی قابل اطمینان هستند؟

بله. روش‌های کنترل بارداری مانند دارو، برای بیشتر زنان بی‌خطر است. قرصهای ضدبارداری امروز دارای دوزهای پایینی از هورمون هستند که این خطر عوارض جانبی و مشکلات سلامت را تا حدود زیادی کاهش می‌دهد.

قرصهای ضد بارداری امروز برای خانمها مزایای بهداشتی زیادی دارد مانند کاهش خطر ابتلا به سرطان. همچنین مارکها و برندهای مختلف داروهای پیشگیری از بارداری می تواند خطر ابتلا به برخی از بیماریها مانند افزایش وزن، سردرد، خونریزی نامنظم و حساسیت سینه‎ها و تغییرات خلقی را افزایش میدهد. در مورد مصرف داروهای هورمونی کنترل بارداری باید با پزشک صحبت کنید.

آیا پیشگیری از بارداری باعث ناباروری می شود ؟

خیر، اگر این چنین بود باید تمام مردم دنیا به خصوص ساکنان کشورهای پیشرفته که اجازه نمیدهند خیلی سریع باردار شوند همگی باید نازایی داشته باشند البته اگر خانمی علایمی دال بر اختلال های هورمونی و تخمک گذاری دارد نباید برای مدت طولانی جلوگیری کند و باید سریع تر برای بارداری اقدام کند .

اینکه مصرف طولانی مدت قرص های ضدبارداری، ناباروری می آورد اثبات شده نیست ولی توصیه می شود همه خانم ها بعد از 2.5-2 سال مصرف قرص جلوگیری، چند ماه به سیستم هورمونی خود استراحت دهند تا به روال عادی برگردد و از روش های دیگری جز دارو مثل کاندوم یا آیودی برای پیشگیری استفاده کنند .

هر سوال و یا نظری درباره هر کدام از روش های جلوگیری از حاملگی را دارید در قسمت دیدگاه با ما در میان بگذارید تا کارشناسان ماگرتا در اسرع وقت به شما پاسخ دهند.

برچسب ها

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × = نه

دکمه بازگشت به بالا
بستن