اخباراقتصادی

حداقل حقوق و مزایا در سال ۹۸ چقدر است ؟

دستمزد کارگران و کارمندان در سال ۱۳۹۸ خورشیدی

به گزارش ماگرتا سال های گذشته و با افزایش تورم و گرانی ها در کشور، بسیاری از کارگران و کارمندان منتظر شنیدن اخبار مثبت و خوب مرتبط با حداقل حقوق و مزایا سال ۹۸ بودند. بسیاری از نهادهای کارگری معتقد هستند که حداقل حقوق و دستمزد فعلی با تورم حاکم بر جامعه هم‌خوانی ندارد. از طرف دیگر، کارفرمایان نیز معتقدند که در شرایط فعلی توان پرداخت مبالغ بالاتر را ندارند.

در هر صورت، شورای عالی کار پس از ساعت‌ها چانه زنی، در دویست و هشتاد و دومین نشست خود توانستند بر سر میزان حداقل حقوق و مزایا سال ۹۸ به توافق برسند.

حداقل دستمزد کارگران و کارمندان سال ۱۳۹۸
حداقل دستمزد کارگران و کارمندان سال ۱۳۹۸

میزان حقوق و مزایا

بر اساس گزارش های رسیده، حداقل حقوق و مزایا سال ۹۸ با ۳۶.۵ درصد افزایش نسبت به سال گذشته (با افزایش ۴۰۰ هزار تومانی)،  به مبلغ یک میلیون و ۵۱۷ هزار تومان رسید. این درحالی است که پایه حداقل حقوق و دستمزد در سال ۹۷ برابر با یک میلیون و ۱۱۲ هزار تومان بود.

بر اساس این بخشنامه، از ابتدای سال ۹۸ همه کارگران مشمول قانون کار (چه قرارداد دائم و چه قرارداد موقت)، حداقل حقوق روزانه‌ای که دریافت می‌کنند برابر با ۵۰۵,۶۲۷ ریال (۵۰ هزار تومان) خواهد بود. این درحالی است که این مبلغ در حالی است که مزد روزانه کارگران در سال ۹۷ برابر با ۳۷۰،۴۲۳ ریال (برابر با ۳۷ هزار تومان) بود. بر اساس مصوبه ۲۸ اسفند ماه شورای عالی کار سایر سطوح مزدی به میزان ۱۳ درصد به اضافه ۲۶۱ هزار تومان رقم ثابت ماهانه تعیین شد.

این موضوع به این معنی است که پایه حقوق سال ۹۸ کارگران نباید از مبلغ روزانه ۵۰ هزار تومان کمتر باشد. گفتنی است که پایه سنوات آن دسته از کارگرانی که یک سال از دریافت آخرین پایه سنوات آن‌ها گذشته باشد (یا به عبارتی کارگرانی که بیش از یک سال سابقه کار دارند، روزانه مبلغ ۲۳۳۳ تومان خواهد بود که این مبلغ در ماه به ۷۰ هزار تومان می‌رسد.

هم‌چنین بخوانید :
نتایج هفته چهاردهم لیگ برتر فوتبال ایران جام خلیج فارس 98-99

جدول حداقل حقوق و مزایا در سال ۱۳۹۸

در ادامه می‌توانید جدول حقوق و مزایا سال ۱۳۹۸ را با جزئیات کامل مطالعه کنید:
(ارقام به تومان است )

مقایسه حقوق و مزایا بین سال های ۹۷ و ۹۸
مقایسه حقوق و مزایا  (به تومان)  بین سال های ۹۷ و ۹۸
( روی عکس کلیک کنید )

همانطور که در جدول حقوق و مزایا سال ۹۸ پیداست، پس از تصویر میزان پایه حقوق سال ۹۸ در شورای عالی کار، رقم حق اولاد کارگران متاهل دارای فرزند نیز مشخص شد. به این ترتیب، همانطور که در بالا اشاره کردیم، حداقل حقوق سال ۹۸ روزانه ۵۰،۵۶۲ تومان خواهد بود. همچنین، حق اولاد کارگران به ازای هر فرزند زیر ۱۸ سال در سال جدید برابر با ۱۵۱ هزار ۶۸۸ تومان است. این رقم در سال قبل ۱۱۱ هزار و ۱۲۶ تومان بود.

اگر نمی‌دانید حق اولاد چیست؟ باید بگوییم که حق اولاد یکی از مزایای جانبی حقوق و دستمزد شاغلان مشمول قانون کار است و هر ساله با افزایش حداقل مزد، میزان آن نیز افزایش می‌یابد چرا که ضریبی از افزایش حداقل حقوق روزانه است.

حداقل حقوق و مزایا سال ۹۸
حداقل حقوق و مزایا سال ۹۸

شایان ذکر است که مقررات تعیین شده برای پایه حقوق سال ۹۸ شامل حال دانش آموزان و دانشجوانی که در تابستان به صورت موقت یا به شکل کارآموزی در کارگاه‌ها مشغول به کار می‌شوند، نمی‌شود.

به این ترتیب پرونده حقوق و دستمزد سال ۹۸ کارگران بسته شد. البته باید گفت که واحد‌های مشمول قانون کار می‌توانند جهت ارتباط نزدیک با کارکنان خود و انگیزه‌بخشی به آن‌ها، علاوه بر اجرای این مصوبه، توافق‌نامه‌های کارگاهی را در بین خودشان عقد کرده و نسبت به افزایش حقوق و مزایا کارکنان اقدام کنند.

آیا به نظر شما حداقل حقوق و مزایا سال ۹۸ می‌تواند پاسخگوی نیاز یک کارگر یا کارمند در زمان استخدام باشد؟ آیا فردی که چنین حقوقی را دریافت می‌کند، توانایی تحمل افزایش قیمت کالای بازار را دارد؟ خوشحال می‌شویم تا نظرات شما را درباره افزایش پایه حقوق سال ۹۸ بدانیم.

برچسب ها

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن