اخبارسیاسی

پشت پرده حمله به کنسولگری ایران در کربلا عراق

حمله به کنسولگری ایران در عراق چه بوده است ؟

حمله به کنسولگری ایران در کربلا : بامداد امروز، دوشنبه سیزدهم آبان عده‌ای از معترضین عراقی به سمت کنسولگری ایران در کربلا هجوم آوردند. رئیس جمهور آمریکا ویدئوی روشن کردن آتش و سنگ پرانی معترضان به کنسولگری ایران را ری‌توییت کرد. پیش‌تر گزارش‌هایی از شعار‌های پراکنده برخی تظاهرکنندگان عراقی بر علیه ایران و نیرو‌های نزدیک به ایران منتشر شده بود. با ماگرتا همراه باشید.

داستان حمله به کنسولگری ایران در عراق

به گزارش اخبار سیاسی ماگرتا به نقل از فرارو، در‌ ویدیو‌ هایی که بامداد امروز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد تعدادی از تظاهرات کنندگان در شهر کربلا در اطراف کنسولگری ایران تجمع کرده و کنار دیوار‌های کنسولگری ایران آتش روشن کرده اند. در این ویدئو‌ها تصاویری از پرتاب سنگ به سمت دیوار کنسولگری و بالا بردن پرچم عراق از دیوار ساختمان دیده می‌شود. همچنین بر اساس برخی گزارش‌ها کنسولگری ایران برای لحظاتی توسط معترضان عراقی محاصره شد.

اندکی پس از شروع ماجرا، فرماندهی پلیس کربلا اعلام کرد که اوضاع در اطراف کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کربلا تحت کنترل است. پس از این حادثه میرمسعود حسینیان، سرکنسول ایران در کربلا اعلام کرد در حال حاضر وضعیت در اطراف کنسولگری ایران عادی شده است. حسینیان به متقاضیان سفر به عتبات هشدار داد تا برقراری امنیت لازم سفر خود به عراق را به تاخیر بیندازند.


چند ساعت پس از حادثه، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا دو ویدیوی این حادثه که در صفحه‌های توییتری شبکه ایران اینترنشنال و پایگاه خبری عرب‌نیوز منتشر شده بود را بازتوییت کرد.

شبکه عرب زبان العالم متعلق به صدا و سیمای ایران گزارش کرد که گروه حمله‌کننده به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کربلا، از پیروان فرقه صرخی هستند که از استان‌های بابل و الدیوانیه به کربلا منتقل شده‌اند.

تظاهرات مردم عراق در اعتراض به فقر و فساد گسترده از سه شنبه نهم مهر ماه سال جاری شروع شده است. در آن دور از تظاهرات هیچ حزب سیاسی فراخوانی برای تظاهرات نداد و اعتراضات خودجوش به دلیل خشم مردم از بیکاری بالای جوانان، وضعیت بد خدمات دولتی و فساد در عراق آغاز شد. معترضان در شهر‌های مختلف عراق خواستار کناره‌گیری دولت، مبارزه با فساد و بهبود خدمات عمومی شده‌اند. اعتراضات عراق تاکنون دست کم ۲۵۳ کشته و چند هزار زخمی برجای گذاشته است.

در شهریور سال گذشته هم در جریان اعتراض مردم عراق به مشکلات اقتصادی و قطعی آب و برق تعدادی از معترضین سفارت ایران در بصره را به آتش کشیدند.

از شروع تظاهرات عراق در اوایل مهرماه و به خصوص پس از دور دوم تظاهرات از روز جمعه سوم آبان ماه شعار‌هایی پراکنده بر علیه ایران توسط برخی از تظاهرکنندگان شنیده می‌شود. محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهوری روز هشتم آبان در مورد شعار‌های ضد ایرانی در تظاهرات عراق گفت: «تلاش زیادی انجام می‌دهند با شعار‌هایی که درست می‌کنند، فاصله‌ای بین جمهوری اسلامی با عراق ایجاد کنند. باید هم‌آن‌ها هم ما این‌آگاهی را داشته باشیم که خارجی‌ها به این اهدافشان نرسند.»

در جریان تظاهرات سوم شهریور برخی معترضان عراقی به برخی ساختمان‌ها و دفاتر دولتی و شبه نظامی از جملع پایگاه‌های حشد شعبی که از گروه‌های نزدیک به ایران محسوب می‌شود، حمله کردند.

مقتدی صدر، رهبر ائتلاف سائرون که از ابتدای تظاهرات خواستار استعفای نخست وزیر شده است هم اکنون در ایران به سر می‌برد. صدر به تازگی از قم به عراق بازگشته بود و مستقیما به معترضان در خیابان‌های نجف پیوست. او که چند ماه به دلایل خانوادگی و دینی در قم سکونت داشت در مورد برکناری عادل المهدی با ایران اختلاف نظر دارد.

ایران خواستار ادامه کار عبدالمهدی است. منابعی در پارلمان عراق گفته‌اند ایران مشغول وساطت میان صدر و عامری است تا عراق با کمترین خسارت از بحران فعلی عبور کند. این منابع به روزنامه العربی الجدید گفته‌اند که وساطت ایران ممکن است به تفاهم صدر و عامری درباره استعفای عبدالمهدی و روی کار آمدن یک نخست وزیر جدید منجر شود. این منابع به روزنامه العربی الجدید گفته‌اند که وساطت ایران ممکن است به تفاهم صدر و عامری درباره استعفای عبدالمهدی و روی کار آمدن یک نخست وزیر جدید منجر شود.

حمله به کنسولگری ایران
حمله به کنسولگری ایران

پشت پرده حمله به کنسولگری ایران در کربلا

دکتر صباح زنگنه، تحلیلگر مسائل جهان عرب در مورد حمله به کنسولگری ایران در کربلا به ماگرتا گفت: قطعا اقدامات خشونت آمیز نسبت به یک کشور همسایه که خدمات زیادی برای حفظ امنیت عراق و مبارزه با داعش انجام داده است به شدت زیر سوال است. شکی نیست که این اقدامات از سوی مردم معمولی و مردم دارای مطالبات اقتصادی، معیشتی و حتی سیاسی بر نمی‌آید. اینگونه اقدامات حتما با هدایت و حمایت دسته‌های امنیتی خارجی انجام می‌شود که برای عراق، استقلال و ثبات و امنیت نمی‌خواهند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه ادامه داد: حمله‌ای که در نیمه شب انجام می‌گیرد نشان می‌دهد که متولیان و دعوت کنندگان و انجام دهندگان آن هیچ گونه ربطی به مطالبات واقعی مردم ندارند و صرفا برای فراهم کردن زمینه اختلال و سلب آسایش و ثبات عراق، به خصوص کربلا این اقدامات را انجام می‌دهند. این‌ها از افراد شناخته شده و احزاب رسمی موجود در عراق نیستند و باید دستگاه‌های قضائی این موضوع را به جدیت دنبال کنند.

این تحلیلگر مسائل جهان عرب در مورد عاملان این اقدامات گفت: گروه‌هایی که مجری این دستورات هستند می‌توانند گروه صرخی‌ها و بخشی از پیروان آیت الله شیرازی باشند. خود سران جریان آیت الله شیرازی نسبت به آن‌ها اعتراض کردند و آن‌ها را از خود ندانستند و درخواست کردند کسی با آن‌ها همراهی نکند. بنابر این صرخی‌ها در درجه اول در این اقدامات دست دارند. همچنین سازمان دهی این نوع اقدامات می‌تواند توسط باقی مانده حزب بعث باشد.

زنگنه افزود: باید دید چه کشور یا سازمانی در خارج از عراق از عدم حضور ایران در این کشور چه به صورت زیارت چه به صورت دفع و مبارزه با داعش سود می‌برد. به نظر می‌آید عربستان در راس آن‌ها است، احیانا امارات هم در این اقدامات دست دارد. اخیرا یک گروه جاسوسی از امارات دستگیر شد. علاوه بر این‌ها احتمال نقش اسرائیل هم وجود دارد. همه این‌ها با حمایت پشت صحنه آمریکایی‌ها انجام می‌گیرد.

واکنش ایران به اعتراضات عراق

زنگنه در مورد واکنش مطلوب از طرف ایران برای آرام کردن اوضاع و جلوگیری از حوادث مشابه گفت: ۹۹ درصد مردم عراق علاقه‌مند به ایران هستند و روابط اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی زیادی با ایران دارند. بنابر این باید بدنه اصلی مردم عراق را مخاطب قرار داد. آن‌ها مهم‌ترین عامل هستند و با آگاهی که دارند می‌توانند در برابر این افراد منحرف یا وابسته ایستادگی کنند و آن‌ها را از اینگونه اقدامات بازدارند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: دوم، با مسئولین سیاسی و امنیتی و قضایی عراق حتما باید مذاکره کرد. اما نباید بهانه‌ای به دست داد که این حوادث، که قطعا ربطی به دولت عراق ندارد باعث خدشه دار شدن روابط دو ملت و دو کشور شود. با متانت و دقت و قاطعیت باید این موارد را پیگیری کرد و از طرف دیگر با تقویت حضور معنوی ایران و حضور فرهنگی، اجتماعی ایران می‌توان ریشه این نوع تفکرات و اقدامات مخرب را خشکاند و از بین برد.

زنگنه در پایان گفت: رسانه‌های ما و فضای مجازی مورد استفاده ایران باید به روز باشد و مخاطبان آن همه قشر‌های مردم عراق باشند تا مخالفان و دشمنان ملت عراق نتوانند از اوضاع فعلی سوء استفاده بکنند.

حمله به کنسول گری ایران در کربلا

وزارت خارجه عراق به حوادث شامگاه گذشته در کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کربلا واکنش نشان داد.

وزارت خارجه عراق ضمن محکومیت حمله به کنسولگری ایران در کربلا، تأکید کرد که هیئت‌های دیپلماتیک، خط قرمز بغداد هستند.

پایگاه خبری «بغداد الیوم» ضمن انتشار بیانیه‌ وزارت خارجه عراق، به نقل از این نهاد گزارش داد که بغداد تعهد خود را نسبت به هیئت‌های دیپلماتیک اعلام می‌کند و این مسئله، بر اساس توافقنامه وین در روابط دیپلماتیک است.

بغداد ضمن تأکید بر لزوم در معرض خطر قرار نگرفتن امنیت هیئت‌های دیپلماتیک خارجی در عراق، تصریح کرد که امنیت هیئت‌ها و کنسولگری‌ها، «خط قرمزی است که نمی‌توان از آن عبور کرد».

در این بیانیه تأکید شد که مسئولان امنیتی، اقدامات لازم را انجام داده‌اند تا به امنیت این هیئت‌ها، هیچ آسیبی وارد نشود.

بغداد در پایان تصریح کرد که «چنین اقداماتی در روابط دوستانه و حسن همجواری بین دو کشور همسایه، هیچ تاثیری نخواهد گذاشت».

این در حالی است که تعدادی از اغتشاشگران شامگاه یکشنبه (روز گذشته) در شهر مقدس کربلا و در اطراف کنسولگری ایران در این شهر دست به تحرکاتی علیه کنسولگری زدند.

براساس برخی تصاویر منتشر شده در فضای مجازی، شماری آشوبگر در اطراف کنسولگری ایران در کربلا حاضر شدند و ضمن سنگ‌پرانی به ساختمان این کنسولگری، اقدام به پایین کشیدن پرچم ایران کردند.

فرماندهی پلیس کربلا نیز اعلام کرد که اوضاع در اطراف کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کربلا تحت کنترل است.

سرکنسول ایران در کربلا اما نیمه شب گذشته تاکید کرد که اوضاع آرام شده و شرایط تحت کنترل است.

بیانیه کمیساریای عالی حقوق بشر درباره حوادث کربلا :

کمیساریای عالی حقوق بشر عراق، امروز درباره حوادث شب گذشته در کربلای معلی بیانیه‌ای صادر و اعلام کرد که حوادث شب گذشته در کربلای معلی را که به درگیری میان نیروهای امنیتی و معترضانی که تلاش داشتند وارد کنسولگری ایران شوند، رصد کرده است. در بیانیه تایید شد که در این درگیری، سه تظاهرات‌کننده کشته شدند و ۱۲ نفر از دو طرف زخمی شدند.

این کمیساریا تداوم کشته و زخمی شدن افراد طی تظاهرات‌های اخیر عراق، را محکوم کرد و از نیروهای امنیتی خواست تا کاملا به دستور عدم درگیری با تظاهرات‌کنندگان و شلیک گلوله به سوی آنها پایبند بمانند.

رژیم صهیونیستی رسما از ناآرامی‌ها در عراق حمایت کرد

در اولین واکنش رسمی رژیم صهیونیستی به اعتراضات عراق، «اسرائیل کاتص» وزیر امور خارجه اسرائیل ضمن حمایت از معترضان عراقی، اتهام‌زنی‌های مداوم این رژیم را علیه ایران تکرار کرد.

کاتص در صفحه توییتری خود در خصوص اعتراضات عراق نوشت: «ما از مبارزه مردم عراق برای آزادی و یک زندگی بهتر حمایت می‌کنیم».

این مقام صهیونیستی در ادامه ضمن تکرار ادعاهای بی‌اساس، اتهام‌زنی‌هایی را علیه ایران مطرح و ایران را به سرکوب اعتراضات عراق متهم کرد!

کاتص که رژیمی که در آن فعالیت دارد به ارتکاب جنایت علیه مردم بی‌گناه فلسطین متهم است، با ژست انساندوستانه گفت: «مردم عراق سنت دیرینه و تاریخ باشکوهی دارند و بسیاری از مهاجران عراقی در اسرائیل (فلسطین اشغالی) با علاقه، از سالهای طولانی زندگی در کنار یکدیگر یاد می‌کنند».

استقبال توئیتری ترامپ از ناآرامی در کربلا

رئیس‌جمهور آمریکا در صفحه توئیتر خود به استقبال از اغتشاش در اطراف کنسولگری ایران در شهر کربلا رفت و دو مطلب منتشر شده در این باره توسط رسانه‌های وابسته به سعودی‌ها را بازنشر داد.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در واکنش به تجمع یکشنبه شب (دیشب) تعدادی از اغتشاشگران در اطراف کنسولگری ایران در شهر مقدس کربلا در عراق، مطلب منتشر شده در دو رسانه وابسته به عربستان سعودی را در صفحه توئیتر خود بازنشر داد.

رئیس‌جمهور آمریکا در تازه‌ترین اقدام ضد ایرانی خود، به مطالب منتشر شده وبگاه «عرب نیوز» عربستان سعودی و «ایران اینترنشنال عربی» که پیشتر خبرهایی درباره وابستگی این رسانه به ولی‌عهد سعودی منتشر شده بود، استناد کرده است.

دونالد ترامپ در صفحه توئیتر خود به زبان انگلیسی و عربی مطالب منتشر شده توسط این دو رسانه سعودی درباره اغتشاش یکشنبه شب (دیشب) در اطراف کنسولگری ایران در شهر کربلا در عراق را بازنشر داد.

حمله عراق به کنسولگری ایران در بصره

گفتنی است مردم عراق دور دوم اعتراضات خود را از روز جمعه 25 اکتبر آغاز کردند. عمده اعتراض مردم عراق، بهبود وضعیت معیشتی و مبارزه با فساد و اصلاح ساختار اداری بود.

به محض آغاز این اعتراضات، بسیاری از کارشناسان تأکید کردند که آمریکا، عربستان و امارات سه کشوری هستند که از چند ماه پیش در حال تدارک سوءاستفاده از این تظاهرات هستند

منبع
فرارو
برچسب ها

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن