اخبارعلمی

جواب در میان تارنماها صفحه ۱۱۹ شیمی یازدهم فصل سوم

توضیح و حل سوال های در میان تارنما ها صفحه ی 119 فصل سوم کتاب شیمی یازدهم رشته تجربی و ریاضی فیزیک

جواب در میان تارنماها صفحه ۱۱۹ شیمی یازدهم فصل سوم ؛ در این مقاله به پاسخ و جواب سوالات تمرین در میان تارنماها صفحه ی 119 فصل سوم پوشاک ، نیازی پایان ناپذیر کتاب شیمی یازدهم تجربی و ریاضی فیزیک متوسطه دوم پرداخته ایم. در ادامه با بخش آموزش و پرورش ماگرتا همراه ما باشید.

همچنین بخوانید: جواب خود را بیازمایید صفحه ۱۱۷ و ۱۱۸ شیمی یازدهم

جواب در میان تارنماها صفحه ۱۱۹ شیمی یازدهم فصل سوم
جواب در میان تارنماها صفحه ۱۱۹ شیمی یازدهم فصل سوم

پاسخ و حل در میان تارنماها صفحه ۱۱۹ شیمی یازدهم تجربی و ریاضی

شیمی‌دان‌ها همچنان در جستجوی پلیمرهای جدید با کاربردهای ویژه‌ای هستند. برخی از آنها عبارت‌اند از:

مواد پرکننده دندان
آستر نرم برای دندان مصنوعی
پوشاک ضد آب
پلاستیک‌های رسانا
نخ بخیه هوشمند

با مراجعه به منابع اینترنتی معتبر درباره آنها اطلاعات جمع آوری و در کلاس ارائه کنید.

جواب تحقیق کنید صفحه 119 فصل سوم شیمی یازدهم تجربی و ریاضی

صنعت پتروشیمی به عنوان فراهم‌کننده فرصت‌هایی برای ایجاد ارزش بیشتر و تبدیل منابع طبیعی (نفت و گاز) به محصولات ارزشمند، جایگاه ویژه‌ای در کشورهای خاورمیانه دارد. زنجیره پتروشیمی از هیدروکربن های موجود در نفت خام، میعانات گازی و یا گاز طبیعی آغاز شده و پس از فرآورش در فرآینده های شیمیایی و پتروشیمیایی به فرآورده های جدید شیمیایی بدل می شوند و در آخر، واحدهای پایین دست صنعت پتروشیمی این فرآورده های نهایی را به محصولات کالایی و مصرفی که عامه مردم در تماس مستقیم با آنها هستند، بدل می کنند.

الیاف و منسوجات مصنوعی، روغن‌های صنعتی، رنگ‌ها و پوشش‌های محافظ، سموم دفع آفات، کودهای بهداشتی و شیمیایی، ظروف پلاستیکی، قطعات پلاستیکی، تجهیزات ورزشی، اسباب‌بازی‌ها و انواع پوشاک از تولیدات واحدهای پایین دست صنعت پتروشیمی محسوب می شوند.

محصولات پتروشیمی بر اساس نوع فناوری، پیچیدگی فرآوری و نزدیکی محصول به بازار مصرف نهایی به دو دسته مواد اولیه بالادستی که مواد میانی و خوراک واحدهای پایین دستی را تشکیل می دهند و محصولات پایین دستی تقسیم می شوند.

تغییرات قیمت بازار محصولات بالادستی نشان می دهد که محصولات پایین دستی که به بازار نزدیکتر هستند همواره ارزش افزوده بیشتری نسبت به محصولات پایین دستی داشته اند. نمونه ای از این گونه محصولات پلیمرهای مهندسی هستند که به دلیل روش ساخت خاص و کاربرد خاص، ارزش افزوده بالاتری نسبت به سایر مواد پلیمری دارند، حتی اگر قیمت گرانی داشته باشند.

کشورهای پیشرو در عرصه تولیدات مواد پتروشیمی و شیمیایی با ارزش نظیر آلمان با وجود دوری از مواد اولیه ارزان توانسته اند با توسعه نظام مند صنایع پایین دستی پتروشیمی در قالب پارک های صنعتی پتروشیمی و شیمیایی و ایجاد بنگاه های کوچک و متوسط پتروشیمی دانش بنیان، زمینه تولید محصولات با ارزش، نوآوری و تولید محصولات جدید، کارآفرینی و ایجاد شغل های پایدار، مدیریت و کاهش هزینه تولید و در نهایت کسب حداکثر ارزش افزوده از مواد خام پتروشیمی را فراهم کنند و از این رهگذر به یکی از اصلی ترین تولیدکنندگان مواد پلیمر و پتروشیمی جهان بدل شوند.

پلیمرها، مولکول های بسیار بزرگی هستند که از اتم های زیادی تشکیل شده اند. ریز مولکول ها عمدتاً وزن مولکولی کمی دارند، اما درشت مولکول ها (پلیمرها) محدودیت مولکولی ندارند و تا بیش از چند هزار و در مولکول های سه بعدی، تا بیش از چندین هزار تغییر می کنند. پلیمرهای طبیعی خیلی قبل از اینکه مردم بتوانند پلیمرهای مصنوعی بسازند ظاهر شدند. پلیمرهایی مانند سلولز. سلولز جزء اصلی الیاف پنبه و چوب است. پروتئین ها، کائوچو و برخی رزین ها از این دسته پلیمرها هستند.

بدن ما نیز از پلیمرها ساخته شده است. ماهیچه ها، پروتئین ها، ژن ها و کروموزوم ها همگی از پلیمرهای طبیعی ساخته شده اند. لباسی که بر تن می کنیم از این مولکول های بلند که به شکل لیف درآمده اند تشکیل شده است.

لوازم آشپزخانه که ما هر روز استفاده می کنیم، لاستیک های ماشین ساخته شده از الاستومر، روکش کابل برق، شیشه، چسب، رنگ، پوشش، دریچه های مصنوعی قلب، تاندون های ماهیچه مصنوعی، ترکیبات مورد استفاده برای پرکردن دندان. حتی دندان های مصنوعی، حامل های دارو، سرنگ های یکبار مصرف، تمام قطعات لاستیکی و پلاستیکی مورد استفاده در خودروها پلیمری هستند.

به طور خلاصه، محصولات پلیمری در مقایسه با تمام مواد مورد استفاده در جهان، از مواد غیر پلیمری (فلز و فولاد) بهتر عمل می کنند. پلیمرها نه تنها جای خود را در بین مواد باز کردند، بلکه توانستند جایگزین آنها نیز بشوند.

همچنین بخوانید: جواب خود را بیازمایید صفحه ۱۱۳ شیمی یازدهم
و
جواب خود را بیازمایید صفحه ۱۱۱ و ۱۱۲ شیمی یازدهم

توجه: شما دانش آموز پایه یازدهم رشته های نظری ریاضی فیزیک و تجربی می توانید برای دسترسی سریع و آسان تر به جواب تمرینات و سوالات فصل های اول و دوم و سوم کتاب شیمی یازدهم متوسطه دوم ، در انتهای عنوان خود عبارت «ماگرتا» را نیز در گوگل جستجو کنید.

✅ در انتها امیدواریم که مقاله توضیح و جواب سوال های در میان تارنماها صفحه ۱۱۹ فصل سوم شیمی یازدهم تجربی و ریاضی ؛ برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده باشد. سوالات خود را در بخش نظرات بیان کنید.

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.