اخبارعلمی

جواب با هم بیندیشیم صفحه ۸۲ شیمی دوازدهم فصل سوم

توضیح و حل سوال های با هم بیندیشیم صفحه ی 82 فصل سوم کتاب شیمی دوازدهم رشته تجربی و ریاضی فیزیک

جواب با هم بیندیشیم صفحه ۸۲ شیمی دوازدهم تجربی و ریاضی ؛ در این مقاله به پاسخ و جواب سوالات تمرین باهم بیندیشیم صفحه ی 82 فصل سوم شیمی جلوه ای از هنر ،‌ زیبایی و ماندگاری کتاب شیمی دوازدهم تجربی و ریاضی فیزیک متوسطه دوم پرداخته ایم. در ادامه با بخش آموزش و پرورش ماگرتا همراه ما باشید.

همچنین بخوانید: جواب خود را بیازمایید صفحه ۸۰ و ۸۱ شیمی دوازدهم

جواب با هم بیندیشیم صفحه ۸۲ شیمی دوازدهم فصل سوم
جواب با هم بیندیشیم صفحه ۸۲ شیمی دوازدهم فصل سوم

پاسخ و حل با هم بیندیشیم صفحه ۸۲ شیمی دوازدهم تجربی و ریاضی

۱- این شکل یک الگوی ساده از شبکه بلوری فلزها را نشان می‌دهد که برای توجیه برخی رفتارهای فیزیکی آنها ارائه شده و به مدل دریای الکترونی معروف است.

بر اساس این مدل، ساختار فلزها آرایش منظمی از کاتیون‌ها در سه بعد است که در فضای میان آنها سست‌ترین الکترون‌های موجود در اتم، دریایی را ساخته‌اند و در آن آزادانه جابه جا می‌شوند. با این توصیف به پرسش‌های زیر پاسخ دهید.

پاسخ و حل با هم بیندیشیم صفحه ۸۲ شیمی دوازدهم
پاسخ و حل با هم بیندیشیم صفحه ۸۲ شیمی دوازدهم

آ) پیش بینی کنید کدام الکترون‌ها (درونی – ظرفیت)، دریای الکترونی را می‌سازند؟ چرا؟

پاسخ: الکترون های ظرفیت ؛ زیرا این الکترون‌ها سست‌ترین الکترون‌های فلزها هستند. بنابراین راحت‌تر می توانند در فضای بین کاتیون‌ها در شبکه بلور فلز جا به جا شوند.

ب) کدام ویژگی دریای الکترونی سبب می‌شود که هر الکترون موجود در آن را نتوان تنها متعلق به یک اتم معین دانست؟

پاسخ: الکترون‌های موجود در شبکه‌ی بلوری فلز میان کاتیون‌ها در شبکه‌ها در شبکه‌ی بلوری فلز آزادانه حرکت می کنند. بنابراین نمی توان آن‌ها را متعلق به یک اتم دانست.

پ) درباره درستی جمله زیر با یکدیگر گفت‌وگو کنید.
«دریای الکترونی عاملی است که چیدمان کاتیون‌ها را در شبکه بلوری فلز حفظ می‌کند.»

پاسخ: درست است ؛ میان کاتیون‌ها در شبکه بلوری فلز نیروی دافعه وجود دارد که از آن جا که بین کاتیون‌ها دریایی از الکترون وجود دارد نیروی جاذبه بین کاتیون و دریای الکترون بر دافعه‌ی بین کاتیون ها غلبه کرده و چیدمان فلز حفظ می شود.

۲- با توجه به شکل‌های داده شده به پرسش‌ها پاسخ دهید.

جواب باهم بیندیشیم صفحه ۸۲ شیمی دوازدهم
جواب باهم بیندیشیم صفحه ۸۲ شیمی دوازدهم

آ) هر یک از شکل‌ها نشان دهنده کدام رفتار فیزیکی فلز است؟

پاسخ: شکل (۱): چکش‌خواری و شکل‌پذیری – شکل (۲): رسانایی الکتریکی

ب) رفتار فلز را در هر یک از این دو شکل با توجه به الگوی دریای الکترونی توجیه کنید.

پاسخ: در شکل (۱) بر اثر ضربه، کاتیون‌های فلزی در میان دریای الکترونی جابه‌جا شده ولی از هم جدا نمی‌شوند و فلز خرد نمی‌شود بلکه کاتیون‌های فلزی تنها می‌توانند جابه‌جا شوند. در شکل (۲) الکترون‌های لایهٔ ظرفیت آزادانه می‌توانند از یک سر قطعهٔ فلزی به سمت دیگر حرکت کنند، می‌دانیم که حرکت الکترون‌ها رسانایی الکتریکی را به دنبال دارد.

همچنین بخوانید: جواب باهم بیندیشیم صفحه ۷۸ و ۷۹ شیمی دوازدهم
و
جواب باهم بیندیشیم صفحه ۷۶ شیمی دوازدهم

توجه: شما دانش آموز پایه دوازدهم رشته های نظری ریاضی فیزیک و تجربی می توانید برای دسترسی سریع و آسان تر به جواب تمرینات و سوالات فصل های اول تا چهارم کتاب شیمی دوازدهم متوسطه دوم ، در انتهای عنوان خود عبارت «ماگرتا» را نیز در گوگل جستجو کنید.

✅ در انتها امیدواریم که مقاله توضیح و جواب سوال های با هم بیندیشیم صفحه ۸۲ فصل سوم شیمی دوازدهم تجربی و ریاضی ؛ برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده باشد. سوالات خود را در بخش نظرات بیان کنید.

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *