ادبیاتفرهنگ و هنر

انشا درباره ظهر عاشورا ✍️+ با مقدمه و نتیجه گیری

انشاء دانش آموزی و ساده روان در مورد ظهر عاشورا با مقدمه و نتیجه گیری و توصیفات زیبا

انشا درباره ظهر عاشورا : امام حسین در زمان پیش از موعد مراسم حج را ترک کرد و از دیدگاه کفار متعصب که از دین فقط نماز می خواندند خونش مباح شد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در بخش انشا ماگرتا با ما همراه شوید.

انشا پیشنهادی : انشا در مورد خون شهیدان

انشا درباره ظهر عاشورا

انشا درباره ظهر عاشورا

مقدمه: کاش می دانستید که روز تولد امام حسین (ع) پیامبر گلوی او را بوسید و اشک در چشمش حلقه زد. سالار شهیدان برای اینکه حرم و کعبه به خون کشیده نشود، پیش از پایان حج مکه را ترک کرد و به سمت عراق حرکت کرد و در بین راه تدابیری اندیشید. کوفیان بد عهد که به او نامه نوشته بودند ، عهد خود را شکستند و فرستاده امام را به طرز فجیعی به شهادت رساندند.

بدنه: کوفیان را خوب می شناسید که وعده دادند و به راحتی سرش را بریدند. امام که عهد یزید قبول نکرده بود و مجبور به جنگ بود خواست بداند که چه کسانی یاریش می کنند و چه کسانی فقط حرف خوب می زنند که کوفیان نامه نوشتند و از طرفی خنجر و جلاد آراستند.

امام که هدفش دفاع از دین جدش و احیای امر به معروف و نهی از منکر بود، از مواضعش عقب نشینی نکرد و جنگی سخت در گرفت. امام که فقط 72 نفر یار داشت با سپاهی بیش از ده هزار نفر روبه روشد و مجبور به جنگ بود.

امام و یارانش تا اخرین لحظه مقاومت کردند چراکه رسالت امام امری الهی و جهانی بود تا تمام کفر در مقابل تمام مسلمانان قرار گیرند. در ظهر عاشورا که امام به لحظات پایان عمر خود نزدیک شده بود، دست از نماز نکشید و در میان خون و جنگ و دشمن نمازش را ادا کرد.

شمری که نماز شبش ترک نشده بود و عمر سعدی که نماز اول وقتش ترک نمی شد، راه را به بیراهه رفتند و ندانستند که کجا بایستند و در رو به روی امام ایستادند و شمشیر کشیدند. ای کاش می دانستند که امام که فرزند پیامبربود، چه هدفی داشت.

آنان به زر دنیا و پست و پادشاهی رو کردند و عبادت و نمازشان به تاراج رفت.  این قوم کافر که نماز را دقیق و به جماعت می خواندند یادشان رفت که حکومت از آن چه کسی بود و توسط چه کسی به تاراج رفت.

نتیجه گیری: هنوز با گذشت چندین قرن از قیام و شهادت امام حسین هر سال شیعیان روز دهم ماه محرم که روز شهادت امام حسین (ع) است را با شکوه و ابهت و عظمت بر پای می دارند تا مردم جهان بدانند حسین یک فرد نبود و یک ملت بود که در مقابل کفر ایستاد و در ظهر عاشورا نماز اول وقت را خواند تا مردم و به ویژه شیعیان بدانند که هدف امام زنده کردن نماز و گرامی داشت حق مظلومان بود.

انشا در مورد امام حسین و روز عاشورا

مقدمه: شاید قیام عاشورا یکی از ماندگارترین قیام های جهان باشد که با گذشتن 14 قرن هنوز تازگی خون امام حسین و بوی خاک کربلا تمام بلاد مسلمانان را معطر کرده است. قیامی زنده که زینب بزرگ و مدافع حرم امام حسین، با صدای رسای خویش آن را به جهانیان ابلاغ کرد.

بدنه: مهم تر از قیام عاشورا، رسالت بانوی کربلا بود که در مجلس یزید با صدای رسای خویش و در میان مردم به افشاگری یزید  و دادخواهی امام پرداخت و فرمود: من نوه پیامبر هستم یا تو، حسین نوه پیامبر بود یا تو، حکومت حق ما بود یا تو، حضار که نمی دانستند یزید به جنگ با خاندان پیامبر رفته، همگی با تعجب مجلس را ترک کردند.

اگر زینب نبود کربلا در کربلا تمام می شد و هیچ کس از دردها و مشکلات و خواسته های به حق امام و رشادت ها و فداکاری های هیچ یک از سرداران و بزرگان عاشورا مطلع نمی شد و قیام راکد و بی صدا خفه می شد.چه رسالتی سخت که زینب بر دوش داشت.

فریاد ندای امام و نگه داری از اسرایی که قوم ظالم به اسارت گرفته بودند. ظهر عاشورا چه قدر دردناک و پر از حکایت بود و خون، شهادت علی اصغر شش ماهه، داماد تازه حجله رفته و وهب مسیحی که دران روز با افتخار در رکاب امام همراه مادرش به دیدار حق شتافت.

شهادت جوان ارشد امام حضرت علی اکبر و از همه دردناک تر شهادت سقا بود که کمر امام را خم کرد و امام به شکست خود اعتراف کرد. ظهری تب دار که خون همه بنی هاشم ریخته شد و  چگر تکه تکه امام حسن برای زینب داغدار تداعی شد، یکی جگر تکه تکه سبز و دیگری سر بریده پر از خون.

خدایا خواهر چرا این همه شیفته برادر است و بی تاب. او هم همه پسرانش را در جنگ از دست داد ولی از شرم امام حتی به دیدار جنازه پسرانش هم نرفت. ظهر عاشورا شاید با همه ظهرهای دنیا در هر جا و مکانی برابری کند و کفه اش سنگین تر باشد.

نتیجه گیری: یا حسین تو برای زنده نگه داشتن اسلام قیام کردی و ما ندانستیم، کاش تو را و معارف و اهداف و فضیلت های تو را خوب بشناسیم و بدانیم که تو اگرچه لب تشنه به شهادت رسیدی ولی مظلوم نبودی ، زیرا همه دنیا در مقابل دین و هدف بزرگ تو ادای احترام می کنند و جهان تا ابد مجاهد و نستوهی چون تو به روی خود نخواهد دید.

تو بزرگی و بی کران، تو پر از حس ناب شهادتی که هنوز هم شیعیان تو را می ستایند و تو بهترین الگویشان هستی. یا حسین جانم به فدایت.

انشاء های پیشنهادی :
انشا در مورد پرهیزگاری و تقوا
و
انشا در مورد آغاز سال تحصیلی جدید

☑️ به پایان انشا درباره ظهر عاشورا رسیدیم. برای درج دیدگاه می توانید از بخش نظرات در انتهای همین مطلب استفاده نمایید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =