سبک زندگی

جواب پودمان ۹ کاروفناوری هفتم ☑️ پرورش و نگه داری گیاهان

جواب فعالیت های صفحه 99 - 102 - 104 - 107 - 108 - 112 و 114 کار و فناوری هفتم پودمان پرورش و نگهداری گیاهان

پاسخ پودمان 9 درس پرورش و نگهداری گیاهان کاروفناوری هفتم : در این بخش فعالیت های کار غیر کلاسی، بررسی، هم اندیشی و پرسش های پودمان ۹ را برای شما دانش آموزان عزیز بررسی کرده ایم. در ادامه با آموزش و پرورش ماگرتا همراه باشید.

جواب پودمان اشتراک گذاری اطلاعات کاروفناوری هفتم

تدریس پودمان پرورش و نگهداری گیاهان پایه هفتم

حل پودمان پرورش و نگه داری گیاهان کاروفناوری هفتم

در این پودمان شما با برخی از مفاهیم پرورش و نگه داری گیاهان مانند شرایط محیطی، ویژگی های گیاهان، مراحل پرورش و … آشنا می شوید. سوال های این بخش نیز درباره نحوه پرورش و نگه داری انواع گیاهان می باشد که آن ها را در ادامه با هم بررسی می کنیم.بررسی صفحه ۹۹ کاروفناوری هفتم

در شکل ۱ـ۹ اهمیت گیاهان برای آماده کردن یک نمونه خوراک نشان داده شده است. این شکل را در گروه بررسی کنید و نتیجه را در کلاس ارائه دهید.

در این شکل مشاهده می کنیم که بر خلاف انتظار برای تهیه یک غذا چقدر نقش گیاهان موثر می باشد. در قسمت بالای شکل می بینیم که از ذرت و سایر گیاهان روغن مورد نیاز برای پخت غذا را تهیه می کنیم، در قسمت سمت راست گیاهانی زیادی را مشاهده می کنیم که از آن ها برای تهیه ادویه غذا مانند زعفران استفاده می کنیم. در سمت پایین و چپ بسیاری از مواد تشکیل دهنده یک غذا مانند گوجه و قارچ را مشاهده می کنیم. از این شکل نتیجه می گیریم که اگر گیاهان نبودند شاید ما انسان ها هم نبودیم.

کار غیر کلاسی صفحه ۹۹ پودمان نهم کلاس هفتم

بررسی شرایط محیطی مناسب برای پرورش چند گیاه : با بررسی منابع کتابخانه ای و اینترنتی یا پرسش از کشاورزان و باغبانان جاهای خالی جدول ۱ـ۹ را پر کنید. در ستون خالی سمت چپ ویژگی های یک گل رایج در منطقه خود را بنویسید.

فعالیت های غیر کلاسی پودمان نگه داری و پرورش گیاهان کلاس  هفتم

هم اندیشی صفحه ۱۰۲ پودمان پرورش و نگه داری گیاهان

آشنایی با وسایل و مواد مورد نیاز برای کاشت : برای کاشت گیاه نیاز به مواد و وسایلی دارید که برخی از آن ها در جدول ۳ـ۹ نشان داده شده است. با هم اندیشی در گروه، جاهای خالی را پر کنید.

جواب پودمان پرورش و نگه داری گیاهان کار و فناوری پایه هفتم

چند روش برای کاشت گیاهان صفحه ۱۰۴ کار و فناوری هفتم

روش کاشت گیاهان انتخاب شده در جدول ۴ـ۹ را در گروه بررسی کنید و برای هر کدام یک نمونه گیاه در جای خالی بنویسید.حل پودمان 9 کاروفناوری هفتم درس پرورش و نگه داری گیاهان

بررسی صفحه ۱۰۷ پودمان پرورش و نگه داری گیاهان

اگر بدانید گیاهان جعفری، تره، ریحان، حسن یوسف و همیشه بهار با بذر زیاد می شوند. چگونه می توانید این گیاهان را پرورش دهید؟ درباره یکی از این گیاهان بررسی کنید و نتیجه را در کلاس ارائه دهید.

جعفری : زمان کشت آن در روزهای آخر بهار یا تابستان می باشد و برای جوانه زدن آن بین ۲۰ تا ۲۵ روز زمان لازم می باشد. برگ جعفری معمولا سه ماه بعد از کشت آماده مصرف می شود. در هر سانتی متر مربع یک بذر کاشته می شود و عمق کاشت بذر هم کمتر از یک سانتی متر می باشد.

تره : برای بهتر پرورش یافتن آن نیاز به آب و هوای سرد و معتدل یا مرطوب می باشد. برگ های این سبزی آهن زیادی دارد و بهتر است در زمین هایی که آهک دارند کاشته شود.

ریحان : زمان کشت آن فصل بهار بوده و سریعا جوانه می زند. از خواص این گیاه می توان به کاهش دل درد و اشتها اشاره کرد.

حسن یوسف : اول باید بذرهای گیاه را در خاکی سبک کاشت و بعد از مدتی نهال آن را به خاکی مغذی انتقال داد. کاشتن بذر گیاهانی قوی تر با برگ های درشت و رنگ های متنوع به وجود می آورد.همیشه بهار : زمان کاشت آن تابستان و پاییز در دمای ۱۵ تا ۲۵ درجه بوده و جوانی زنی آن فقط ۴ الی ۵ روز زمان می برد.

بررسی صفحه ۱۰۸ پودمان نه کار و فناوری پایه هفتم

اگر بدانید گیاهان رز، کالن کوئه و حسن یوسف را می توان با قلمه زدن زیاد کرد، چگونه می توانید این گیاهان را پرورش دهید؟ درباره یکی از گیاهان بررسی کنید و نتیجه را در کلاس ارائه دهید.

گل رز : بهترین زمان قلمه زدن روزهای آخر تابستان می باشد. شاخه هایی که مغز آن چوبی شکل شده است با قیچی جدا شده و به پارت های ۱۰ تا ۱۵ سانتی متری تقسیم می شود بعد برگ های شاخه را به قسمتی با قیچی می چینند که یک تا دو سانتی متر از دم برگ ها به ساقه بماند.

حال قلمه ها در داخل گلدانی که حاوی چهار پنجم شن نرم و یک پنجم خاک تازه می باشد با فاصله های ۲ سانتی متری از هم می کارند. در نهایت در بهار سال بعد که قلمه ها ریشه کرد آن ها را به آرامی به طوری که ریشه آسیب نبیند، از خاک بیرون می آورند.

پرسش صفحه ۱۱۲ درس پرورش و نگهداری گیاهان

هدف کشت گیاهان زیر، برداشت کدام بخش (دانه، میوه، ساقه و برگ، بخش زیر زمینی) از گیاه است؟

نام گیاههدف اصلی کشت
آفتابگرداندانه
پنبهالیاف و دانه
سیبمیوه
گل رزگل
کرفسبرگ و دمبرگ
سیب زمینیبخش زیر زمینی
پتوسزیبایی
لاله واژگونگل و پیاز گل

بررسی صفحه ۱۱۴ کتاب کاروفناوری هفتم

درباره گیاهان سمی و آسیب زایی آن ها در گروه خود در اینترنت بررسی کنید و نتیجه را در کلاس ارائه نمایید.

گیاهان سمی می توانند از سه طریق خورده شدن، تماس با بدن و در اثر حس بویایی انسان ها را مسموم کنند. این مسمومیت های می تواند باعث التهاب پوستی، استفراغ، دل درد، خونریزی درونی، قرمزی چشم و …. شود. چند نمونه از این گیاهان آسیب زا عبارتند از: گل خرزهره – گیاه سایه شب یا گیلاس سیاه یا گیلاس شیطانی – کرچک باقلا – شوکران آبی – سرخدار انگلیسی – برگ ریواس و … .

دانش آموز عزیز برای دیدن جواب سایر درس های کتاب کافیست آن را مثل گذشته در گوگل سرچ کنید اما اینبار عبارت ماگرتا را نیز در انتهای جمله خود اضافه کنید.

✅ اگر سوال یا پیشنهادی درباره سوال ها و فعالیت های پودمان ۹ کاروفناوری هفتم که درباره پرورش و نگه داری گیاهان می باشد، دارید کافیست آن را از بخش دیدگاه از کارشناسان ما بپرسید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

‫2 دیدگاه ها

  1. محمد مهدی گفت:

    نمیدونم

    1. علیرضا گفت:

      چیو نمیدونی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.