ادبیاتفرهنگ و هنر

انشا در مورد پرهیزگاری و تقوا ❤️+ توصیفات انسان پرهیزکار

انشاء دانش آموزی و ساده روان در مورد پرهیزکاری و تقوا جدید با مقدمه و نتیجه گیری و توصیفات زیبا

انشا در مورد پرهیزکاری :  هیچ کس بر دیگری برتری ندارد مگر در تقوا، برای دریافت اطلاعات بیشتر در بخش انشا ماگرتا با ما همراه شوید.

انشا پیشنهادی : انشا در مورد آغاز سال تحصیلی جدید

انشا در مورد پرهیزکاری

انشا در مورد پرهیزگاری

مقدمه: پرهیزکاری یعنی اینکه افراد مومن و درست کار همیشه بر نفس خود مسلط هستند و چنانچه در شرایط گناه و آلودگی روح قرار بگیرند، می‌توانند به راحتی و سربلند بیرون بیایند.

بدنه: پرهیز گاری کاری بسیار سخت و نفس گیر است زیرا فرد باید از تمام چیزهای که برایش خوشایند و لذت بخش است دوری کند. گاهی نخورد، نپوشد، نرود تا دچار گناه نگردد. مومنین همواره مراقب دلو  دست و خیال خود هستند تا به سمت و سوی گناه نروند ،خداوند فرموده است که گرامی ترین شما در نزد من پرهیزگار ترین است یعنی افرادی که مراقب جسم و روح خود هستند تا شیطان نفوذ نکند متقین هستند.

مراقبت و پاسداری از نفس و دل نیاز به مراقبه های طولانی مدت و ریاضت و سختی دارد تا فردی از گرایش به سمت گناه دوری کند. لذت دوری از گناه باید در درون انسان تجربه شود، یعنی شیرینی معنوی ترک گناه در دل و جسم و روح مضاعف گردد تا انسان گرفتار گناه نگردد. جوانانی که در اوج جوانی به سمت شهادت پر کشیدند و از دنیا و لذت هایش عبور کردند،

جوانی که از خواب شیرین صبح می زند و به مسجد می رود و یا برای روزه داری بر خود سخت می گیرد، همه از تقوای و خویشتن داری نفس است. چه بسیار لذت های دنیایی که شیرین و خوب و خوشایند است اما مرد و زن مومن از آن می گذرند تا نفسی پاک و سرشتی آزاد از تعلقات دنیایی داشته باشند. دل بریدن از انچه جذاب است کاری بس دشوار است که نفس های آزاد و تمرین کرده می توانند از پسش بربیایند.

نتیجه گیری: دنیا محل گذر است و در ان موارد ابتلای به هر گناهی باز است و انسانی سعادتمند است که بتواند از این گناهان چشم بپوشد و دل به عشق خدا دهد و افسار نفسش را بکشد. گاهی از بهترین موقعیت خود دست بکشد تا دیگری ضرر نکند و خداوند پرهیزگاران را دوست می دارد.

انشاء در مورد پرهیزکاری و تقوا

مقدمه: حضرت ابوالفضل به فرات رسید ولی آب ننوشید و خویشتن داری کرد و این آخر پرهیزکاری بود که در عین حال که تشنه بود، نفسش را مهار کرد، چنین بندگانی در بهشت برین خدای جای دارند و برترین انسانها هستند.

بدنه: گاهی می شنویم که فردی گمشده ای و طلایی را به دست صاحبش رسانیده است و در قبالش پولی و مژده ای هم نگرفته است، چه بسا نیازمند بوده و می توانست با فروش طلای گمشده همه مشکلاتش را حل کند، او خودش را و نفسش را کنترل کرد و امانتی را به صاحبش برگرداند.

یا می شنویم که درب مغازه یا منزلی باز است و شرایط برای رفتن به داخل و برداشتن اشیای گران قیمت مهیا است ولی فردی یافت شده که به صاحب مغازه اطلاع داده و دست به اموال دیگری نزده است. چنین اعمالی فقط از مردانی و بزرگانی سر می زند که می دانند پرهیزگاران در نزد خداوند دارای جایگاهی رفیع هستند و دلشان به لطف و رحمت خداوند امید وار است.

مراقبت از نفس نیازمند عبادت و سختی و شب بیداری و دوری از لذایذ زود گذر دنیایی است. چه بسیار دختران و زنانی که در تابستان گرفتار گرما هستند ولی چادر از سر باز نمی کنند و همواره تحمل می کنند. جوانانی که نگاه به نامحرم را می دزدند و برای مراقبت نفس به جاهایی که به گناه الوده است نمی روند.

مردان مبارزی که در میدانهای جنگ دل از خانه و کاشانه بریدند و مبارزه کردند. این افراد در جوار حضرت حق دارای مکانی و جایگاهی ویژه هستند و همیشه در جوار حضرت جان به آرامش و معنویت ابدی می رسند. خویشتن داری و صبر بر عبادت هم یکی از مواردی است که موجب افزایش تقوا می گردد زیرا عبادت هم دارای سختی ها و مشقاتی مانند بیدار شدن از خواب و استمرار و دقت است.

کسانی که این مراحل را خوب طی کنند به پرهیزکاری می رسند. و حرف آخر این که افرادی که نسبت به حلال و حرام حساس باشند و حق مردم را تباه نکنند در ردیف پرهیزگاران قرار خواهند گرفت.

نتیجه گیری: دنیا فراخ و محل عبور است اما خوشبخت کسی است که بتواند از خودش و نفسش مراقبت کند تا در منجلاب دنیا دوستی غرق نگردد و دچار خسران نشود، بهشت از آن کسانی است که در دنیا بر خواسته های غیر عادی و شرعی خود چشم پوشیدند.

کاش بدانیم که حتی نفس کشیدن در این دنیا دارای حساب و کتاب است و بی آنکه ما بدانیم در جایی ضبط و ثبت می گردد و مراقب هر قدم خود باشیم.

انشاء های پیشنهادی :
یک بند در مورد مسجد نگارش سوم ابتدایی
و
انشا در مورد اذان

☑️ به پایان انشا درباره پرهیزکاری رسیدیم. برای درج دیدگاه می توانید از بخش نظرات در انتهای همین مطلب استفاده نمایید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *