ادبیاتفرهنگ و هنر

جواب مثل صفحه ۱۲۲ فارسی چهارم دبستان ؛ مثل شیر و موش

پاسخ پرسش مثل شعر شیر و موش صفحه 122 کتاب ادبیات فارسی چهارم ابتدایی

جواب سوال مثل صفحه ۱۲۲ فارسی چهارم ؛ در این نوشته به جواب و پاسخ سوال مثل شعر شیر و موش صفحه 122 فارسی کلاس چهارم دبستان پرداخته ایم. در ادامه با بخش آموزش و پرورش ماگرتا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: جواب درک و دریافت صفحه ۱۲۱ هفت مروارید سرخ فارسی چهارم

جواب مثل صفحه ۱۲۲ فارسی چهارم دبستان
جواب مثل صفحه ۱۲۲ فارسی چهارم دبستان

پاسخ مثل صفحه ۱۲۲ فارسی چهارم شعر شیر و موش

مثلی را كه در شعر «شير و موش» بود، پيدا كنيد و در گروه درباره‌ی مفهوم آن گفت و گو كنيد.

مفهوم شعر «شير و موش» شما را ياد كدام يک از مثل های زير می اندازد؟

– از هر دست بدهی از همان دست هم می گيری
– هركه بامش بيش برفش بيشتر.

پاسخ: از هر دست بدهی از همان دست هم می‌گیری.

معنی با دم شیر بازی کردن یعنی چه؟: ۱- یعنی خود را به خطر انداختن و از عاقبت کار خطرناک خود خبر نداشتن.

۲- وقتی کسی کار خطرناکی انجام می دهد ولی در بیشتر مواقع از مضر بودن آن کار مطلع نیست، دیگران میگویند با دم شیر دارد بازی می کند!

همانطور که میدانید شیر یک حیوان وحشی است. اگر انسان نزدیک او شود ممکن است با حمله های او جانش را از دست دهد. حال فکرش را بکنید که کسی بیاید دم شیر را که به آن حساس است بازی دهد! قطعا شیر تحریک می شود و او را یه لقمه چرب می کند!؟

البته هیچ آدم عاقلی نه تنها با دم شیر بلکه با خود شیر هم بازی نمی کند! اما کسی که عاقل نباشد ممکن است به چنین کار خطرناکی دست بزند.

۳- انسان ها قوه عاقله دارند و با عقل خویش درک می کنند که نباید به آنچه که به جان و روحشان و هرآنچه با آنها در ارتباط است ضرری وارد شود. مثلا اگر شما در رستوران باشید و کسی از کنارتان رد شود و بگوید غذایتان سمی است، حتما آن غذا را نمی خورید. حتی اگر آن شخصی که از کنارتان رد شده را نشناسید و ندانید که راست میگوید یا دروغ اما عقل شما می گوید هرجا که حتی احتمال ضرر هم دادی از آن دور شو.

حال اگر کسی دست به کار خطرناکی بزند از دو حال خارج نیست:

 یا می داند که آن کار خطر دارد و عاقبتش ناگوار است اما ریسک می کند. که در اینجا عقل را به حاشیه برده.

یا واقعا اطلاعی ندارد که کارش خطرناک است. اینجا اگر انسان عاقلی به او تذکر بدهد حتما از کارش دست می کشد.

با دم شیر بازی کردن هم همینطور است؛ مصداقی از یک کار خطرناک می باشد که شخص انجام دهنده یا می داند که خطر دارد یا غافل است. آنکس که به او می گوید داری با دم شیر بازی می کنی درواقع دارد از خطر کارش باخبرش می سازد. اگر آسیبی به او رسید نگوید که نمی دانستم یا کسی به من نگفت!

همچنین بخوانید: جواب درک مطلب و درست و نادرست درس 16 فارسی چهارم

توجه: شما دانش آموزان عزیز و کوشا می توانید برای دسترسی سریع تر و بهتر به مطالب کمک درسی کتاب فارسی چهارم دبستان ، کلمه و عبارت « ماگرتا » را به همراه مطلب مورد نظر خود سرچ (جستجو) کنید.

در انتها امیدواریم که مقاله جواب و پاسخ سوال مثل صفحه ۱۲۲ شعر شیر و موش فارسی پایه کلاس دبستان ، برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده باشد و اگر سوالی ذهن شما را درگیر کرده است از قسمت دیدگاه در انتهای همین مطلب آنرا از ما بپرسید

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 10 =