ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل خواستن توانستن است

گسترش ضرب المثل خواستن توانستن است به همراه داستان کامل آن

معنی ضرب المثل خواستن توانستن است چیست؛ پیام حکایت این است که ما با اراده و پشت کار ما می توانیم به تمامی هدف‌هایی که داریم برسیم. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا برای مشاهده سایر تفاسیر همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل کار نیکو کردن از پرکردن است

معنی ضرب المثل خواستن توانستن است

معنی و مفهوم ضرب المثل خواستن توانستن است

این حکایت اهمیت اراده و عزم راسخ را نشان می‌دهد و زمانی از آن استفاده می شود که شخصی ناامید شده باشد و همت و انگیزه کافی را برای موفق شدن نداشته باشد. برای این ضرب المثل می توان قهرمانی افراد معلول در رشته ورزشی خود را مثال زد.

مفهوم اول : یعنی اگر می خواهیم کاری را برای موفق شدن در زندگی انجام دهیم، باید برای رسیدن به آن هدف تلاش کنیم و منتظر نباشیم که کسی به ما کمک کند زیرا با این کار فقط وقتمان را تلف کرده ایم.

مفهوم دوم : یعنی اینکه اگر به خودمان باور داشته باشیم فقط با کمی اراده و همت می توانیم انجام نشدنی ترین کارها را انجام دهیم و در زندگی مان یک انسان موفق و شاداب باشیم.

داستان ضرب المثل خواستن توانستن می باشد

پیرمردی دانا در روستایی زندگی می کرد و افرادی که مشکل یا سوالی داشتند به او مراجعه می کردند. روزی پسر زرنگی که می خواست سر به سر پیرمرد بگذارد پرنده کوچکی را گرفت و آن را در بین دستانش پنهان کرد. سپس نزد پیرمرد رفت و به او گفت: پدربزرگ، شنیده ام که تو باهوش ترین مرد روستا هستی. اما من باور نمی کنم. اگر راست است، می توانید بگویید این پرنده ای که در دست من است زنده است یا مرده؟

پیرمرد به پسر نگاه کرد و فکر کرد که اگر به او بگوید پرنده زنده است با حرکتی کوچک آن را می کشد و اگر بگوید پرنده مرده است، پرنده را رها می کند تا ثابت کند که او زنده است. به همین خاطر پیرمرد دستش را روی شانه پسر گذاشت و با لبخندی به او گفت: مرگ و زندگی این پرنده به اراده تو بستگی دارد.

پس نتیجه می گیریم آینده و سرنوشت هر کسی مانند آن پرنده در دست خود فرد است. هر کسی در تحصیل، شغل و هر کار و انتخابی که دارد، اگر تلاش کند قطعا موفق می شود.

همچنین بخوانید: معنی ضرب المثل نابرده رنج گنج میسر نمی شود

☑️ شما چقدر به ضرب المثل خواستن توانستن است اعتقاد دارید؟ اگر نظری دارید حتما آن را از قسمت دیدگاه با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

یک دیدگاه

  1. محترم‌حاتمی گفت:

    عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.