فرهنگ و هنر

تحقیق در مورد عید نوروز برای کودکان ⚜️ همه چیز درباره آداب و رسوم نوروز

مقاله درباره جشن عید نوروز و آداب و رسوم آن به زبان ساده و کودکانه

تحقیق در مورد عید نوروز برای کودکان ؛ برای مشاهده مقاله درباره جشن نوروز و کارهایی که در آن انجام می شود در ادامه با بخش آموزش و پرورش ماگرتا همراه ما باشید.

همچنین مشاهده کنید: داستان کوتاه در مورد عید نوروز

تحقیق در مورد عید نوروز برای کودکان

تحقیق در مورد عید نوروز برای کودکان

عید نوروز، به عنوان جشنی برای استقبال از فصل بهار و آغاز سال نو در بسیاری از کشورهای آسیایی، به ویژه ایران، افغانستان، تاجیکستان و… جشن گرفته می‌شود. تاریخچه عید نوروز به دوران باستان باز می‌گردد و در ایران از زمان هخامنشیان شروع شد. این جشن بر اساس تقویم آفرینشی شمسی که مبتنی بر حرکت خورشید است، در اولین روز بهار، یعنی در تاریخ 21 یا 22 مارس، برگزار می‌شود.

در جشن عید نوروز، همه با خانواده و دوستان خود دیدار می‌کنند و در محل‌های عمومی و خانه‌هایشان با هم جشن می‌گیرند. از جمله فعالیت‌های مردم در این جشن می‌توان به خرید و تزیین هفت سین، پختن غذاهای خاص، برگزاری نمایش‌ها و بازی‌های مختلف و… اشاره کرد.

از دیگر فعالیت‌هایی که در جشن عید نوروز انجام می‌شود، تعویض لباس های قدیمی با نو، خانه تکانی و پاکسازی دفتر کار می باشد. همچنین بسیار از ایرانی ها رسم دارند که در نوروز به دیدار اقوام خود بروند و یا اینکه از آثار تاریخی و گردشگری ایران دیدن کنند.

در کل عید نوروز یک مناسبت مهم، همراه با رسوم و آیین‌های فرهنگی، اجتماعی و خانوادگی است که باعث تقویت ارتباطات بین افراد می‌شود. برای بسیاری از خانواده‌ها، عید نوروز فرصتی است تا با دوستان و خانواده خود دیدار کنند و از کنار هم بودن لذت بیشتری ببرند.

در عید نوروز بزرگ ترهای فامیل به کودکان و خانواده خود هدیه‌ای می دهند که عمدتاً پول نقد است. عیدی دادن در عید نوروز به منظور نشان دادن احترام به افراد بزرگ فامیل می باشد. در برخی مناطق، به جای دادن عیدی، افراد از امکانات دیگری مانند خرید مواد غذایی و خیریه برای کمک به نیازمندان استفاده می‌کنند.

 عیدی دادن در عید نوروز توسط بزرگ تر ها

آداب و رسوم عید نوروز به زبان ساده

آداب و رسوم عید نوروز در ایران و بسیاری از کشورهایی که این عید را جشن می‌گیرند، به شدت ریشه‌دار و پراز مفاهیم فرهنگی و مذهبی است. در ادامه، به برخی از این آداب و رسوم اشاره می‌کنیم:

خرید نوروزی: یکی از آداب رایج در روزهای پایانی سال، خرید نوروزی است. در این روزها، خانواده‌ها و عزیزان به یکدیگر هدیه‌های نوروزی داده و سعی می‌کنند تا بهترین و جالب‌ترین هدیه را برای یکدیگر انتخاب کنند.

تمیزی خانه: پیش از شروع سال جدید، خانواده‌ها سعی می‌کنند که خانه خود را تمیز کنند. این آداب به منظور پاکسازی از بدی و ناگواری سال گذشته است و برای استقبال از نیکی‌ها و خوبی‌های سال جدید است.

جشن‌های عید نوروز: در روزهای پایانی سال، جشن‌های عید نوروز در بسیاری از نقاط ایران و کشورهای دیگر جشن می‌گیرند. این جشن‌ها معمولاً با بازی‌ها، موسیقی، غذاهای خاص و پذیرایی از مهمانان همراه است.

مواظبت از پدر و مادر: یکی دیگر از آداب عید نوروز، مراقبت و احترام به پدر و مادر است. بسیاری از افراد در این روزها به خانه والدین خود می روند و سعی می‌کنند تا برای آن‌ها هدیه‌ای خاص بخرند و به آن‌ها احترام بگذارند.

سفر و گردش: در ایام عید نوروز، بسیاری از افراد سعی می‌کنند تا به گردش و سفر بروند و از این فرصت برای استراحت و آزاد سازی افکارشان استفاده کنند.

زیارت اماکن مذهبی: بسیاری از افراد در روزهای عید نوروز به زیارت اماکن مذهبی می‌روند و در آنجا دعای خود را برای سال جدید می‌خوانند.

همچنین مشاهده کنید:
نقاشی سفره هفت سین عید نوروز
و
کاردستی برای عید نوروز

🌹 به پایان تحقیق در مورد عید نوروز برای کودکان رسیدیم، اگر دیدگاهی در این رابطه دارید حتما آن را از بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =