سبک زندگی

پاسخ فعالیت های درس دوم اقتدار دفاعی آمادگی دفاعی دهم

جواب و حل پرسش فعالیت های صفحه 13 ، 15 و 18 درس 2 دوم اقتدار دفاعی کتاب آمادگی دفاعی کلاس دهم

پاسخ فعالیت های درس 2 دوم اقتدار دفاعی آمادگی دفاعی دهم ؛ در این مطلب از بخش آموزش و پرورش ماگرتا با جواب و پاسخ فعالیت های ۱ ، ۲ ، ۳ و ۴ صفحه ۱۳ ، ۱۵ و ۱۸ درس ۲ دوم اقتدار دفاعی کتاب آمادگی دفاعی دهم متوسطه دوم آشنا می شوید. در ادامه با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید: جواب فعالیت های درس اول آمادگی دفاعی دهم

جواد فعالیت های درس دوم اقتدار دفاعی آمادگی دفاعی دهم
جواد فعالیت های درس دوم اقتدار دفاعی آمادگی دفاعی دهم

جواب فعالیت 1 صفحه 13 درس 2 آمادگی دفاعی دهم

درباره هر یک از منابع اقتدار چند نمونه ذکر کنید.

ردیفنوع اقتدارنمونه ها
1نظامیساخت سامانه های موشکی و فضایی
ساخت سامانه رهگیری و بهره برداری از امواج الکترومغناطیسی
ساخت سیستم های فناوری اطلاعات در کشور
2سیاسیمردم سالاری دینی
مشارکت فعال مردم در تصمیم گیری های دولتی که متناسب با فرهنگ عمومی جامعه باشد
مبارزه با تهاجم فرهنگی
3اقتصادیتولید محصولات کشاورزی
ساخت و راه اندازی پروژه های عمرانی، فرودگاه، راه آهن، اسکله
​​​​​​​تولید قطعات صنعتی پیشرفته
4علمی و فناوریسلول های بنیادین
تولید ماهواره
​​​​​​​ساخت هواپیمای بدون سرنشین
5فرهنگیفرهنگ عاشورایی
فرهنگ بسیجی
​​​​​​​حضور بسیجیان در جامعه و بازسازی مناطق محروم

جواب فعالیت 2 صفحه 15 درس دوم آمادگی دفاعی دهم

با استفاده از منابع معتبر نقش شهید حسن طهرانی مقدم را در پیشرفت و توسعه صنایع موشکی ایران بررسی و در کلاس ارائه نمایید.

پاسخ: حسن تهرانی مقدم در ۶ آبان ماه ۱۳۳۸ در محله سرچشمه، تهران زاده شد. او پس از طی تحصیلات مقدماتی، موفق به اخذ مدرک کارشناسی در رشته مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی شد. وی که در اولین روزهای تشکیل سپاه پاسداران، به عضویت این نهاد درآمده بود، در دوران جنگ ایران و عراق، نخستین فرمانده توپخانه سپاه و بنیانگذار واحد توپخانه در سپاه بود. پس از آن طهرانی مقدم مسئولیت واحد توپخانه را به حسن شفیع زاده واگذار کرد و به یگان موشکی سپاه پاسداران رفت و مسئولیت این یگان را برعهده گرفت.

او همچنین در تشکیل و بنیان گذاری فرماندهی موشکی سپاه پاسداران تأثیرگذار بود. حسن طهرانی مقدم با پایان جنگ، وارد حوزه تحقیقات و توسعه فعالیت های موشکی در سپاه پاسداران شد و مسئولیت ریاست سازمان جهاد خودکفایی سپاه را برعهده گرفت. در دوران پس از جنگ ایران و عراق، تهرانی مقدم وظیفه مدیریت بر پروژه ساخت چند موشک را در واحد موشکی سپاه قبل از غلامرضا یزدانی برعهده داشت، بدین خاطر برخی از همکارانش به او لقب پدر موشکی ایران دادند.

شهید تهرانی مقدم هیچ گاه به اهداف و دستاوردهای میانی و محصولات پایین دستی از فعالیت های خود در حوزه های نظامی و علمی رضایت نمی داد و همواره درصدد دستیابی به بهترین ها بود و برای رسیدن به این مقصود از چنان خلاقیتی در جذب منابع و هماهنگ سازی ظرفیت ها بهره مند بود که به صورت خودکار همه موانع از مسیر ایشان برداشته می شد.

این شهید بنیان گذار واحد توپخانه و موشکی سپاه بود و از آنجایی که در ابعاد مختلف عملیاتی و صنعت دفاع موشکی توانست ظرفیت بی بدیل و توانی مقهور کننده را به ثمر برساند به پدر موشکی جمهوری اسلامی ایران ملقب شد. قدرت بازدارندگی و دفاع موشکی جمهوری اسلامی ایران مهم ترین هدیه و دستاورد شهید تهرانی مقدم به سپاه و نظام بود.

پاسخ فعالیت 3 صفحه 15 درس 2 آمادگی دفاعی دهم

تولید تجهیزات دفاعی توسط متخصصان ایرانی چه تأثیری در تعاملات سیاسی ما در جهان دارد؟

پاسخ: در تعامل با دیگر کشورها دو عامل ثروت و قدرت تاثیر چشمگیری دارد، تولید تجهیزات دفاعی برای هر کشوری می تواند ایجاد قدرت کند و این تولید برای کشور ما نیز توانایی محسوب می شود، به طوری که کشورهای دیگر در برخورد و تعاملات سیاسی با کشور ما نمی توانند به ما به چشم کشوری ضعیف نگاه کنند و باید احترام را رعایت کنند.

پاسخ فعالیت ۴ صفحه ۱۸ درس دوم آمادگی دفاعی دهم

با استفاده از منابع معتبر (مانند سایت وزارت دفاع و…) یکی از تولیدات داخلی معرفی شده در این درس یا موارد دیگری را به دلخواه انتخاب و درباره قابلیت های آن تحقیق کنید.

پاسخ: قاهر یک جنگنده جت دو موتوره و تک سرنشینه با دو ورودی هوا در دو طرف کابین خلبان و دو خروجی است. طول قاهر کمتر از ۱۶ متر و فاصله دو نوک بال آن کمتر از ۱۱ متر تخمین زده می شود. این جنگنده توانایی حمل تسلیحات پیشرفته بومی را دارد و از قدرت تهاجمی بالا برخوردار است. قابلیت نشست و برخاست با طول باند کوتاه و تعمیر و نگهداری آسان و سریع از دیگر ویژگی هواپیمای قاهر۳۱۳ می باشد.

همچنین گفته شده است که این جنگنده ایرانی قادر است، ۶ موشک هوا به هوا را در خود جای دهد. طبق اظهارات احمد وحیدی وزیر دفاع وقت ایران، این جنگنده دارای سطح مقطع راداری بسیار کم بوده و با تجهیزات پیشرفته ساخته شده و به سامانه های الکترواویونیک مجهز می باشد. به گفته وی این جنگنده قادر به حمل تسلیحات پیشرفته بومی بوده و از قدرت تهاجمی بالایی برخوردار است.

وحیدی قابلیت نشست و پرواز با طول باند کوتاه، توانایی انجام عملیات پروازی در ارتفاع پست و تعمیر و نگهداری آسان و سریع را از دیگر ویژگی های این جنگنده برشمرد. هرچند برخی از کارشناسان بین المللی آن را شبیه به یک مدل آزمایشی دانسته اند؛ و طبق گفته وزیر دفاع در هفته دولت ۱۳۹۵ اعلام کرد نمونه اصلی ساخته شده و سپاه نیازمند و کاربر هواپیمای مورد نظر می باشد و تا اواخر سال آماده نصب موتور و تست اصلی هست و این هواپیما بیشتر نمونه پژوهشی است و در صورت سفارش تولید خواهد شد

برخی تحلیلگران نظامی مدعی هستند که جنگنده قاهر۳۱۳ شباهت به جنگنده “F18” دارد که برای مأموریت های تهاجمی و جنگ های هوا به هوا کاربرد دارد البته توان عملیاتی قاهر۳۱۳ در توان هجومی پرواز در ارتفاع پست، رادار گریزی، مقابله هوا به هوا با اهداف متخاصم و سرعت عمل بالا است.

همچنین بخوانید: جواب فعالیت های درس نهم دفاعی دهم

توجه کنید: شما دانش آموزان عزیز پایه دهم متوسطه دوم می توانید برای دسترسی بهتر و سریع تر به جواب سوالات فعالیت های کتاب آمادگی دفاعی دهم تمامی رشته ها ، در انتهای جواب فعالیت درس مورد نظر خود، عبارت « ماگرتا » را نیز به همراه آن در گوگل جستجو کنید.

در انتها امیدواریم که مقاله پاسخ سوالات فعالیت های درس 2 دوم اقتدار دفاعی کتاب آمادگی دفاعی پایه دهم ، برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده باشد و توانسته باشید تا از آن استفاده و بهره برده باشید.

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

26 دیدگاه

 1. ناشناس گفت:

  عالیه دستتون درد نکنه ممنون

 2. رضا گفت:

  سلام این راجب صنایع هوایی بود
  اگر میشه برای صنایع دیگه مثل دریایی
  زمینی هم بزارید چون بیاد متنوع باشه تحقیقامون بیشتر سایتها هم اینو نوشتن
  ممنون سایتتون خیلی خوب هست

 3. نیلوفر گفت:

  عالی خیلی خوب بود اما زیاد بود دستم شکست تا بنویسمش

 4. 𝑚𝑎𝑟𝑦𝑎𝑚♡ گفت:

  بسیار عالی و کامل متشکر از زحمات شما♥️🗝️🔓

  1. ناشناس گفت:

   عالی بود

 5. نیلوفر گفت:

  سلام
  خیلی متشکرم عالیه

 6. Amin گفت:

  سلام. مطالب خیلی کامل و عالی بودن.
  دمتون گرم❤️❤️❤️🌹

 7. فاطیما گفت:

  مرسی ممونم خیلی عالی بود
  آرزوی موفقیت

 8. ناشناس گفت:

  سلام
  خسته نباشید، مطالب تون واقعا جامع و بی نقص هست.ممنونم از سایت خوبتون

 9. ناشناس گفت:

  دیگه چی امر کنید

 10. Maryam گفت:

  سلام خسته نباشید
  مطالب عالیییییییییی بود
  ممنون از شما❤️

 11. King گفت:

  واقعا عالی و کامل بود دمت گرم 🏅🎉

 12. فاطی گفت:

  واقعا عالی و بی نظیر هست👌🌹

  1. ناشناس گفت:

   ولا عزیزه

  2. نیلوفر گفت:

   عالی خیلی خوب بود اما زیاد بود دستم شکست تا بنویسمش

   1. امیر گفت:

    قربون دستات

 13. ناشناس گفت:

  عالییییی

 14. امیر گفت:

  با سلام اگر یگ اپلیکیشن هم داشته باشید عالی می شه

 15. ناشناس گفت:

  توضیحات کامل و جامع بودن
  ممنون

 16. ارغوان گفت:

  ممنون عالی بود

 17. فرح گفت:

  واقعا عالیه حرف نداره تمام جواب ها کامل ودرست وتنها سایتی هستش کہ جواب تمام کتاب هارو میزاره اونم کامل وبی نقض من ک عاشق ماگرتا شدم😍😘

 18. سامان محمدپور گفت:

  سلام عالی بود ممنون

  1. ناشناس گفت:

   دمتون گرم عالی بودن

 19. zahra گفت:

  سلام عالی بود
  ممنون ❤❤💋

  1. نیلوفر گفت:

   داش من چجوری همه ی اینو بنویسم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *