سبک زندگی

جواب فعالیت درس ۲۲ مطالعات هشتم ؛ ویژگی های طبیعی و انسانی افریقا

فعالیت های درس بیست و دوم 22 مطالعات اجتماعی پایه هشتم با پاسخ ، سوالات درس ویژگی های طبیعی و انسانی آفریقا با جواب

جواب فعالیت درس ۲۲ مطالعات هشتم : در این قسمت نوشتار جواب فعالیت های درس 22 مطالعات اجتماعی هشتم درس ویژگی های طبیعی و انسانی افریقا از صفحه ۱۴۲ تا ۱۵۰ در ادامه در بخش آموزش و پرورش ماگرتا برای شما دانش آموز عزیز پایه هشتمی ها فراهم کرده ایم.

همچنین بخوانید : جواب فعالیت درس ۲۱ مطالعات هشتم ؛ ویژگی های طبیعی و انسانی اروپا

جواب درس ویژگی های طبیعی و انسانی افریقا

جواب فعالیت صفحه ۱۴۵ درس ۲۲ مطالعات هشتم

1 -کاربرگه شماره (۱۶) نقشه خوانی آفریقا را در کلاس انجام دهید.

پاسخ کاربرگه شماره ۱۶ روی دکمه زیر کلیک کنید :

۲- جدولی ترسیم کنید. سپس به طور گروهی و با همفکری یکدیگر ویژگی‌های طبیعی آفریقا و اروپا را مقایسه کنید (وسعت، ناهمواری، آب و هوا، رودها و سواحل).

پاسخ جدول فعالیت دوم
پاسخ جدول فعالیت دوم

۳- گفت‌وگو کنید:

آیا ویژگی‌های طبیعی یک ناحیه مثل آب و هوا، رودها، بریدگی سواحل، پستی و بلندی‌ها و پوشش گیاهی بر فعّالیت‌های انسان و زندگی او تأثیر دارد؟ چطور؟
بله؛ تمام فعالیتهای انسانی مانند کشاورزی ، تجارت ، فعالیتهای صنعتی همه تحت تأثیر این عوامل هستند.

– به نظر شما ویژگی های طبیعی قاره اروپا برای فعالیتهای انسانی مناسبتر است یا آفریقا؟ چرا؟ در کدام محیط انسانها بیشتر باید تلاش کنند؟

اروپا ، از آنجا که اروپا دارای رودخانه های فراوان و قابل کشتیرانی ، آب و هوای خوب ، زمین حاصل خیز و بسیاری از بنادر و خلیج ها است ، مردم آفریقا باید سخت تر از مردم اروپا کار کنند.

– آیا انسانها میتوانند با مشکلات محیط طبیعی مقابله کنند و شرایط محیط را تحت کنترل (واپایش) خود در بیاورند؟ مثال بزنید.

بله ، انسان می تواند با هر نوع موقعیتی کنار بیاید و بر موقعیت های دشوار غلبه کند. این سازمان مانند سازمان بنادر و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در مواردی نظیر پاکسازی و پاکسازی بنادر ، ساخت اسکله های حمل و نقل کشتی و … فعالیت می کند.

پاسخ فعالیت صفحه ۱۴۹ مطالعات اجتماعی هشتم

پاسخ فعالیت صفحه ۱۴۹ مطالعات اجتماعی هشتم

۴- الف) حدس بزنید تصویر (۱) کدام یک از جاذبه‌ های گردشگری افریقا را نشان می‌ دهد؟ اهرام مصر و مجسمه ابول هول

ب) چرا زیتون از محصولات مهم کشور مراکش است؟
زیرا مراکش دارای آب و هوای مدیترانه ای است که برای پرورش زیتون مناسب است.

۵ – پرس و جو کنید: از کاکائو چه استفاده هایی میکنیم؟

کاکائو درختی از تیره پنیر کیان است که بین 4 تا 3 متر ارتفاع دارد و برگهای آن ساده و متضاد و گلهای آن منظم و کوچک و قرمز در تمام فصول است. میوه آن نشاسته ای و زرد است و اندازه خیار حاوی ۲۵ تا ۴۵ دانه است. میوه های این گیاه پس از چیدن برای پوسیدگی ذخیره شده و سپس دانه ها جمع آوری و مصرف می شوند که از آن پودر کاکائو تهیه می شود. دانه های این گیاه قلب را تقویت می کنند و علاوه بر اینکه حاوی مقدار زیادی ازن و چربی هستند ، از کاکائو نیز شکلات تهیه می کنند.

۶  ـ پرس و جو کنید: کائوچو چیست و از آن چه استفاده هایی میشود؟

کائوچو یکی از مواد اصلی صنایع جدید است که دارای خواص مکانیکی و خواص ویژه ای است ، یعنی مانند یک کش کشیده می شود و اگر آن را رها کنیم ، به حالت اولیه خود برمی گردد.

این ماده با تراشیدن ، شیره درخت ، که همان کائوچو طبیعی است ، از درخت (هوا) استخراج می شود ، برای اولین بار بومیان برزیل مداد پاک کن و توپ از آن درست کردند. “دینگر”

فرمول خام آن توسط C5H8 تعیین شد. گودینر با افزودن پودر زغال چوب ، گوگرد و آنتی اکسیدان ها ، لاستیک های اتومبیل را تولید کرد.

۷ ـ جدولی رسم کنید و با همفکری یکدیگر پس از خواندن متن این درس، افریقا و اروپا را در موارد زیر مقایسه کنید.
(وسعت، جمعیت، رشد جمعیت، محصولات کشاورزی، صنعت، منابع طبیعی و زیرزمینی)

پاسخ جدول کلیک کنید

پاسخ به کار ببندیم صفحه ۱۵۰ مطالعات اجتماعی پایه هشتم

یکی از دو فعّالیت زیر را انجام دهید:
الف) درباره یکی از موضوعات قاره اروپا یا افریقا تحقیق کنید و اطلاعات به دست آمده را به صورت روزنامه دیواری در مدرسه نمایش دهید. (برای مثال: گرسنگی در افریقا، تجارت برده، تبعیض نژادی، اتحادیه اروپا، کائوچو و کاکائو، استعمار در افریقا، گردشگری در اروپا و افریقا و…)

ب) تصویر روبه رو یکی از شخصیت‌های قاره افریقا را نشان می‌دهد. پاسخ : نلسون ماندلا

همچنین بخوانید : جواب فعالیت های درس ۲۰ مطالعات اجتماعی هشتم

✅ اگر سوالی در رابطه با جواب فعالیت های درس ۲۲ مطالعات اجتماعی هشتم درس ویژگی های طبیعی و انسانی افریقا دارید، می توانید از قسمت دیدگاه در انتهای همین نوشته آن را با ما یا با سایر دانش آموزان هم کلاسی خود در میان بگذارید. برای بهتر پیدا کردن جواب ها در داخل گوگل در آخر عبارت خود کلمه ماگرتا را مانند «جواب درس ۲۲ مطالعات هشتم ماگرتا »بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

1 دیدگاه

  1. M گفت:

    چرا جواب کاربرگه و فعالیت ۷ نیست😕

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *