سبک زندگیمد و زیبایی

چطور بهترین کرم ضد آفتاب و روشن کننده پوست را انتخاب کنیم

کرم ضد آفتاب چیست؟ اهمیت استفاده از ضد آفتاب و SPF چیست؟

یکی از بزرگ‌ترین (و به نظر ما، فراگیرترین) نظریه‌هایی که در مورد ضد آفتاب وجود دارد این است که کسانی که رنگ پوست تیره‌تری دارند نیازی به استفاده از کرم‌های ضد آفتاب و دوز روزانه SPF ندارند؛ اما حقیقت این است که اگرچه ملانین از پوست‌های تیره‌تر محافظت می‌کند، اما برای دفع اشعه‌های مضر کافی نیست.

چطور بهترین کرم ضد آفتاب و روشن کننده پوست را انتخاب کنیم

بر طبق مطالعه‌ای که در مجله آکادمی پوست آمریکا منتشرشده این است که نتیجه عدم استفاده از ضد آفتاب برای افرادی با رنگ تیره به‌مراتب بدتر است زیرا سرطان دیرتر تشخیص داده می‌شود. ناگفته نماند که SPF یا کرم ضد آفتاب دئودورانت و کرم ضد آفتاب بخش مهمی از هر روتین مراقبت از پوست روزانه‌ای است و باید در لیست خرید لوازم آرایشی هر فردی باشد.

متخصصان پوست معتقدند قرار گرفتن در معرض آفتاب مستقیم به‌سادگی منجر به ایجاد خطوط ریز، کاهش خاصیت ارتجاعی و پیگمانتاسیون پوست می‌شود که در بازه زمانی کوتاهی نیز به موضوح قابل مشاهده است. این شواهد و دلایل به تنهایی برای پی بردن به اهمیت استفاده از کرم ضد آفتاب کافی است.

به لطف پیشرفت‌های اخیر کرم‌های ضد آفتاب در انواع شفاف، رنگی و فرمول‌های غیر چرب در بازار موجود هستند که هرکس بنا بر سلیقه و نوع پوست خود می‌تواند مورد مناسب را به‌خوبی انتخاب کرده و از طریق فروشگاه‌های اینترنتی مانند مدیسه خریداری کند. در ادامه با ما همراه باشید تا با یادگیری نکاتی مهم ببینیم که چطور بهترین کرم ضد آفتاب و روشن‌کننده پوست را انتخاب کنیم

کرم ضد آفتاب چیست

ضد آفتاب محصولی موضعی است که پس از استفاده بر روی پوست با جذب یا بازتاب یا مسدود کردن اشعه ماوراءبنفش خورشید از پوست شما در برابر تیره شدن محافظت می‌کند. ضد آفتاب به‌نوعی از سنتز ملانین که در اثر قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراءبنفش ایجاد می‌شود، جلوگیری می‌کنند.

ضد آفتاب‌ها از طریق واکنش شیمیایی، اشعه فرابنفش UV را به گرما تبدیل و از سطح پوست دفع می‌کنند. به‌این‌ترتیب، یک ضد آفتاب از نفوذ اشعه فرابنفش به عمق سطح پوست جلوگیری و تولید ملانین را کاهش می‌دهد.

کرم ضد آفتاب چیست

اهمیت استفاده از ضد آفتاب

قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث تیره شدن پوست می‌شود. این تغییر رنگ به دلیل تولید ملانین که رنگ‌دانه‌ای است که از لایه‌های زیرین پوست در برابر آسیب‌های خورشید محافظت می‌کند، است. پوست آسیب‌دیده ملانین بیشتری تولید می‌کند و درنتیجه منجر به تیره شدن بیشتر پوست می‌شود. دور ماندن از نور خورشید یا جلوگیری از قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌تواند این وضعیت را معکوس کند و پوست را به رنگ طبیعی خود بازگرداند.

SPF چیست؟

SPF  “عامل محافظت از خورشید” است و در سال 1974 معرفی شده است. این عدد کسری از اشعه UVB که به پوست شما می‌رسد و باعث آفتاب‌سوختگی می‌شود را اندازه‌گیری می‌کند. به‌عنوان‌مثال، یک ضد آفتاب با SPF 15 به این معنی است که اگر ضد آفتاب را به‌طور یکنواخت و یک‌لایه ضخیم با دوز 2 میلی‌گرم بر سانتی‌متر مربع (میلی‌گرم بر سانتی‌متر مربع) روی پوست خود بمالید، 1/15 اشعه آفتاب به پوست شما می‌رسد.

به‌عنوان یک کاربر، می‌توانید با ضرب کردن مقدار SPF در زمان قرارگیری در برابر آفتاب، به اثربخشی یک ضد آفتاب خاص پی ببرید. به یاد داشته باشید که SPF مدت‌زمان ماندگاری آن بر روی پوست، ضد آب بودن یا نبودن آن و غیره را مشخص نمی‌کند.

نحوه انتخاب SPF صحیح

قبلاً اعتقاد بر این بود که ضد آفتاب‌هایی با SPF 15 در اکثر شرایط، محافظت کافی در برابر اشعه فرابنفش را دارند. درصورتی‌که در طول چندین سال گذشته، این تفکر تغییر کرده است و در حال حاضر اعتقاد بر این است که فاکتور محافظتی بالاتر از آفتاب ملاک انتخاب مطلوب است. اگر پوست شما بسیار حساس یا روشن است یا سابقه خانوادگی سرطان پوست دارید، ممکن است به ضد آفتابی با SPF بالاتر نیاز داشته باشید.

راهنمای SPF زیر به شما کمک می‌کند تا SPF مناسب را با توجه به نوع پوست خود تعیین کنید:

  • بسیار روشن: پوست به‌راحتی می‌سوزد و هرگز برنزه نمی‌شود :

SPF 20 تا 30

  • روشن: پوست به‌راحتی می‌سوزد و حداقل برنزه می‌شود.

SPF 12 تا 20

  • کمی روشن: پوست به‌طور متوسط می‌سوزد و به‌تدریج برنزه می‌شود

SPF 8 تا 12

  • متوسط: پوست کمی می‌سوزد و به‌خوبی برنزه می‌شود

SPF 4 تا 8

  • تیره: پوست به‌ندرت می‌سوزد و به‌راحتی برنزه می‌شود

SPF 2 تا 4

  • خیلی تیره: پوست هرگز نمی‌سوزد و رنگ‌دانه‌های زیادی پیدا می‌کند

SPF 2 تا 4

فاکتور‌های انتخاب کرم ضد آفتاب و روشن‌کننده پوست مناسب

فاکتور‌های انتخاب کرم ضد آفتاب و روشن‌کننده پوست مناسب

ضد آب

ضد آفتابی انتخاب کنید که «در برابر آب مقاوم» باشد. این برگ خرید باعث حفظ سطح SPF پس از 40 دقیقه غوطه‌وری در آب می‌شود. ضد آفتابی که در برابر آب بسیار مقاوم است، سطح SPF را پس از 80 دقیقه غوطه‌وری در آب حفظ می‌کند.

فراموش نکنید که هیچ ضد آفتابی به‌صورت صد درد صد ضد عرق یا ضد آب نیست. ازاین‌رو بهتر است، هر دو ساعت یک‌بار ضد آفتاب خود را در فصول گرم تجدید کنید. اگر عرق می‌کنید یا شنا می‌کنید، آن را بیشتر تکرار کنید. وقتی خود را با حوله خشک می‌کنید، ضد آفتاب‌ها از بین می‌روند. ازاین‌رو، پس از خشک شدن باید دوباره از ضد آفتاب استفاده کنید.

تاریخ انقضا

طبق گفته FDA، ضد آفتاب باید قدرت محافظتی خود را حداقل تا سه سال بعد از تاریخ تولید خود حفظ کند. اگر تاریخ انقضای محصول گذشته است، آن را دور بیندازید و محصول جدیدی بخرید. اگر ضد آفتابی که خریداری کرده‌اید تاریخ انقضا را نشان نمی‌دهد دنبال تغییرات مشخصی در ضد آفتاب خود مانند جدا شدن بافت، تغییر رنگ یا قوام باشید.

این‌ها علامتی است که نشان می‌دهد تاریخ‌مصرف محصول تمام ‌شده است. بنابراین باید به این موضوع در ضد آفتاب هنگام انتخاب لوازم آرایشی خیلی توجه داشته باشید.

توجه به زمان مصرف

مدتی طول می‌کشد تا مواد شیمیایی موجود در کرم ضد آفتاب به پوست بچسبند و محافظت کاملی را ایجاد کنند. شما باید حداقل نیم ساعت قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید به بدن خود ضد آفتاب بزنید. ازآنجایی‌که اکثر کرم‌های ضد آفتاب به‌راحتی از روی پوست شما پاک می‌شوند، برای محافظت بهینه در برابر آفتاب، آن‌ها را هر یک تا دو ساعت تجدید کنید.

نواحی استفاده

نواحی مانند گردن، گوش‌ها و بالای دست‌ها و پاها را فراموش نکنید. اگر قصد آفتاب گرفتن دارید، حواستان به تمام بدنتان باشد. ممکن است پوشاندن کامل نواحی خاص مانند پشت دشوار باشد، بنابراین از کسی کمک بخواهید.

لباس‌های نازک محافظت زیادی در برابر نور خورشید ایجاد نمی‌کنند. به‌عنوان‌مثال، SPF یک تی‌شرت سفید فقط 7 است. اگر طولانی‌مدت در معرض آفتاب هستید، لباس‌هایی بپوشید که اشعه فرابنفش خورشید را مسدود کند یا زیر لباس خود ضد آفتاب بزنید.

ضد آفتاب صورت

صورت شما در مقایسه با سایر نواحی بدن به ضد آفتاب بیشتری نیاز دارد. ضد آفتاب ممکن است در برخی از لوسیون ها یا لوازم‌آرایشی وجود داشته باشد. با این‌حال، اگر بیش از بیست دقیقه زیر نور خورشید می‌مانید، باید از کرم ضد آفتاب روی صورت خود استفاده کنید.

اسپری ضد آفتاب را مستقیماً روی صورت خود استفاده نکنید، در عوض آن را روی دستان خود اسپری کنید و سپس به صورتتان بمالید. اگر موهایتان نازک است یا کچل هستید، روی سرتان هم ضد آفتاب بزنید یا وقتی زیر آفتاب هستید کلاه بپوشید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *