سبک زندگیسلامت

تفاوت آبرسان و مرطوب کننده

به نقل از Healthline، تفاوت آبرسان و مرطوب کننده در اثرگذاری آنهاست: مرطوب کننده مانند یک سد بر روی پوست عمل کرده و رطوبت را درون پوست حفظ میکند، در حالی که آبرسان رطوبت را از هوا و پوست گرفته و درون نقطه ای خاص محبوس میکند.

پوست هم مانند بدن به آب نیاز دارد و آبرسانی فقط برای افراد دارای پوست خشک یا دهیدراته نیست، بلکه برای همه افراد با هر نوع پوستی لازم است.

آب به تنهایی برای مرطوب کردن پوست کافی نیست. اتفاقا هرچقدر بیشتر پوست خود را بشویید و از آبرسان و مرطوب کننده استفاده نکنید، پوستتان روغن های طبیعی و آب بیشتری از دست میدهد.

آبرسانی چیست؟ آیا آبرسان و مرطوب کننده یکی هستند؟ آبرسان بهتر است یا مرطوب کننده؟ با وجود روغن، ژل و کرم مرطوب کننده و آبرسان ، کدامشان واقعا پوست شما را به طور مناسب آبرسانی میکنند؟ اینها مواردی است که در این مطلب به آنها پرداخته ایم.

آبرسان چیست؟

آبرسان ها، عناصری به نام هومکتانت هستند(مانند گلیسیرین یا هیالورونیک اسید) که آب را از محیط یا پوست شما جذب میکنند و بر روی پوستتان ذخیره میکنند. به این نکته مهم دقت داشته باشید که کارآیی آبرسان ها متفاوت است و باید براساس نوع و نیاز پوستی انتخاب شوند تا برای سلامت پوستتان آسیبی بهمراه نداشته باشند.

مرطوب کننده چیست؟

به طور علمی مرطوب کننده ها 4 دسته هستند:

1-امولینت ها(emollients): چربی و روغن

2-اسکوالن(squalene): روغن

3-هومکتانت ها(humectants)

4-اکلوسیو ها(occlusive)

به گفته پری رومانوفسکی، شیمی دان آرایشی و هم بنیانگذار The beauty brain، در دنیای مارکتینگ و بازاریابی این اصطلاحات برای سادگی خرید مصرف کنندگان، استفاده نمیشوند و برندها هرطور که میخواهند در محصولاتشان از این اصطلاحات استفاده میکنند.

مرطوب کننده ها عناصری بر پایه روغن میباشند که شامل اکلوسیوها(مانند وازلین یا روغن های معدنی) و امولینت ها(مانند استر و روغن های گیاهی) میباشند. مرطوب کننده ها یک لایه بر روی پوست میسازند و مانع خروج از پوست میشوند و باعث حس نرمی و خشکی کمتر پوست میشوند.

این مسئله مهم است که بدانید آبرسان ها و مرطوب کننده ها با هم متفاوت هستند و انتخاب درست هریک با توجه به نوع پوستتان میتواند باعث سلامت یا آسیب رساندن به پوستتان شود.

آبرسان یا مرطوب کننده؟ کدام بهتر است؟

به گفته رومانوفسکی، محصولات مختلفی در بازار است شامل بالم، روغن، کرم، ژل، پماد و.. اما واقعیت این است که همه کار یکسانی انجام میدهند.

اکثر لوسیون‌های پوست(و محصولات) حاوی ترکیبات اکلوسیو و امولینت در کنار هومکتانت هستند، بنابراین آنها به طور همزمان کار مرطوب کننده و آبرسان را انجام میدهند.

بافت محصول(کرم، ژل، بالم، روغن) روی اثر آن تاثیری ندارد بلکه عناصر هستند که مهم اند. بافت محصول فقط روی تجربه استفاده تاثیر گذار است.

مرطوب کننده برای پوست خشک

اگر پوست شما به طور طبیعی خشک است و در شرف پوسته پوسته شدن است، احتمالا دلیلش دهیدراته بودن پوستتان به دلیل هوا نیست، بلکه پوستتان نمیتواند رطوبت را در خود حفظ کند و نیاز به یک مرطوب کننده دارد تا رطوب را در پوست حبس کند.

ترکیبانی که بهتر است استفاده کنید: وازلین، روغن های گیاهی مانند روغن جوجوبا، دانه های روغنی، مانند روغن نارگیل

آبرسان برای پوست دهیدراته

اگر پوست شما دهیدراته یا کم آب است، باید آب را به آن برگردانید. به دنبال سرم حاوی هیالورونیک اسید باشید. هیالورونیک اسید 1000 برابر وزن خود آب حمل میکند و مقدار مناسب و سالمی از آب را به پوست اضافه میکند.

عناصر که بهتر است استفاده کنید: هیالورونیک اسید، آلوئه ورا، عسل

آبرسان و مرطوب کننده بر پایه آب برای پوست چرب

اینکه پوست شما چرب است به معنی دهیدراته نبودن پوستتان نیست. اگر پوستتان دهیدراته باشد، مشکلات ناشی از چرب بودن پوستتان را تشدید میکند. به دنبال آبرسان ها و مرطوب کننده های بر پایه آب و غیر کومدوژنیک باشید. محصولات بر پایه آب روی پوست احساس سبک تری دارند و منافذ پوستتان را مسدود نمیکنند.

نحوه تشخیص مرطوب کننده از آبرسان

در نهایت برای آبرسانی پوست، استفاده از هر دو محصول پیشنهاد میشود. اما باید در انتخاب محصول به نوع پوست توجه داشت.

در جدول زیر به طور کامل نحوه تشخیص آبرسان یا مرطوب کننده بودن محصولات پوستی را بیان کرده ایم:

محتویاتمرطوب کننده(اوکلوسیو) یا آبرسان(هومکتانت)
هیالورونیک اسیدآبرسان
گلیسرینآبرسان
آلوئه وراآبرسان
عسلآبرسان
دانه های روغنی مانند نارگیل، بادام، شاهدانهمرطوب کننده
کره شی یا شی باترمرطوب کننده
روغن های گیاهی مثل اسکوالن، جوجوبا، گل رز، درخت چایمرطوب کننده
موسین حلزونآبرسان
روغن معدنیمرطوب کننده
لانولینمرطوب کننده
لاکتیک اسیدآبرسان
سیتریک اسیدآبرسان
سرامیدبه طور فنی هیچکدام(سرامیدها سد پوستی را تقویت میکنند تا جلوی از دست دادن رطوبت را بگیرند)

موردی ندارد اگر همزمان از مرطوب کننده و آبرسان استفاده کنید. اما توجه داشته باشید اول از آبرسان و سپس از مرطوب کننده استفاده کنید، یا حتی برای راحتی کار میتوانید از محصولی استفاده کنید که هر دو مورد باشد (مثل برخی ماسک های صورت).

منابع:

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/hydration-moisture

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + دوازده =