سبک زندگی

سوالات متن درس اول منطق دهم انسانی با جواب

نمونه سوال های امتحانی تشریحی و جای خالی درس 1 یک کتاب منطق پایه دهم انسانی با جواب

نمونه سوالات متن درس ۱ اول «منطق، ترازوی اندیشه» کتاب منطق پایه دهم رشته علوم انسانی متوسطه دوم را می توانید در ادامه این مطلب از بخش آموزش و پرورش ماگرتا ، مشاهده نمایید.

همچنین بخوانید: جواب درس اول منطق دهم انسانی

سوالات متن درس اول منطق دهم انسانی با جواب
سوالات متن درس اول منطق دهم انسانی با جواب

نمونه سوال های متن امتحانی درس 1 اول منطق دهم انسانی

۱) منطق چیست؟

پاسخ: علمی که در پی جلوگیری از خطای اندیشه است، منطق نام دارد.

۲) وظیفه منطق دان ها چیست؟

پاسخ: منطق‌دانان کوشیده‌اند با بررسی انواع خطاهای ذهن و دسته‌بندی آنها، راه‌های جلوگیری از آنها را نشان دهند. ایشان قواعدی را که باید رعایت کنیم تا دچار خطای فکری یا اصطلاحاً مغالطه (سفسطه) نشویم، مشخص کرده‌اند.

۳) در علم منطق چه چیزی را بیان می کنند و تاکید منطق بر چیست؟

پاسخ: در علم منطق نیز به همراه بیان قوانین حاکم بر ذهن، روش‌های جلوگیری از مغالطات را بیان می‌کنند. البته تأکید منطق بر آموزش شیوه درست اندیشیدن است تا از این طریق قادر به تشخیص خطاهای ذهن – که بی‌شمارند – باشیم.

۴) علم منطق با سیستم های کنترلی خودرو چه شباهتی دارد؟

پاسخ: منطق همچون سیستم‌های کنترلی یک خودرو است که میزان بنزین، سرعت حرکت و گرمای موتور را به ما نشان می‌دهند و در مقابل مشکلات به ما هشدار می‌دهند؛ اما باعث حرکت خودرو نمی‌شوند.

۵) چرا منطق را شاقول بنایی تشبیه کرده اند؟

پاسخ: بدین جهت منطق را به شاقول بنّایی تشبیه کرد‌ه‌اند که به کارگیری آن باعث پدید آمدن بنای فکری مستحکمی می‌شود؛ اما آجرها و مواد لازم برای ساختن این بنا را باید از علوم دیگر تهیه کرد.

۶) آیا علم منطق، تنها برای ارزیابی اندیشه های فلسفی به کار می رود؟ توضیح دهید.

پاسخ: اگر چه دانستن منطق برای فهم فلسفه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ اما باید توجه داشت که دانستن منطق تنها برای ارزیابی اندیشه‌های فلسفی به کار نمی‌رود؛ بلکه هر یک از ما در سراسر زندگی خود بدان نیازمندیم؛ زیرا می‌خواهیم درست فکر کنیم و درست تصمیم گیری کنیم.

۷) برخی از کاربردهای منطق در زندگی روزمره را بنویسید؟ ۲ مورد کافی است.

پاسخ: ما هر روزه مطالبی را برای دوستانمان بیان می‌کنیم؛ برای متقاعد کردن آنان دلیل می‌آوریم و می‌کوشیم تا در تعلیم و تعلّم دچار خطا نشویم یا در داد و ستد، فریب کلاهبرداران را نخوریم. امروزه با فراگیر شدن رسانه‌ها و حجم انبوه اطلاعات صحیح و غلط، بیش از پیش نیازمند علمی هستیم که شیوه‌های جلوگیری از خطای اندیشه را به ما آموزش دهد. معمولاً نشریات مختلف در بسیاری از عناوین و مطالب خود، استدلال‌هایی را به نفع عقاید مورد نظرشان مطرح می‌کنند. اغلب آگهی‌های تجاری نیز نوعی استدلال هستند که می‌خواهند مخاطب را به این نتیجه برسانند که «فلان کالا را بخرید!». اینها نمونه‌هایی هستند که برای بررسی درستی و نادرستی آنها به منطق نیازمندیم.

۸) دو بخش اصلی منطق را نام ببرید؟

پاسخ: تعریف و استدلال

۹) دانش بشری به دو حیطه کلی تقسیم می شود، آنها را نام ببرید؟

پاسخ: تصور و تصدیق

۱۰) تصور را با ذکر مثال تعریف کنید؟

پاسخ: تصور: مانند درک ما از سیمرغ، درخت، مثلث قائم الزاویه و مانند آن. در این حالت به واقعیت داشتن یا نداشتن یا ارتباط این تصور با سایر امور، کاری نداریم و تنها همان تصور را به ذهن می‌آوریم.

۱۱) تصدیق را با ذکر مثال تعریف کنید؟

پاسخ: تصدیق: مانند جملاتی که دربارهٔ سیمرغ بیان کردید یا جملاتی چون «درختان در روز اکسیژن تولید می کنند»، «مثلث قائم الزاویه سه زاویهٔ مساوی ندارد». همان‌طور که می‌بینید در تصدیقات، حکم و قضاوت وجود دارد و در آنها اوصافی را به چیزی نسبت می‌دهیم یا از آن سلب می‌کنیم.

۱۲) چگونه به شناخت تصور و تصدیق های معلوم دست می یابیم؟

پاسخ: به کمک تعریف، از تصورهای معلوم به شناخت تصورهای مجهول و به کمک استدلال از تصدیق‌های معلوم به کشف تصدیق‌های مجهول دست می‌یابیم.

۱۳) دو بخش اصلی منطق را نام ببرید و هر کدام را تعریف کنید؟

پاسخ: ۱- تعریف؛ که در آن روش صحیح تعریف کردن بیان می‌شود و به ما کمک می کند تا از تعریف اشتباه پرهیز کنیم.
۲- استدلال؛ که در آن روش صحیح استدلال کردن بیان می‌شود و به ما کمک می کند تا از استدلال اشتباه پرهیز نماییم.

نکته مهم: دانش آموزان عزیز، تنها به خواندن این سوالات اکتفا نکنید و حتما متن درس را هم به دقت مطالعه کنید.

همچنین بخوانید: سوالات متن درس اول جغرافیا یازدهم انسانی

توجه: شما دانش آموز پایه دهم رشته علوم انسانی می توانید برای دسترسی سریع و آسان تر به جواب تمرینات و فعالیت های دروس کتاب منطق دهم متوسطه دوم ، در انتهای عنوان خود عبارت «ماگرتا» را نیز در گوگل جستجو کنید.

✅ در انتها امیدواریم که مقاله سوالات متن درس ۱ اول کتاب منطق پایه دهم متوسطه دوم ؛ برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده باشد. شما می توانید سوالات خود را در بخش نظرات بیان کنید. 💕

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *