سبک زندگی

جواب فعالیت در منزل صفحه ۵۸ تفکر هشتم ؛ درس خویشتن داری

جواب های فعالیت در منزل صفحه 58 کتاب تفکر و سبک زندگی پایه هشتم متوسطه اول در مورد کنترل نفس و خشم در موقعیت های مختلف

جواب فعالیت در منزل صفحه ۵۸ تفکر هشتم ؛ امروز قصد داریم تا در این مقاله از بخش آموزش و پرورش ماگرتا به جواب های فعالیت در منزل صفحه 58 درس خویشتن داری کتاب تفکر و سبک زندگی پایه هشتم بپردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

همچنین ببینید: جواب فعالیت های صفحه ۵۰ و ۵۳ تفکر هشتم

فعالیت در منزل صفحه ۵۸ تفکر و سبک زندگی هشتم با جواب

جواب فعالیت در منزل صفحه ۵۸ تفکر هشتم

در کتاب تفکر کلاس هشتم متوسطه اول، در فعالیت در منزل صفحه 58 آن آمده است که “یکی از دو فعالیت زیر را به دلخواه در منزل انجام دهید و نتیجه را به کلاس ارائه کنید“.

فعالیت اول) موقعیتی را بیان کنید در آن توانسته اید رفتار خود را مهار کنید (برای مثال، بیانات نامناسب، خواسته های بیجا یا حرکات بیجا) نتیجه را یادداشت کنید و در کلاس بخوانید.

پاسخ:

1) خشم خود را کنترل کنیم و ار خشونت دست برداریم.

2) باید در هنگام خشم و عصبانیت تصمیم نگیریم ، چون قطعا تصمیم ما در این زمان نادرست می باشد.

3) اول باید خشم خود را کنترل کنیم، بعد از آن نفس عمیق بکشیم و سرمون رو پایین بندازیم.

4) با کسی دعوا نکنیم، دعوا چیز خوبی نیست و غرور را به کنار بگذاریم واز خداوند کمک بخواهیم تا اینکه موقع عصبانیت به ما کمک کند تا اینکه خشم خود را کنترل کنیم.

5) اگر عصبانی هستید و نمی توانید مهار خود را کنترل کنید و فورا از جایی که هستید بلند شوید و به سمت یک جایی بروید که هیچکس نباشد

6) هنگام عصبانیت نباید به وسایل یا اموال خودم و دیگران آسیب بزنم، نباید به دیگران صدمه بزنم، نباید به خودم صدمه بزنم، به خدا پناه ببریم و با گفتن ذکر و نام و یاد خدا را آرام کنیم، نفس های عمیق بکشیم و از یک الی ده بشماریم. با رعایت سه قاعده ای که گفته شد، علت عصبانیت خود را مودبانه و آرام بیان کنیم، اگر نمی توانیم خود را آرام کنیم، محیط ناراحت کننده را ترک کنیم، برای آرام کردن خود از گفت و گو و مشورت با بزرگترها کمکـ بگیریم و در آخر خوبی های طرف مقابل را به یاد بیاوریم.

فعالیت دوم) در مورد زندگی یک فرد که توانسته است نفس خود را مهار کند ، تحقیق کنید ؛ برای مثال، ابن سیرین ، شیخ رجبعلی خیاط ، یا هر فردی که شما مایل هستید.

پاسخ:

1) انسان باید همراه در مراحل زندگی به ویژه در نوجوانی با استفاده از عقل خود و مشورت با پدر و مادر نفس خود را در موقعیت های مختلف مهار کند.

2) انسان باید مهار نفس داشته باشد مهار نفس باعث ایجاد قوی شدن در زندگی یک فرد می باشد و میتواند خود را بعضی بالا تر بداند.

3) شیخ رجب علی خیاط مهار نفس را راه رسیدن به سعادت می دانستند، ایشان در مهار نفس خود موفق بودند و برای خود القا میکردند که خدا از همه امتحان میگیرد و این هم یک امتحان است، و ایشان از کاری که به آن وسوسه شده بودند ولی چون می دانستند که حرام است از آن پرهیز کردند.

4) داستان مقاومت ابن سیرین در برابر هوای نفس و پرهیز از رابطه نامشروع با زن هوسران و کسب علم تعبیر خواب به دلیل غلبه بر شهوت و کسب علم تعبیر خواب به شرح زیر است:

ابن سیرین جوانى بسیار زیبا و خوش تیپ بود و به شغل پارچه فروشی مشغول بود. زنى زیبا و پولدار که دلباخته و عاشق او بود، پس از خرید مقدار زیادی پارچه، با عذر اینکه قادر به حمل اینها نیست، به علاوه پول‏ همراه ندارد، از ابن سیرین می‌خواهد که پارچه‌ها را برایش به خانه برده تا پول را در آنجا به وی پرداخت کند.

وقتی وارد منزل آن زن شد، زن درب خانه را قفل مى کند و از او مى خواهد که با او عمل نامشروع انجام دهد. اما او در جواب مى گوید: پناه به خداى مى‌برم و در مذمت عمل شنیع زنا مطالبى مى‌گوید. حرفهایش در زن تأثیر نکرد، تصمیم گرفت با حیله‌اى خود را از این بلا نجات بدهد.

پس به بهانه قضاء حاجت، از اتاق بیرون‏ رفت، سپس با سر و صورت و لباس آلوده از دستشویی بازگشت و به طرف زن آمد. تا چشم آن زن به او افتاد، روی درهم کشید و فوراً او را از منزل خارج کرد.

ابن سیرین، خود را به نزدیکی آب روانی رساند و شست. بدن او برای همیشه بوی عطری بر خود گرفت که از هر جا عبور می کرد همه متوجه می شدند که ابن سیرین اینجا گذشته است. آری او با این نقشه، پای بر نفس خویش نهاد و پوزه شیطان را به خاک مالید و از مهلکه نجات یافت. خداوند به خاطر این ترک زنا، علم تعبیر خواب را به او عطا کرد.

همچنین بخوانید: جواب فعالیت های درس خویشتن داری صفحه ۵۶ و ۵۷ تفکر هشتم

توجه: شما دانش آموز پایه هشتم متوسطه اول می توانید برای دسترسی سریع و آسان تر به جواب سوالات فعالیت های کتاب تفکر و سبک زندگی پایه هشتم متوسطه اول ، در انتهای عنوان خود عبارت «ماگرتا» را نیز در گوگل سرچ کنید.

در انتها امیدواریم که مقاله پاسخ و جواب های فعالیت در منزل صفحه ۵۸ تفکر پایه هشتم متوسطه اول برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده باشد و توانسته باشید تا از آن استفاده و بهره برده باشید. در آخر شما هم میتوانید جواب های دیگر خود را نیز در بخش دیدگاه با ما و دیگر دوستان به اشتراک بگذارید.

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

‫21 دیدگاه ها

  1. برای فعالیت یکش اصلا ربطی به موضوع نداره . باید چند تا خاطره بنویسیم که توانسته ایم رفتار و خشم خودمون رو کنترل کنیم 😊😐 ولی بازم ممنون اطلاعات مفیدی بود

    1. بنده خدا
      مگه زندگی همه یه جوره که اون داستان کوتاه بنویسه !؟ برا هر کس خاطره های متفاوت هست!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =