سبک زندگی

همه چیز در مورد Visa Card و Master Card

خلاصه نوشته
 • مستر کارت چیست؟
 • ویزا کارت چیست؟
 • مزایای مستر کارت و ویزا کارت
 • تفاوت ویزا کارت و مسترکارت چیست؟

امروزه نقش کارت های اعتباری بین المللی، مخصوصا مستر کارت (Master Card) و ویزا کارت (Visa Card) در تسهیل تراکنش های بین المللی غیر قابل انکار است ؛ چرا ؟

 • سهولت در استفاده
 • تعدد درگاه های پذیرنده
 • امنیت پرداخت

از این رو صادر کنندگان کارت های ارزی بین المللی همواره تلاش می کنند تا امکانات و خدمات بیشتری را توسط این کارت ها عرضه نمایند.
ویزا کارت و مستر کارت از جمله مهمترین برند های تجاری کارت های ارزی بین المللی هستند که در ادامه در ماگرتا به این دو میپردازیم.

ویزا کارت - مستر کارت

مسترکارت چیست؟

مسترکارت ( مسترشارژ ) شرکت خدمات مالی آمریکایی و چندملیتی است که در سرتاسر جهان از طریق پردازش پرداختهای بین بانکی بازرگانان و صدور کارت های اعتباری به بانک ها و یا اتحادیه های اعتباری کسب در آمد می کند. مسترکارت در ابتدا بصورت یک شرکت تعاونی فعالیت می کرد، که متعلق به ۲۵،۰۰۰+ موسسه مالی بود و با گذشت زمان از سال ۲۰۰۶ به یک شرکت عمومی چندملیتی و قابل ارائه عمومی در سراسر جهان تبدیل شد.

مستر کارت دارای دو نوع مختلف می باشد :

 1. کارت اعتباری credit card : متصل به حساب بانکی است و حقوق ماهانه افراد به آن واریز می شود . با توجه به اعتبار شخصی (credit) هر فرد که توسط نظام بانکی کشور بر اساس شغل و دارایی ها نظیر خانه و یا ماشین و بر اساس سابقه درآمدها و هزینه های آن شخص تشخیص داده شده است تعیین شده و امکان پرداخت بدون موجودی در حساب بانکی متصل به کارت را برای شخص فراهم می آورد. کارت اعتباری مسترکارت در شش نوع Standard، Gold، Titanium، platinum، World و World Elite توسط بانک‌ها و موسسات مالی صادر می‌شوند.
 2. کارت های نقدی debit card : تا زمانی که حساب متصل به کارت موجودی داشته باشد قابل استفاده است و به اندازه ی موجودی می توان از آن استفاده کرد و به جز این مورد تفاوت دیگری با کارت اعتباری ندارد. کارت‌های نقدی مستر در شش نوع Standard، Titanium، World، Gold، Platinum و Maestro صادر می‌گردند.مستر کارت پیش پرداخت Prepaid card : کارت های prepaid یا پیش پرداخت، از مجموعه مستر کارت فیزیکی و همانند کارت‌های نقدی بوده با این تفاوت که به حساب بانکی متصل نیستند. این کارت موجوی مشخصی دارد و تنها قادر به برداشت این موجودی هستید و هیچ راهی برای شارژ مجدد کارت با حواله بانکی (Bank Transfer) وجود ندارد. کارت پیش پرداخت دارای دو نوع قابل شارژ (Re loadable ) و غیر قابل شارژ (Gift Card) است..

ویزا کارت چیست؟

ویزا کارت نیز یک شرکت چندملیتی خدمات مالی آمریکایی است، که دفتر مرکزی آن در فوستر سیتی، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا قرار دارد. این شرکت وظیفه تسهیلات مبادلات مالی الکترونیکی در سراسر جهان را بر عهده دارد، که عمدتاً توسط کارت های اعتباری و کارت های نقدی با نشان تجاری ویزا انجام می شود.

مسترکارت ویزا کارت
مسترکارت ویزا کارت

تفاوت ویزا کارت و مسترکارت چیست؟

در اصل فرق چندانی در کارت های ویزا و مستر موجود نیست و تقریبا می توان گفت که هیچ فرقی نمی کند که کارت شما ویزا کارت باشد یا مستر کارت ، هر کدام شبکه ای هستند که ارتباط بانک ها را با هم برقرار کرده اند و مانند شبکه شتاب ایران میباشند با این تفاوت که شبکه شتاب، ارتباط تمامی بانک های داخلی ایران را با هم برقرار کرده است ولی شبکه ویزا و مستر ارتباط تمامی بانک های دنیا را برقرار کرده است.

زمانی که شما یک کارت ویزا و یا مستر داشته باشید، از هر دستگاه خود پردازی که دارای لوگو شرکت ویزا و مستر است می توانید پول نقد دریافت کنید . شایان ذکر است دستگاه های کارت خوان اکثر مراکز خرید، فروشگاه ها، رستوران ها و هتل ها به سیستم شبکه ویزا و مستر متصل هستند و فرقی برای شما نمی کند که کارت بانک شما به کدام یک از این دو شبکه متصل است.

مزایای مستر کارت و ویزا کارت

مسترکارت و ویزا کارت دو نوع از کارت‌های اعتباری معتبر جهان هستند که با داشتن بیش از 140 نمایندگی در کشورهای مختلف جهان و همین‌طور با دارا بودن سه میلیون دستگاه پایانه ATM , POS در رتبه اول مبادلات مالی قرار دارند.

از مزایای مسترکارت و ویزا کارت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • کارمزدهای ناچیز
 • دریافت صورت حساب روزانه و رایگان
 • نقد کردن وجوه از دستگاه‌های خودپرداز (ATM) در بیشتر کشورهای جهان
 • خرید از تمامی فروشگاه‌های بین‌المللی
 • تبادل مالی با شرکت‌های بین‌المللی
 • انتقال پول از شعب ارزی بانک‌های بین‌المللی، صرافی‌ها و بانک‌های اینترنتی

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *