خودروفناوری

گیربکس می تواند چه کاری را انجام دهد؟

در یک موتور احتراق داخلی، پیستون هایی ک در درون سیلندر ها به طرف پایین حرکت می کنند سبب القای هوا می شوند. خروجی گشتاور با افزایش دادن دور موتور، افزایش پیدا می کند و در آخر قبل از خاموش شدن تکرار به اوج می رسد. گشتار کم در زمان استارت که به چرخ ها انتقال می یابد باید چند برابر شود تا خودرو بتواند حرکت کند و سرعت تولید می شود. جعبه دنده چند سرعته و یا گیربکس اتوماتیک برای تکثیر کردن گشتاور موتور خودرو در دور های مختلف جاده کار می کند.

انواع گیربکس دستی

گیربکس می تواند چه کاری را انجام دهد

گیربکس دستی :(Manual gearbox)

گیربکس دستی نیاز به راننده دارد تا دنده ها را بتواند به طور دستی تغییر بدهد . برای انجام دادن این کار، راننده ابتدا باید پدال کلاچ را فشار دهد که گیربکس را موتور خودرو جدا کند و بعد در مرحله دوم دنده بالاتر و یا دنده پایین بعد انتخاب می شود و راننده خودرو باید به آرامی پدال کلاچ را آزاد کند تا یک دنده نرم را ایجاد کند. بعضی از خودرو ها مثل پورشه در سال های اخیر شروع به دادن جعبه دنده هفت سرعته دستی کردند.

گیربکس های دنده ای شامل :

  • گیربکس سنکرومش(synchromesh)
  • گیربکس مش کشویی (sliding mesh gearbox)
  • گیربکس مش ثابت(constant mesh gearbox)

مزایای گیربکس دنده ای:

در گیربکس دنده ای رانندگان کنترل کامل را دارند و جعبه دنده دستی نشکن است و در حالت بد فقط لازم است کلاچ خودرو را عوض کنید.

در صورتی که در جاده بوده اید و نیاز به امداد خودرو هیوندای داشتید با ما در تماس باشید

معایب گیربکس دنده ای:

رانندگی کردن با خودرو دنده دستی در ترافیک سپر به سپر کشنده و خسته کننده است که در ترافیک امروزه این یک اتفاق معمولی است.

گیربکس مش کشویی:

ساده ترین نوع گیربکس، گیربکس مش کشویی می باشد در این گیربکس از چرخ دنده های اسچور استفاده کرده اند.

دنده های 1و5و6 بر روی شفت اصلی و دنده های 2 و3 و4 و7 بر روی میل لنگ وصل شده اند.

دو چرخ دنده ای که روی شفت اصلی 5و6 قرار دارند را می توان توسط گشتاور شفت با چرخ دنده های 3و4 روی یک محور به حرکت درآورد.پس به آن گیربکس مش کشویی می گویند. چرخ دنده 8 بر روی محور صابت وصل شده است.

گیربکس مش ثابت:

شکل بالا زیر ساخت یک گیربکس مش کشویی ثابت با سه سرعت رو به جلو و یک سرعت معکوس را نشان می دهد.در این نمونه از گیربکس ها ، تمامی چرخ دنده ها یه طور مداوم درگیر هستند و برای درگیر شدن و از بین بردن چرخ دنده ها از کلاچ استفاده می شود. کلاچ های D1وD2 بر روی شفت اصلی قرار دارند . D2در بین دنده کلاچ و دنده عقب وصل می شود و دیگری در بین دنده کم سرعت و دنده عقب قرار می گیرد. خط های شکاف در شفت اصلی برای حرکت خطی است، کلاچ می توان بر روی شفت بلغزد و همراه با آن بچرخد.تمامی چرخ دنده ها محکم بر روی شفت پیشخوان ثابت می شوند. تمامی چرخ دنده های اصلی شفت و دنده های بیکار به کمک کلاچ درگیر می شوند تا کندی و سرعت مخالف را به دست بیاورند. گیربکس نوع مش ثابت به خاطر اینکه چرخ دنده های ظریف تر با قطر کمتری را دارد در مقایسه با این گیربکس مش کشویی ، زمان مشبک شدن آسیب کمتری هم می بینند پس این گیربگس نقش بیشتری در مقایسه با گیربکس سنکرومش دارد.

گیربکس سنکرومش:

گیربکس سنکرومش به جای کلاچD2 از SynchRonizer برای تاثیر در تغییر نسبت استفاده می کند. گیربکس سنکرومش شبیه گیربکس مش ثابت است اما گیربکس سنکرومش همراه با یک سنکرونایزر ارائه می شود. دستگاهی که دو دنده درون آن قرار می گیرد در تماس اصطکاکی قرار می گیرد که سرعت این دو را مساوی می کند و بعد از یکسان شدن سرعت هموار می شود.

برای درگیر شدن زمانی که اهرم دنده انتقال می یابد مخروط هماهنگ کننده با یک مخروط شبیه به پینیون عمل می کند. به خاطر اصطکاک پینیون چرخان ساخته می شود تا با همان سرعت سنکرومش بچرخد. برای ایجاد کردن یک رامش مثبت بیشتر ، حرکت اهرم دنده ای امکان را ایجاد می کند که کوپلینگ چندین توپ بار فنر را پشت سر بگذارد و کوپل با sliding dog ها در کنار پینیون درگیر می شود. از انجایی که هر دو واحد پینینگ و سنکرومش با یک سرعت حرکت می کنند این درگیری بدون هیچ صدا و صدمه ای انجام می شود. تاخیر کمی قبل از درگیری d2 بسیار ضروری است تا مخروط فرصتی برای رسیدن به همگام کننده و پینیون را داشته باشند.

گیربکس اتوماتیک:

سرعت های مختلف جعبه دنده هایی که با گیربکس های اتوماتیک شناخته شده اند به صورت خودکار کار می کند. راننده شرایط خودرو را مثل حالت جلو و عقب ، حالت خنثی انتخاب می کند. انتخاب کردن دنده ، زمان بندی و درگیری دنده برای سرعت مورد نیاز به صورت خودکار با فشار دادن گاز انتخاب می شود. گیربکس اتوماتیک به اهرم تعویض دنده و پدال کلاچی نیاز ندارد ،گیربکس های اتوماتیک یکی از جعبه دنده های پرطرفدار در بین رانندگان خودرو است.

گیربکس اتوماتیک به 2 طریق کار میکنند: انتقال دادن مبدل گشتاور ، انتقال دادن هیدراماتیک

گیربکس سیاره ای و یا خورشیدی:

گیربکس خورشیدی یکی از باورنکردنی ترین دستاورد های فناوری است که در حقیقت نیاز به تغییراتی دارد. گیربکس سیاره ای از یک شکل مخروطی با یک رینگ دنده دار در اطراف آن و یک محور دیگه استفاده می کند. رینگ را می توان در راستای بخش مخروطی به بالا و پایین منتقل کرد تا به طول آن و نسبت دنده ها آسیبی وارد نشود. از لحاظ نظری نسبت بین حد پایین و بالا بی نهایت متغیر را ارائه می دهد یعنی می توان برای عملکرد سوخت در همان زمان و برای بازده کاملا بهینه شود. این موضوع مخصوصا برای خودرو های هیبریدی که می توانند از گیربکس سیاره ای برای متعادل کردن بار بین موتور بنزینی و موتور الکتریکی استفاده کنند بسیار مفید می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + سه =