خودروفناوری

لاستیک زمستانی و تفاوت آن با لاستیک های چهار فصل

لاستیک زمستانی و تفاوت آن با لاستیک های چهار فصل

فناوری‌های پیشرفته‌ای در لاستیک‌های خودرو به وجود آمده‌اند که می‌توان آنها را با توجه به نوع وسیله نقلیه، وضعیت جاده، سبک رانندگی و مهم‌تر از همه، دما مورد استفاده قرار داد. تفاوت اصلی بین تایرهای زمستانی و لاستیک‌های چهار فصل، چیزی نیست که بتوان به راحتی آن را تشخیص داد.

با درک تفاوت‌های بین این لاستیک‌ها می‌توانید خود را برای جاده‌های یخ‌زده در زمستان آماده کنید. در این بررسی به طور کامل در مورد لاستیک‌های زمستانی و تفاوت آن با لاستیک‌های چهار فصل صحبت می‌کنیم.

اهمیت استفاده از لاستیک زمستانی به جای لاستیک چهار فصل

اهمیت استفاده از لاستیک زمستانی به جای لاستیک چهار فصل

فرض کنید برای پیاده روی صبحگاهی بیرون هستید و اخیراً باران آمده است. شما فراموش کرده‌اید که کفش‌های ورزشی خود را بپوشید و صندل به پا دارید. شما در حال دویدن به مسیر خانه هستید تا از باران فرار کنید. صندلی که به پا دارید باعث می‌شود روی زمین بلغزید و سقوط کنید. بنابراین، برای جلوگیری از چنین خطری باید کفش ورزشی مناسب به پا کنید. این موضوع در مورد لاستیک‌های خودرو نیز صادق است.

لاستیک‌های چهار فصل برای همه فصول مناسب هستند، اما لاستیک‌ زمستانی را باید در زمستان به کار گرفت. لاستیک‌های چهار فصل به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در اکثر شرایط آب و هوایی قابل استفاده خواهند بود. اگرچه، این تایرها برای برف‌های سنگین و جاده‌های بسیار لغزنده در زمستان مناسب نیستند. این لاستیک‌ها پتانسیل استفاده در زمستان‌ها و تابستان‌های شدید را ندارند.

لاستیک یخ شکن زمستانی که تایرهای برفی نیز نامیده می‌شود، به طور خاص برای زمستان‌های سخت و شدید ساخته شده‌اند. مواد مورد استفاده برای ساخت لاستیک‌های زمستانی حتی در سردترین مکان‌ها انعطاف‌پذیرتر و نرم‌تر می‌مانند. بنابراین میزان کشش در جاده افزایش می‌یابد و خودرو به دلیل عدم لغزش کاملاً تحت کنترل خواهد بود.

حتی اگر دما زیر هفت درجه سانتی‌گراد باشد، این لاستیک‌ها همچنان قابل استفاده هستند. علاوه بر این، لبه‌های گزنده لاستیک‌ها و آج خشن حتی در سخت‌ترین شرایط هم چسبندگی خود را با جاده حفظ می‌کنند.

تفاوت بین لاستیک زمستانی با لاستیک چهار فصل

تفاوت بین لاستیک زمستانی با لاستیک چهار فصل

لاستیک تمام فصل با کاهش دما به زیر پنج درجه سانتی‌گراد سخت می‌شود. لاستیک باید انعطاف‌پذیر باشد تا چسبندگی خوبی در جاده داشته باشد. لاستیک‌های تمام فصل و لاستیک‌های زمستانی تقریباً کشش یکسانی دارند، اما با کاهش دما به زیر پنج سانتی‌گراد، لاستیک یخ شکن چسبندگی بیشتری به جاده ارائه می‌دهند. در حالی که تایرهای چهار فصل کشش لازم را از دست می‌دهند.

در دماهای بسیار بالاتر از پنج درجه سانتی‌گراد، لاستیک‌های تمام فصل به سختی در برابر سایش مقاومت می‌کنند. در مقابل، آج روی لاستیک زمستانی نرم شده و بسیار سریع‌تر فرسوده می‌شود. به همین دلیل، لاستیک‌های یخ شکن باید در اوایل بهار از خودرو خارج شوند و در اواخر پاییز زمانی که دما مرتباً به زیر پنج درجه سانتی‌گراد می‌رسد، جایگزین شوند. در این حالت، الگوی قالب‌گیری شده آج لاستیک مهم است.

لاستیک‌های تابستانی با دوام طولانی معمولاً دارای آج‌های موازی هستند که با شیارهای وسیع از هم جدا می‌شوند. این نوع آج برای عمر طولانی لاستیک، بهره‌وری سوخت خودرو سواری آرام در جاده‌های هموار بهینه شده است. لاستیک‌های تمام فصل از بلوک‌های آج با شیارهای پهن بهره می‌برند.

این آج‌ها برای تخلیه آب از زیر لاستیک ایده‌آل هستند، اما برای کشش روی یخ و برف، لاستیک‌ها به تراکم بالایی از آج‌ها نیاز دارند. تایرهای یخ شکن زمستانی اغلب دارای آج با شکاف‌های ریز یا برآمدگی‌های مختلط هستند. این شکل آج‌ها باعث درگیری لاستیک با جاده لغزنده می‌شوند.

نام لاستیک و علامت‌های کناره لاستیک نیز نشان‌دهنده کاربرد مورد نظر است. علامت رایج بر روی لاستیک زمستانی نماد «دانه‌های برف روی کوه سه قله» است. وقتی این علامت روی لاستیک است، متوجه خواهید شد که تایر مخصوص زمستان است. لاستیک‌های چهار فصل این علامت را ندارند.

به طور معمول، تایرهای چهار فصل دارای علامت (M+S) هستند. لاستیک‌های دارای علامت (M+S) شاخص خوبی برای عملکرد در جاده‌های زمستانی سرد، یخ‌بندان یا حتی برف‌های فشرده نیستند.

زمان مناسب برای تغییر لاستیک‌های زمستانی

زمان مناسب برای تغییر لاستیک‌های زمستانی

زمان مناسب به منطقه‌ای بستگی دارد که در آن زندگی می‌کنید، زیرا هر شهری شرایط آب و هوایی متفاوتی دارد. در برخی شهرها زمستان زودتر از راه می‌رسد، در حالی که برخی از شهرها دارای آب و هوای معتدل و گرم هستند و در طول سال هوا بیشتر آفتابی است.

بنابراین، ما نمی‌توانیم بر اساس ماه‌ها تعیین کنیم که چه زمانی باید لاستیک‌های خود را تغییر دهید، اما وقتی زمستان‌ها فرا می‌رسند و شما احساس سرما می‌کنید، زمان تغییر لاستیک چهار فصل به لاستیک زمستانی رسیده است.

کلام آخر

لاستیک‌های چهار فصل به گونه‌ای طراحی شده‌اند که ایمنی شما را در جاده حفظ می‌کنند. این تایرها حتی در شرایط خفیف زمستانی نیز خوب عمل می‌کنند. اما زمانی که هوا بدتر می‌شود و جاده‌ها پوشیده از یخ و برف هستند، خرید لاستیک‌های زمستانی یا برفی می‌تواند به شما کمک کند تا کنترل وسیله نقلیه خود را به خوبی داشته باشید.

 پس برای حفظ ایمنی خودتان هم که شده، باید در زمین‌های بسیار لغزنده، روزهای برفی و در زمان بارش شدید باران، لاستیک یخ شکن زمستانی را روی خودروی خود نصب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =