بهبود فردی و انگیزشیکسب و کار

تحول در موفقیت با سرمایه گذاری روی بهبود فردی

تاثیر توسعه فردی در موفقیت و ایجاد رشد و تلاش بیشتر شخصی

بهبود فردی شامل فعالیت هایی است که هویت فردی را بهبود می دهد. رشد استعداد ها و توانایی ها، فرصت های شغلی بهتر، تحقق آرزوها، بالا بردن کیفیت زندگی شخصی و حرفه ای، از مهم ترین دستاوردهای بهبود فردی است.

برای رسیدن به حداکثر توانمندی در زندگی ، کسب مهارت های جدید در طول زندگی هر فرد ضروری است. بهبود فردی منجر به اخذ تصمیمات بهتر، انتخاب های صحیح تر و تغییرات مثبت در زندگی شده و توسعه فردی و موفقیت عملی را به دنبال دارد.

این فرایند همه فعالیت های رسمی و غیر رسمی فرد در طول زندگی را در بر می گیرد. بهبود فردی همگام با مسیر زندگی ادامه دارد و نمی توان زمانی را برای تکامل آن در نظر گرفت. این روز ها خیلی درباره توسعه فردی و مباحث مربوط به بهبود فردی صحبت می کنند. اما برخی واقعا نمی دانند دقیقا توسعه فردی چیست ؟  با بهبود شخصی ماگرتا همراه باشید.

عوامل رشد شخصیتی
عوامل رشد شخصیتی

توسعه فردی چیست؟

به طور کلی به تمامی رفتارها و مهارت هایی شخصی که در راستای بهبود وضعیت فعلی مورد استفاده قرار می گیرند به اصطلاح توسعه فردی گفته می شود.

به زبان ساده تر فرض کنید شما یک مهارت خاصی را دارید، برای اینکه در حرفه و تخصص خودتان به بهترین تبدیل شوید نیاز به توسعه خود دارید. یا مثال دیگری برای درک بهتر تصور کنید شما یک مکانیک هستید، وقتی شما در شغل خود بخواهید به بهترین تبدیل شوید، باید مراحل مربوط به توسعه خودتان را طی کنید.

البته توجه داشته باشید به دست آوردن مهارت های جدید و یادگیری در مسیر موفقیت فردی نیز مربوط به مبحث توسعه فردی می باشد. و به طور کلی می توان این مورد را دستیابی به مهارت های جدید دانست.

بهبود فردی چیست ؟

در کنار توسعه اصطلاح دیگری تحت عنوان بهبود فردی داریم. برای اینکه بفهمیم بهبود فردی چیست؟ من یک مثال برای شما در نظر گرفتم. البته با موضوع توسعه تقریبا یکی می باشند.

تصور کنید شما به تازگی رانندگی را یاد گرفته اید. هنوز خوب نمی توانید رانندگی کنید. اما توانایی و مهارت رانندگی را دارید. حال شما باید مهارت فعلی خودتان را بهبود ببخشید یعنی بهترش کنید.

به زبان ساده تر بهبود فردی مربوط به مهارت های فعلی شما می باشد. تمامی مهارت هایی که دارید و بلد هستید. و زمانی که اقدام به بهتر شدن در مهارت خود می کنید یعنی اقدام به بهبود خودتان کرده اید.

رشد فردی

بهبود و توسعه فردی از دو دیدگاه جسمی و ذهنی مورد بررسی قرار می گیرند. بدون تردید جنبه های روحی-روانی تاثیر مستقیم بر عملکرد ذهنی فرد دارند که می توانند عملکرد جسمی فرد را تحت تاثیر قرار دهند.

از طرفی بدون در نظر گرفتن جنبه جسمی نمی توان نتیجه خوبی از فعالیت های ذهنی کسب کرد. به نظر می رسد توجه به توسعه جسمی و توسعه ذهنی به صورت موازی از ملزومات بهبود و توسعه فردی باشد.

بهبود شخصی و خروج از منطقه امن

کسب مهارت مدیریت زمان اصلی ترین توانایی جهت توانمند سازی فردی است. کنترل زمان و استفاده صحیح از فرصت ها همان چیزی است که هر فرد موفقی به خوبی با آن آشناست. برنامه ریزی برای آینده منوط به مدیریت زمان در حال حاضر است.

مدیریت زمان با انجام کارهای تکراری در محیط های همیشگی تفاوت دارد. کسب تجارب جدید برای دوری از یکنواختی ضروری است. اغلب افراد تمایل دارند در منطقه امن فردی و حرفه ای فعالیت کنند و خروج از این منطقه را هرگز تجربه نمی کنند.

ترس از کسب تجارب جدید مانع از بهبود فردی و به تبع آن توسعه فردی در زندگی می شود. برنامه های تکراری، کسالت بار و خسته کننده خواهند شد و کارایی اولیه را به همراه ندارند. برای رسیدن به موفقیت به طور مداوم به دنبال تجارب جدیدتر باشید.

بهبود فردی و افزایش اعتماد به نفس

کسب مهارت های جدید یک گام بزرگ برای موفقیت در زندگی است. این موفقیت زیربنای موفقیت های بزرگ تر است که نیاز به کسب مهارت جدیدتر دارد. با کسب مهارت های جدید می توان وارد حیطه کاری بزرگ تر شد و موفقیت بیشتری کسب کرد.

این چرخه احساس خوب و اعتماد به نفس را به همراه دارد. کسانی که اعتماد به نفس بالاتری دارند در مواجه به شکست ها ، عملکرد خود را تغییر می دهند و هرگز ناامید نمی شوند.

بهبود شخصی و افزایش اعتماد به نفس
بهبود شخصی و افزایش اعتماد به نفس

بهبود نقاط ضعف و گسترش توانایی ها

تمرکز روی نقاط قوت بهترین راه برای کمرنگ کردن نقاط ضعف است. با برنامه های بهبود و توسعه فردی می توان زمان بیشتری را روی پرورش و شکوفایی نقاط قوت اختصاص داد. اگر در کاری خوب هستید این پایان راه نیست.

هنوز هم می توان در همان کار، خیلی خوب و حتی عالی شد. تمرکز بر روی ارتقا نقاط ضعف، بسیار دشوار و گاهی ناامید کننده است ولی همیشه می توان نقاط قوت را بهبود بخشید.

رشد فردی و جایگاه اجتماعی

داشتن نگاه صادقانه به حوزه های کاری، نیازمند خودآگاهی و شناخت توانایی های فردی است. رسیدن به اهداف برنامه ریزی شده بدون در نظر گرفتن توانایی امکان پذیر نیست. فرایند بهبود فردی با آموختن، کسب تجربه و خودآگاهی همراه است. کسب مهارت های ذهنی و عملی در بهبود جایگاه اجتماعی تاثیر مثبت دارد.

مهارت های فردی چیست ؟

و اما بعد از اینکه با موضوعات توسعه فردی، بهبود فردی و موفقیت فردی آشنا شدیم قصد دارم تا موضوع دیگری را تحت عنوان مهارت های فردی را مورد بررسی قرار دهیم.

در حال حاضر که شما در حال مطالعه این مقاله هستید چه شغلی دارید، در چه جایگاهی قرار گرفته اید، اگر در یک شرکت کار می کنید جایگاه شما یا حرفه ما در آن شرکت چیست؟

اگر خودتان کسب و کار راه اندازی کرده اید زمینه کسب و کار شما چیست ؟ چگونه موفق شدید که این کار را پیاده سازی و اجرا کنید. عوامل موفقیت در شغل و موفقیت شما چیست ؟

پاسخ همه سوالات بالا مربوط به مهارت فردی شما می شود. اگر یک فروشگاه کتاب دارید، یعنی شما در زمینه فروش کتاب مهارت خوبی دارید. اگر در یک شرکت در بخش IT فعالیت دارید، یعنی مهارت شما در این زمینه می باشد.

یا خودم را مثال میزنم حامد طهرانی که این نوشتار توسعه فردی چیست را نوشته است، مهارت تولید محتوا دارد و متخصص سئو است. شاید من مهارت تعمیر خودرو را نداشته باشم اما یک فرد دیگر که اصلا شغل و حرفه او مکانیکی نیست می تواند به راحتی خودرو خودش را تعمیر کند. و این یعنی مهارت فردی هر شخصی که به آنها دست پیدا کرده است.

مهارت های فردی چیست ؟

عوامل تاثیر گذار روی توسعه فردی

اگر به تازگی با این موضوع آشنا شده اید احتمالا دونبال عوامل و روش هایی هستید که خودتان را توسعه دهید. لازم است بدانید که راهکارهای توسعه فردی بسیار زیاد می باشند. اما در اکثر مواقع برای هر شغل و کسب و کاری مشابه است.

اگر به موضوع توسعه و بهبود فردی غیر کسب و کار فکر کنیم، باز هم در اکثر مواقع برای بسیاری از مردم این عوامل مشترک است. منظورم از این گفته این است که ممکن است یک عامل خاص برای موفقیت کسی شامل تکنیک های توسعه فردی باشد و برای فرد دیگری اینطور نباشد.

در زیر برخی از این عوامل را برای شما لیست کرده ام. اما توجه داشته باشید که تنها برخی از عوامل تاثیرگذار روی توسعه و بهبود فردی می باشند.

 • افزایش آگاهی
 • کتاب خواندن برای کسب دانش و مهارت بیشتر
 • مثبت اندیشی
 • بکارگیری رازهای موفقیت
 • معاشرت با دیگری
 • شاد بودن
 • سلامت جسمی
 • افزایش انگیزه
 • سلامت روحی
 • راهکارهای هوشمندانه
 • داشتن آرزوهای دست یافتنی
 • اجتماعی بودن
 • افزایش مهارت در زمینه کسب و کار
 • بهبود شرایط فعلی
 • دروی کردن از افراد منفی گرا
 • دوستی با افراد مثبت اندیش
 • اراده قوی
 • تمرکز
 • سحرخیز بودن
 • برنامه ریزی
 • هوش مالی
 • و …

چند مثال ساده از توسعه فردی

من در زیر برای اینکه تنها روی برخی موضوعات و زمینه های خاص تمرکز نکنید مثال های مختلفی را درباره بهبود شخصی و توسعه برای شما در زیر لیست کرده ام.

 1. شخصی یک کافی شاپ کوچک دارد، اون برای بهبود فردی خود نیاز دارد با کسب مهارت های جدید خودش را با جایگاه صاحب بهترین رستوران شهر برساند.
 2. یک فرد ایرانی فارسی زبان به زبان انگلیسی تسلط دارد، او قصد دارد مهارت جدیدی کسب کرده و به زبان چینی هم تسلط پیدا کند.
 3. شخصی که یک سوپر مارکت کوچک دارد برای اینکه بزرگترین فروشگاه شهر را داشته باشید باید مهارت های بیشتری کسب کند.
 4. در بازار بورس برخی افراد تازه کار سرمایه گذاری های کوچکی انجام می دهند. آنها برای اینکه در این زمینه حرفه ای شده و سرمایه گذاری های بزرگتری انجام دهند باید اقدام به بهبود و توسعه فردی خود کنند. برای این منظور هم لازم است مهارت های لازم را یاد بگیرند.
 5. یک زن خانه دار که غذاهای خانگی برای رستوران میپزد، برای اینکه روی رستوران خودش را داشته باشد باید مهارت لازم را در این زمینه یاد بگیرد.
 6. و بسیار موارد دیگر که در اطراف همه ما وجود دارد.

شما برای رشد شخصی و بهبود و توسعه فردی خود چه برنامه ای دارید ؟‌ آیا در این مسیر موفق بوده اید ؟‌برایمان در قسمت دیدگاه بیان کنید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =