ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل حساب به دینار بخشش به خروار

حساب به دینار بخشش به خروار کنایه از چیست؟ به همراه داستان و اصطلاح انگلیسی

مفهوم حساب به دینار بخشش به خروار : این ضرب المثل معمولا به افراد دقیق و دارای تمرکزی اشاره دارد که در هنگام کسب درآمد، حتی یک گران را هم حساب می‌کنند ولی وقتی زمان خرج کردن فرا می‌رسد به عالم و آدم بذل و بخشش می‌کنند و آمار پول خرج شده را نمی‌دانند.

در واقع باید بدانید که کار درست این است که در حساب و کتاب دقت و تمرکز زیادی به خرج دهید و اینکه در بذل و بخشش هیچ حساب و کتابی وجود ندارد و به صورت کلی این بخشش هیچ میزان مشخصی ندارد. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

معنی ضرب المثل حساب به دینار بخشش به خروار

مفهوم ضرب المثل حساب به دینار بخشش به خروار

این ضرب المثل نشان دهنده این است که فردی حساب و کتابش بسیار دقیق و بدون کوچک‌ترین خطایی است، ولی بخشش و پول خرج کردنش بی حساب و کتاب می‌باشد و پول درآورده را به عالم و آدم می‌بخشد. در واقع این فرد زمانی که قصد پول جمع کردن دارد، حتی بر اساس یک تومان آن نیز حساب باز می‌کند ولی زمانی که پولش را به دست آورد به جای اینکه قدر پولش را بداند، پول را به هدر می‌دهد و به هرجایی که می‌رسد می‌بخشد. به همین علت است که او در برخی اوقات قدر پول خود را نمی‌داند و همیشه مجبور به کار کردن است.

داستان و تاریخچه حساب به دینار بخشش به خروار

در روزی از روزها فرد فقیری که در روستایی زندگی می‌کرد به در خانه‌ تاجر پولداری به منظور دریافت صدقه‌ای رفت. او در راه با خود فکر می‌کرد که امروزم را حداقل با صدقه‌ای که از تاجر خواهم گرفت، می‌توانم چیزی تهیه کنم و بخورم. زمانی که به در منزل تاجر رسید، صدای دادوهواری به گوشش خورد که با کمی دقت فهمید صدا از منزل تاجر به گوش می‌رسد.

در واقع تاجر با افراد خانواده خود سر هرچیز کوچکی دعوا می‌کرد و سبب ناراحتی می‌شد. فرد فقیر با گوش دادن به حرف‌های آن‌ها شنید که تاجر از خانواده خود بخاطر دور انداختن کوچک‌ترین و کم ارزش‌ترین چیزی ناراحت شده و دعوا راه انداخته است. ‌در همین حال فقیر با خود گفت وقتی تاجر سر چنین مسئله کوچکی با خانواده‌اش دعوا کرده، پس چطور به من چیزی خواهد داد؟ او تصمیم گرفت از راهی که آمده برگردد که در همین حال تاجر بیرون آمد.

تاجر با دیدن مرد فقیر از او پرسید که بهر چه چیزی تا اینجا آمده‌ای؟ فرد فقیر گفت: آمده بود صدقه‌ای از شما بگیرم تا اینکه بتوانم برای خود، خوراکی تهیه کنم و از گشنگی نمیرم؛ ولی حالا دیگر هیچ چیز نمی‌خواهم. تاجر تعجب کرد و گفت: چرا؟ مرد فقیر گفت: صحبت‌های شما و خانواده‌تان را شنیدم و به همین علت پشیمان شدم. تاجر بخاطر حرف‌های مرد فقیر خندش گرفت و دست در جیب کرد و مقداری پول به فقیر داد و سپس گفت: حساب به دینار و بخشش به خروار.

گسترش و بازآفرینی حساب به دینار بخشش به خروار

کنایه آن به مسئله‌ای مربوط می‌شود که فردی در حساب و کتاب خود از دقت بسیار زیادی برخوردار است و روی هر تومن پولش ایده پردازی می‌کند؛ همچنین اینکه در بذل و بخشش نیز دست و دل باز بوده و پول خود را خرج می‌کند. در حقیقت می‌توان گفت که این ضرب المثل برای افراد دست و دل بازی به کار می‌رود که در کار خود حساب و کتاب بسیار دقیقی دارند و در زمان بخشش و اهدای مال خود بسیار بخشنده هستند. به همین منظور افراد برای نشان دادن این خصلت فرد از ضرب المثل حساب به دینار بخشش به خروار استفاده می‌نمایند.

حساب به دینار بخشش به خروار به انگلیسی

Account for Dinar Bakhsh Kharwar

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل «ذات بد نیکو نگردد چون که بنیادش بد است»
و
معنی ضرب المثل دندان اسب پیشکشی را نمی شمارند

به پایان معنی ضرب المثل حساب به دینار بخشش به خروار رسیدیم، اگر نظری داشتید حتما آن را برای ما بنویسید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + چهار =