ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل «ذات بد نیکو نگردد چون که بنیادش بد است»

معنا و مفهوم حکایت «ذات بد نیکو نگردد چون که بنیادش بد است» به همراه اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل ذات بد نیکو نگردد چون که بنیادش بد است ؛ یعنی این که اگر شخصی ذاتا انسان بدجنسی باشد هر چقدر هم که در حق او محبت و لطف کنید به هیچ عنوان خوب نمی‌شود. به طور مثال اگر زمان زیادی یک عقرب را بپرورانی و نوازشش کنی و یا به او محبت کنی، باز هم امکان زیادی دارد که شما را نیش بزند.

اگر برای انسان بد ذات و بد طینت حتی از جان خودت هم بگذری و برایش بهترین کارها یا قدم‌های مهم را برداری باز هم مانند عقرب باز تو را نیش خواهد زد. برای مشاهده مفهوم بیشتر در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

معنی ضرب المثل ذات بد نیکو نگردد چون که بنیادش بد است

مفهوم ضرب المثل ذات بد نیکو نگردد چون که بنیادش بد است

آدمیزادی که بد ذات و بی رحم باشد هر آنچه به او از آیات قرآن بگویند یا او را نصیحت کنند، هیچ زمان به راه درست راهنمایی نخواهد شد. فردی که بدجنس باشد و به این ذات کثیف عادت کرده باشد گناه در وجودش رخنه کرده است و هیچ ‌گونه ذاتی به زلالی آب نخواهد داشت.

داستان حکایت ذات بد نیکو نگردد چون که بنیادش بد است

حکایت جالبی در مورد این ضرب المثل را می‌توان از حیوان‌ها مثال زد؛ مانند روباه و یا کفتار. این حیوان‌ها ذاتاٌ اینگونه متولد شده‌اند و از بدو تولد حیله زدن درون وجودشان بوده است. خداوند به هر حیوانی غریزه و ذات مخصوص خودش را داده است اما وقتی به انسان‌ها دقیق‌تر نگاه می‌کنیم، بعضی از آن ‌ها جوری بی رحمانه رفتار یا عمل می‌کنند که خوبی را درون آن ها غیر ممکن می‌دانیم و درست همین‌گونه است.

در سوره بقره آیه ۱۸ آماده است که (صم بکم عمی فهم لا یرجعون) به معنای این که آنان از شنیدن حق کر و از گفتن حق گنگ و از دیدن حق کورند؛ پس ایشان به سوی حق باز نمی‌گردند و این معنا و مفهوم در چندی از اشعار بزرگی چون سعدی آماده است.

اصل بد نیکو نگردد چون که بنیادش بد است
توله سگ تازی نگردد چون که بنیادش سگ است

گسترش و باز آفرینی

مثال‌های بسیاری را می‌توان برای فهم بیشتر از این ضرب المثل به کار گرفت؛ مانند مردی که تازه ازدواج کرده است و همسر بسیار خوبی دارد، اما چندی نمی‌گذرد که همه می‌شنوند او به همسرش خیانت کرده و با زن دیگری در ارتباط است و وقتی از او دلیل می‌خواهند او هزار ایراد به آن فرد نسبت می‌دهد.

در اصل ذاتی که بد باشد هر کاری برایش کنید یا فرد خوبی در مقابل آن باشید باز هم او خیانت می‌کند؛ در هر صورت این گونه انسان‌ها بد ذات هستند و هیچ‌گونه خوب نخواهند شد.

انشا با موضوع ذات بد نیکو نگردد چون که بنیادش بد است

مقدمه: به یک بچه تا زمانی که کودک است و از نظر عقلی کامل و درست نمی‌تواند تصمیم بگیرد، نمی‌توان اسم بد ذاتی را گذاشت؛ چرا که اگر او بزرگ شود و به سن بلوغ و دانایی کاملی برسد ممکن است ذات نیکویی داشته باشد، ولی اگر بدی‌های بسیاری در حق دیگران کند، آن وقت است که ذات خرابش اثبات شده و بنیاد بدش ثابت خواهد شد.

بدنه: در زندگی اغلب ما مشکلات بسیاری وجود دارد و حتی امکان دارد از کودکی در شرایط دشواری باشیم ولی نباید هر اتفاقی را که برایمان می‌افتد، تقصیر دیگران بیندازیم. ما باید سعی کنیم که در همه حال خوب و مهربان باقی بمانیم.

نتیجه: کسی که بد است همینطور باقی می‌ماند؛ ممکن است یک انسان بدجنس در حق ما بدی کند و ما از گناه او بگذریم و بگوییم شاید دیگر این کار را نکند ولی او دوباره جواب ما را با ستم و ظلم بیشتری می‌دهد که دیگر نمی‌توان آن فرد را راهنمایی کرد؛ چرا که از روز اول بد ذات و بی رحم بوده است.

اصطلاح انگلیسی ذات بد نیکو نگردد چون که بنیادش بد است

A bad nature should not become good because its foundation is bad

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل دیگ به دیگ میگه روت سیاه
معنی ضرب المثل خفته را خفته کی کند بیدار
معنی ضرب المثل حرمت امامزاده با متوالی است

☑️ به پایان معنی ضرب المثل «ذات بد نیکو نگردد چون که بنیادش بد است» رسیدیم، اگر دیدگاهی در این رابطه داشتید حتما آن را در بخش نظرات بنویسید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.