ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل دیگ به دیگ میگه روت سیاه

داستان و بازآفرینی ضرب المثل «دیگ به دیگ میگه روت سیاه» با توضیح کامل

معنی ضرب المثل دیگ به دیگ میگه روت سیاه چیست؟ یعنی شخصی که در وجود خودش عیب یا ذات بدی دارد، آن نقص یا عیب را درون دیگر افراد می‌بیند و به دیگران می‌گوید که فلانی مشکلش این است، چنین عیبی دارد و یا آدم بدی است، بی‌خبر از آن که در وجود خودش چنین است.

در واقع این ضرب المثل را برای فردی می‌گویند که خودش خیلی عیب دارد و عیب دیگران را می‌خواهد پیدا کند و جار بزند. برای آشنایی با مفهوم بیشتر در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

معنی ضرب المثل دیگ به دیگ میگه روت سیاه

معنی و مفهوم ضرب المثل دیگ به دیگ میگه روت سیاه

از آن جایی که دیگ سیاه است در مواقع کاربردی این ضرب المثل را از زبان دیگ گفته‌اند تا فرد شنونده مفهوم این جمله را بهتر متوجه شود. منظور اصلی از دیگ رو سیاه این است که شخصی عیب دیگران را می‌خواهد پیدا کند و عیبی که در خودش است را نمی‌بیند و دائم روی این و آن نقص می‌گذارد.

در واقع به فردی این ضرب المثل را خطاب می‌دهند که عیب کسی که می‌شناسد شبیه به عیب خودش است و درباره اش می‌گوید تا عیب خودش را بپوشاند.

داستان و تاریخچه دیگ به دیگ میگه روت سیاه

در زمان‌های گذشته مردم برای پختن غذا از چوب یا هیزم استفاده می‌کردند و چون هیزم دود زیادی داشت، آتش هیزیم ته دیگ‌ها را سیاه می‌کرد و دیگر مثل اولش نبودند. حالا اگر یک دیگ به دیگ دیگری بخواهد بگوید چقدر سیاه و زشت هستی در اصل به خودش گفته است؛ چرا که هر کدام دیگ‌ها روی آتش هیزیم سوخته و سیاه شده بودند. از آن زمان به این ترتیب از این ضرب المثل برای اینجور موارد استفاده کردند.

این ضرب المثل همان گونه که از نامش مشخص است به سیاهی دیگ‌ها نشانه می‌گیرد.از این رو می‌خواهیم در این مطلب تنها یک بیت شعری زیبا و پر مفهوم از شاعر بزرگ نظامی گنجوی بگوییم که می‌فرماید: عیب کسان منگر و احسان دیده فرو کن به گریبان خویش.

گسترش و باز آفرینی ضرب المثل دیگ به دیگ میگه روت سیاه

برای بررسی بهتر این ضرب المثل می‌توان اینگونه گفت که سیاهی دیگ و ایراد گیری و یا مسخره کردن دیگ دیگری از (دیگ سیاهی) که خود را در چنین شرایطی قرار می‌دهد، در واقع نماد داشتن عیب در بین آدم‌ها است. به زبان دیگر نمی‌توان با داشتن عیب بزرگی چون رو سیاهی به کس دیگری که همان عیب را دارد، انتقاد کرد و یا او را مورد تمسخر قرار داد.

مثلا فرد دروغگویی از شخص دروغگوی دیگری ایراد می‌گیرد و آن را به سخره می‌گیرد و یا از بدی و زشتی صفت دروغگویی که خودش هم در وجودش دارد حرف بزند. این خصوصیت زشت انسانی در زبان و فرهنگ ما ایرانی‌ها بسیار ناپسند شده و در مورد آن حرف و داستان زیاد است.

انشا با موضوع دیگ به دیگ میگه روت سیاه

مقدمه: این عبارت زمانی گفته می‌شود که شما نباید کسی را به خاطر اشتباهاتی که خود انجام داده‌اید آن فرد را مورد انتقاد قرار دهید.

بدنه: به فرض در مراسم عروسی دو خانم مقابل هم باشند و یکی به دیگری بخاطر لباس بسیار باز به او سخت بگیرد و بگوید چرا این کار را کرده‌ای در صورتی که پوشش خودش از نظر دیگری جالب و درست نیست.

نتیجه: پس این ضرب المثل به این منظور است که مردم نباید شخص دیگری را به خاطر ایرادی که خودشان دارند مورد انتقاد قرار دهند.

ضرب المثل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل خیاط در کوزه افتاد
و
معنی ضرب المثل ظاهر و باطنش یکی است

☑️ به پایان معنی ضرب المثل دیگ به دیگ میگه روت سیاه رسیدیم، شما چه دیدگاهی درباره این حکایت دارید؟ حتما آن را در بخش نظرات برای ما بنویسید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.