اخبارعلمی

تحقیق درباره فلس یا پولک ماهی ها

مقاله درمورد «پولک و فلس ماهی ها» و آیا همه ماهی ها فلس دارند و جنس فلس از چیست؟

تحقیق در مورد پولک ماهی ها ؛ پولک یا فلس قسمت زیادی از بدن ماهی‌ها را پوشانده است و این پوشش از بدن آن‌ها مراقبت می‌کند، در این نوشته از بخش تحقیق ماگرتا می‌خواهیم به بررسی فلس ماهی‌ها بپردازیم با ما همراه شوید.

مطلب پیشنهادی: تحقیق در مورد پرورش ماهی

تحقیق درباره فلس یا پولک ماهی ها

فلس یا پولک چیست؟

پولک‌ها بخش زیادی از بدن ماهی‌ها را در بر می گیرد و از بدن آن‌ها مراقبت می‌کنند و به ماهی‌ها کمک می‌کنند تا راحت‌تر و سریع‌تر در آب شنا کند. در زیست شناسی فلس صفحه‌ای سفت و محکم است که برای کارکرد محافظتی بر روی پوست حیوان می‌روید، در گونه‌های پروانه سانان پولک‌ها بر روی سطح بال حشره هستند و رنگ آمیزی حشره را تشکیل می‌دهند.

بسیاری از ماهی‌ها، خزندگان (پولک آن‌ها مانند ماهی‌ها لغزنده و مرطوب نیست) و اکثر پرندگان در قسمت پا و برخی از پستانداران دارای پولک یا فلس هستند.

انواع فلس

به طور کلی چند نوع فلس در ماهی‌ها وجود دارد: ‌

  • فلس صفه ای: فلس صفه‌ای فاقد سلول ترشحی است و در کوسه ماهیان بیشتر دیده می‌شود.
  • فلس لوزی: این نوع فلس در بخش فوقانی باله دمی قرار دارد و دز ماهیان خاویاری دیده می‌شود.
  • فلس مدور: این نوع فلس بیشتر در کپور ماهیان و آزاد ماهیان دیده می‌شود.
  • فلس شانه ای: این نوع فلس در سرخو ماهیان، هامور ماهیان و سوف ماهیان دیده می‌شود.
  • فلس دایره ای: این فلس بسیار نازک و شفاف است و در ماهی‌های استخوانی دیده می‌شود.
  • فلس پلاکوئیدی: فلس‌های ریزی هستند که از یک صفحه کوچک تشکیل شده است و در ماهیان غضروفی مانند کوسه و سفره ماهی دیده می‌شوند.

آیا همه ماهی‌ها فلس دارند؟

همانطور که گفتیم فلس‌ها بدن ماهی‌ها را می‌پوشانند، اما همه ماهی‌ها دارای فلس نیستند اکثر ماهی‌هایی که در آب‌های شور و گرم زندگی می‌کنند بدون فلس هستند به جای پولک بدنشان از پوست پوشیده است.

مار ماهی‌ها یکی از انواع ماهی هستند که بدون فلس هستند در هیچ یک از این ماهی‌ها فلس دیده نمی شود و اسکلت داخلی آن‌ها کاملا استخوانی است، اما در نمونه‌های استثنایی مانند ماهی خاویار اسکلت داخلی غضروفی می‌باشد.

همچنین برخی از ماهی‌های عظیم الجثه مانند نهنگ‌ها، کوسه‌ها، وال‌ها و ماهیان میان جثه مانند دلفین‌ها و برخی از ماهی‌های کوچک مانند اردک ماهی دارای پوشش فلس نیستند و بدن آن‌ها با پوست تکامل یافته است.

آیا جانداران فلس دارند؟ جنس فلس آن‌ها چیست؟

بله برخی از پرندگان، پستانداران و خزندگان دارای فلس بر روی پوست خود دارند.

پانگولین یک جانوری است که بر روی پوست خود فلس‌هایی از جنس کراتین دارد و تنها پستانداری است که چنین پوششی ر از بدن را دارد این پستاندار در مناطق گرمسیری آفریقا و آسیا زندگی می‌کنند و شب زی هستند، آن‌ها از حس بویایی قوی که دارند برای یافتن حشرات در شب استفاده می‌کنند.

پانگولین‌ها در زمان روز می‌خواند و به هنگام خواب رو به بالا غلت می‌زنند و به صورت گلوله‌ای در خود جمع می‌شوند فلس‌ها همه جای بدن او را جز شکم‌ها و سمت داخلی بازوها را می‌پوشانند.

این پولک پوست‌ها در زمان احساس خطر مانند جوجه تیغی جمع می‌شوند و تنها کفتارها و گربه سانان بزرگ می‌توانند به پوشش فلس آن‌ها نفوذ کنند.

مقالات پیشنهادی:
تحقیق در مورد انرژی خورشیدی
و
تحقیق درباره حیوانات اهلی و وحشی

☑️ به پایان تحقیق درباره فلس یا پولک ماهی ها رسیدیم چنانچه در این خصوص نظری دارید برای ما کامنت بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.