زندگینامهفرهنگ و هنر

تحقیق در مورد استاد فرشچیان ✍️ زندگینامه و نقاشی های ایشان

تحقیق درباره استاد محمود فرشچیان و آثار ایشان برای کلاس پنجم

تحقیق درباره‌ی محمود فرشچیان برای کلاس پنجم: استاد محمود فرشچیان یکی از اساتید هنر پرور کشور ایران به حساب می آید. این استاد یک نقاش عالی و برجسته‌ای است که با آثار زیبای خود توانسته نظر افراد بسیاری را جلب کند. او قادر شد تا با تلاش‌های همیشگی و پی‌درپی خود نقش و تاثیر بسیاری در روند هنر و نقاشی سنتی ایران بگذارد.

استاد محمود فرشچیان فارغ التحصیل دیپلم عالی از هنرستان هنرهای زیبای شهر اصفهان است. او با تلاش‌های سالیانه خود حال توانسته به فردی معروف و محبوب بین مردم تبدیل شود. در ادامه به مطالب بیشتری درمورد استاد فرشچیان می‌پردازیم؛ پس با بخش تحقیق ماگرتا همراه باشید.

تحقیق درباره استاد محمود فرشچیان نقاش

معرفی و زندگینامه استاد فرشچیان

استاد فرشچیان در 4 بهمن سال 1308 در شهر اصفهان به دنیا آمد. پدر ایشان نماینده فرش شهر اصفهان بوده و زمانی که مهارت و علاقه فرزند خود را به هنر دید، تصمیم گرفت تا فرزند خود را به کارگاه استاد حاج میرزاآقا امامی برده و به ایشان معرفی کند.

استاد فرشچیان پس از طی دوره آقای میرزاآقا تصمیم گرفت که به کشور اروپا برود و در این کشور به مطالعه و تحلیل آثار افراد نقاش معروف و خبره بپردازد. این استاد بزرگ با مهارت و علاقه‌ای که به هنر و نقاشی داشت، در اروپا به ‌عنوان نخستین فرد وارد موزه‌ می‌شد و با طراحی آثار خود، ناگهان به خود می‌آمد و می‌دید باید به ‌‌عنوان آخرین فرد از آن خارج شود.

چندین سال گذشت و زمان بازگشت استاد به کشورش فرا رسید. پس از برگشت استاد فرشچیان کار خود را در اداره کل هنرهای زیبای شهر تهران شروع کرد. این استاد سه فرزند، دو دختر و یک پسر به نام‌های لیلا، فاطمه و علی مراد دارد و آنها ساکن شهر نیوجرسی آمریکا هستند.

برخی از آثار استاد فرشچیان

ضامن آهو: که نقاشی از شمایل و شکل امام رضا (ع) بود.

پنجمین روز آفرینش: این نقاشی ستایش تمامی مخلوقات از پروردگار خود را نشان می‌دهد.

نقاشی عصر عاشورا استاد فرشچیان
نقاشی عصر عاشورا استاد فرشچیان

عصر عاشورا: استاد فرشچیان راجع به این طرح خود به این شکل صحبت کرده: که حدودا سه سال قبل از انقلاب در روز خونین عاشورا مادرم به من گفت بیا کمی بنشین و روضه‌ای گوش کن تا کمی حرف درست فرا بگیری. ولی من گفتم در اتاق کاری دارم که باید سریعا به انجام آن بپردازم و روانه اتاقم شدم. حال عجیب و غریبی داشتم و در این حال قلم خود را بر دست گرفتم و این تابلوی عصر عاشورا را کشیدم.

مطلب پیشنهادی: تحقیق درباره فرد موفق ایرانی

نکته: اثر عصر عاشورا به وسیله استاد فرشچیان به موزه آستان قدس رضوی تقدیم و اهدا شد و از همان زمان این اثر زیبا در موزه به نمایش گذاشته شده است.

نمونه هایی از جوایز و افتخارات

این استاد با مهارت‌های خود، تا به حال توانسته امور بسیاری انجام دهد. استاد فرشچیان با مهارت و قدرت خود در حوزه هنر توانست افتخارات بسیاری به ‌دست بیاورد که از آن‌ها می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • ثبت نام ایشان در لیست روشنفکران مختص قرن بیست ‌و یکم
  • برنده مدال طلای هنر نظامی ایران
  • دیپلم لیاقت دانشگاه هنر، ایتالیا
  • برخورداری از نشان درجه یک هنر
  • برنده جایزه اول وزارت فرهنگ و هنر ایران

نمایشگاه های برگزار شده

استاد فرشچیان تا به الان توانسته نمایشگاه‌های بسیاری به منظور نمایش آثار خود در اکثر نواحی برگزار کند. در ادامه به معرفی برخی از این نمایشگاه‌ها می‌پردازیم:

  • گالری فاکس ورث نیویورک و مینیاتور هنرهای زیبا
  • موزه علم و صنعت شیکاگو، هنرهای معاصر تهران، ایران باستان تهران
  • دانشگاه یوتا شهر سالت لیک
  • شورای ملی هنر کراچی

مقالات پیشنهادی:
تحقیق درباره عطار نیشابوری
و
تحقیق درباره ابوعلی بلعمی

☑️ به پایان تحقیق درباره‌ی استاد فرشچیان، رسیدیم؛ اگر دیدگاهی در این رابطه دارید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.