ادبیاتفرهنگ و هنر

جواب درس چهارم نگارش دوازدهم ✏️ نامه نگاری

گام به گام پاسخ و حل تمرینات کارگاه نوشتن ، شعرگردانی و فعالیت های صفحه 61 ، 66 ، 67 ، 70 ، 71 ، 72 ، 73 و 76 درس 4 چهار کتاب نگارش 3 دوازدهم تجربی ، ریاضی و انسانی

جواب درس چهارم نگارش دوازدهم ؛ در این مقاله پاسخ و جواب فعالیت های صفحه ۶۱ ، ۶۷ ، ۶۶ ، ۷۰ و ۷۱ و تمرین های کارگاه نوشتن صفحه ۷۲ و ۷۳ و شعر گردانی صفحه ۷۶ درس ۴ چهارم کتاب نگارش ۳ پایه دوازدهم رشته های تجربی ، ریاضی ، انسانی و معارف اسلامی متوسطه دوم را قرار داده ایم. در ادامه با بخش آموزش و پرورش ماگرتا همراه ما باشید.

همچنین بخوانید: جواب درس سوم نگارش دوازدهم

جواب درس چهارم نگارش دوازدهم
جواب درس چهارم نگارش دوازدهم

جواب فعالیت صفحه 61 درس 4 نگارش دوازدهم

با توجّه به پیشرفت ها و دگرگونی های ناگزیرِ فکری و فنّاوری دنیای آینده، آیا می توانید تصویری از چگونگی نامه و نامه نگاری در چند سال بعد مجسّم کنید و آن را روی کاغذ بیاورید؟

پاسخ: ۱) شاید روزی تکنولوژی به حدی پیش برود که متون نوشته شده در مغز ما توسط کامپیوتر نوشته شده و از طریق پردازنده های کوچک متصل به بدن دریافت شده و در کارت حافظه یا فضای ذخیره سازی قرار داده شده و ذخیره می شود و تنها از طریق فکر کردن به آن، نامه از طریق سیستم های پردازنده برای شخصی که منتظر ما است ارسال می شود.

۲) دیگر مراجعه به ادار ها و درخواست های کاری به صورت کاغذی وجود نخواهد داشت و از طریق پرتال صفحات الکترونیک شخصی قابل ارسال و دریافت خواهد بود.

۳) در آینده ای ندزیک نامه ها و اطلاعات مورد نیاز شما بر روی کارت بانکی یا تراشه الکترونیکی ذخیره می شود و شبیه به دستگاه های وجود بازار مانند دستگاه های خودپرداز به شخص مورد نظرتان منتقل می شود.

جواب فعالیت صفحه 66 درس چهارم نگارش دوازدهم

با توجّه به آنچه خواندید، در گروه‌های کلاسی، درخواستی رسمی برای ارسال مجلّات رشد به مدرسه بنویسید. سپس هر گروه، شکل و محتوای درخواست گروه یا گروه‌های دیگر را نقد و بررسی کند.

پاسخ: در زیر درخواستی رسمی برای ارسال مجلات رشد به مدرسه بنویسید را نوشته ایم.

به نام خدا

موضوع: تقاضای ارسال مجلات رشد

مدیر مسئول محترم مجله رشد

با عرض سلام و احترام

احتراما به استحضار می رسانم که مطالعه سرانه دانش آموزان در مطالب غیر درسی کاملا رو به افول است بنابراین با توجه به استقبال اولیا و دانش آموزان از مطالعه مجله وزین رشد، استدعا داریم که نسبت به آن اقدامی انجام شود.

پیشاپیش از همکاری جنابعالی متشکرم

با احترام
(نام مدیر یا نام خودتان)

پاسخ فعالیت صفحه 67 درس چهارم نگارش دوازدهم

دعوت نامه‌‌ای به دوستان همکلاسی برای جشن تولدتان بنویسید.

پاسخ: در زیر نامه ای به دوستان همکلاسی برای جشن تولدتان را نوشته ایم.

همکلاسی ها و دوستان نازنین من

با سلام و احترام

بدینوسیله به مناسبت تولد یکی از همکلاسی های شما آقا / خانم …. مجلس مهمانی کوچکی به صرف میوه و شیرینی و شام راس ساعت ۱۸ در منزل مان برگزار می شود.
حضور گرم و صمیمانه شما عزیزان موجب خوشحالی و افتخار است.

نهال عمر تو ای دوست همیشه رعنا / باد بهار حسن تو بی آفت از خزان ها باد
همواره شمع وجود تو روشنایی بخش / همیشه روشنیت گرم و محفل آرا باد

آدرس: خیابان فلان کوچه فلان پلاک فلان

جواب فعالیت صفحه 70 درس چهار نگارش دوازدهم

نامه‌‌ای خطاب به یکی از افراد خانواده بنویسید.

پاسخ: در زیر نامه ای خطاب به یکی از افراد خانواده را نوشته ایم.

به نام خدا

پدر عزیزم سلام!

وقتی به کلمه پدر فکر می کنم همیشه کوهی از صبر و استقامت در برابر سختی ها دشواری های زندگی به ذهنم خطور می کند. احتمالاً پدر بودن سخت ترین و مظلومانه ترین شغل دنیا است. این را از لبخندهای گاه و بیگاهت می فهمم که رنج های تو را پنهان می کند.

وقتی معلم دبستانمان عبارت «پدر نان داد» را برایم نوشت، نمی دانستم یعنی چه. امروز اما می دانم منظور از نان محبتی است که پدران با تمام وجود به فرزندان خود تقدیم می کنند.

پدر عزیزم! می دانم که با وجود اینکه در این سال ها بچه خوبی نبودم و انتظارات شما را برآورده نکردم، باز هم مرا دوست دارید و لحظه ای عشق و محبتت را از من دریغ نکرده اید. شاید این بهترین تعریف از کلمه “پدر” باشد: عشق بدون چشمداشت.

اما باید بگویم که با وجود تمام دوران کودکی و اشتباهاتم همیشه شما را دوست داشته و از شما تشکر کرده ام. وجود تو برای من مانند کوهی استوار و صبور بوده است که می دانستم همیشه می توانم به آن تکیه کنم. مطمئنم خوشبخت ترین بچه دنیا کسی است که پدرش مثل من قهرمان زندگیش باشد. امیدوارم برای فرزندانم پدری مثل شما باشم. دوستت دارم پدر مهربانم..

از طرف فرزندت (نام شما)

پاسخ فعالیت صفحه 71 درس 4 نگارش دوازدهم

نامه سرگشاده مقام معظّم رهبری به جوانان اروپا را که در پیوست آمده است بخوانید و بنویسید چه اطّلاعاتی از آن به دست آورده اید.

پاسخ: گروهی از افراد جامعه، یعنی جوانان را مورد توجه قرار داده که آنها را به دفاع از میهن و حفظ وطن در برابر استعمارگران فرا می خواند و آنها را در برابر اقدامات آشکار و نهان بیگانگان بیدار می کند که چشم و گوش خود را باز کنند و همانگونه ک پیامبران و امامان در طول تاریخ در برابر ظلم و بی عدالتی ایستادگی کردند و از خدا و اسلام دفاع کردند، جوانان سرزمینمان نیز ادامه دهنده ی راه آنان باشند.

جواب تمرین های کارگاه نوشتن صفحه 72 و 73 درس چهارم نگارش دوازدهم

تمرین ۱: ساختار نامه اداری زیر را در گروه بررسی کنید.

جواب تمرین های کارگاه نوشتن صفحه 72 و 73 درس چهارم نگارش دوازدهم

پاسخ: یک نامه اداری از ۵ بخش تشکیل می شود: ۱) سربرگ ۲) عنوان ۳) متن ۴) امضا ۵) گیرندگان رونوشت.
این نامه اداری به جز بخش ۵ (گیرندگان رونوشت) که در این نامه احتیاجی به آن نیست، بقیه بخش ها رعایت شده است.

تمرین ۲: از بین دو مورد زیر یکی را به دلخواه بر گزینید و نامه‌‌ای بنویسید.

  • نامه‌‌ای به معلمّ درس نگارش خود بنویسید و دیدگاه‌هایتان را درمورد این درس و روش تدریس با ایشان درمیان بگذارید.
  • نامه‌‌ای به وزیر علوم بنویسید و نظرتان را درباره آزمون کنکور مطرح کنید.

پاسخ: در زیر نامه ای به وزیر را علوم را نوشته ایم:

بسمه تعالی

تاریخ نامه: (خودتان یک تاریخ مد نظر بگیرید)
شماره نامه:
پیوست:
وزیر محترم علوم و فناوری جمهوری اسلامی ایران
موضوع نامه: آزمون سراسری کنکور

با سلام و احترام و خسته نباشید به وزیر علوم، من دانش آموز کلاس دوازدهم هستم، از همه زحماتی شما که برای ما می کشید، بنده به نوبه خودم تشکر می کنم. اما موضوعی همیشه من و بسیاری از دوستانم را آزار می دهد و از شما می خواهیم که وقت گرانبهای خود را برای من به عنوان یک دانش آموز برای مدت کوتاهی بگذارید و بدون هیچ واسطه ای به حرف های بنده گوش دهید. من دوازده سال است که با تمام وجودم سعی می کنم یاد بگیرم و در آینده به دیگران یاد بدهم، دوازده سال است که هر روز و هر ساعت چه معلم ها، چه مدیر و چه خانواده از آمادگی کنکور و تلاش و موفقیت از آن سخن می گویند.

من و بسیاری از دوستانم دوازده سال است که شب بیداری می کشیم که آرام آرام پیشرفت کنیم و با سربلندی به مراحل بالاتر برسیم، اما تنها در یک روز با یک آزمون و سنجش، تمام تلاش ما سنجیده و بررسی می شود. اما همیشه فکر می کنم که نکند شب قبل از کنکور مریض شوم یا شاید از استرس زیاد نخوابم و نتوانم آن طور که هستم روی امتحان کنکور تمرکز کنم.

مثلاً امسال یکی از دوستان سال بالایی که تمام عمرش را صرف کنکور کرده بود و تمام نمرات و معدلش جزو رتبه های برتر بود. درست چند روز مانده به کنکور مادرش را از دست داد و با تمام ذوق و شوق این چند سال روز کنکور حتی حاضر نشد مدادی در دستانش بگیرد و بالاخره تمام تلاشش دود شد و رفت به هوا. جناب وزیر، چشمان ما منتظر این است که به قضاوت این آینده سازان برسید، چه دانش آموزانی که با این کنکور سرنوشت و آینده خود را تغییر دادند، چه تلاش هایی به کلی نابود شدند و چه دل هایی با یک جواب شکسته است.

لطفا به حال کسانی که چند سال پشت کنکور مانده و خسته و سرخورده شده‌اند فکر کرده و چاره‌ای برای رفع دلشوره و استرس‌های ما بیندیشید.

با تشکر از توجه شما

نام و نام خانوادگی: …
دانش آموز سال دوازدهم
امضا …

جواب شعر گردانی صفحه 76 درس 4 نگارش دوازدهم

شعر زیر را بخوانید و دریافت خود را از آن بنویسید.

ای صبا نکهتی از خاک ره یار بیار / ببر اندوه دل و مژده دلدار بیار
نکته ای روح فزا از دهن یار بگو / نامه ای خوش خبر از عالم اسرار بیار
تا معطر کنم از لطف نسیم تو مشام / شمّه ای از نفحات نفس یار بیار

پاسخ: کاش انقلابی شود در دلم و طعم تلخ گفته ها و حرف های دلم را به حلاوتی شیرین تغییر دهد. کاش نسیمی بیاید و عطر و مشک معشوق را در دان خود داشته باشد و آن را بر صفحه دلم بگستراند. کاش کسی کسی بیاید و نوایی، مرحمی نامه ای از محبوب و معشوق را به عاشق مجروح کوچه های تنهایی برساند.

عاشق همان زخم خورده در جاده های تنهایی و سوخته دل، در آتش دوری معشوق که تنها مرحم بر این زخم های دل می باشد، خبری از محبوب است و تنها جراحت دل توصیف معشوق از زبان عاشق است که در وصف معشوقش ناتوان است. زبانش خالی از گفته و دلش پر از حرف عشق به توان ابدیت است و عشق ضرب دلتنگی در ضربان دل ماست.

همچنین بخوانید: جواب درس دوم نگارش دوازدهم

توجه: شما دانش آموزان عزیز پایه دوازدهم متوسطه دوم اگر می خواهید به راحتی به تمام مطالب آموزشی کتاب نگارش پایه دوازدهم رشته های تجربی ، ریاضی ، انسانی و معارف دسترسی داشته باشید، تنها کافیه جواب درس مورد نظرتان را به همراه عبارت « ماگرتا » در گوگل جست و جو کنید.

در انتها امیدواریم که مقاله جواب درس 4 چهارم نامه نگاری نگارش دوازدهم تجربی ، ریاضی و انسانی متوسطه دوم ، برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده باشد. سوالات خود را در بخش دیدگاه بیان کنید. 😉

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

‫2 دیدگاه ها

  1. ناشناس گفت:

    از این انشا برای وزیر علوم خیلی خوشم آمد
    واقعاً حرف نداشت

  2. دوست ندارم اسمم رو بگم گفت:

    عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.