ادبیاتفرهنگ و هنر

جواب درس ششم نگارش دوازدهم ✏️ نگارش علمی مقاله نویسی (۲)

گام به گام پاسخ و حل تمرینات کارگاه نوشتن ، حکایت نگاری و فعالیت های صفحه 97 ، 100 ، 101 ، 102 و 104 درس 6 ششم کتاب نگارش 3 دوازدهم تجربی ، ریاضی و انسانی

جواب درس ششم نگارش دوازدهم ؛ در این مطلب با پاسخ و جواب فعالیت های صفحه ۹۷ و ۱۰۰ و تمرین های کارگاه نوشتن صفحه ۱۰۱ و ۱۰۲ و حکایت نگاری صفحه ۱۰۴ درس ۶ ششم نگارش علمی مقاله نویسی (۲) کتاب نگارش ۳ پایه دوازدهم رشته تجربی ، ریاضی و انسانی متوسطه دوم آشنا می شوید. در ادامه با بخش آموزش و پرورش ماگرتا همراه ما باشید.

همچنین بخوانید: جواب درس پنجم نگارش دوازدهم

جواب درس ششم نگارش دوازدهم
جواب درس ششم نگارش دوازدهم

جواب فعالیت صفحه 97 درس 6 نگارش دوازدهم

کتابنامه کتاب نگارش را ضمن توجّه به ارائه مطالب در معرفی هر منبع بررسی کنید.

پاسخ: در بخش انتهایی و کتابنامه کتاب نگارش دوازدهم، ترتیب مطالب در فهرست مطالب به خوبی رعایت شده است و اطلاعات مورد نیاز را به خواننده کتاب می دهد.
مانند: سرمد، زهره؛ بازرگان، عباس و حجازی، الهه. (۱۳۸۳). روش های تحقیق در علوم رفتاری. انتشارات آگاه.

جواب فعالیت صفحه 100 درس ششم نگارش دوازدهم

مقاله «سنگی زیر آب» را در پیوست کتاب مطالعه کنید و چکیده و کلید واژه های آن را بنویسید. در نوشتن چکیده به موارد زیر دقتّ داشته باشید:

  • طرح هدف
  • طرح روش کار
  • طرح یافته های اصلی
  • ارائه مهم ترین نتیجه

پاسخ: چکیده: این مقاله که برگرفته از یکی از اشعار هوشنگ ابتهاج است، به جای شعر او، نوآوری ها و ابتکارات او در استفاده از کلام و محتوای شعر ابتهاج به ظرافت ها، مضامین ناب و بدیع پرداخته است. در یکی از بهترین اشعار هوشنگ ابتهاج به نام (مرجان) سعی شده است با نوسرایی نگاهی متفاوت به این مقاله داشته باشیم و از تعابیر زیبا و جذاب استفاده شده است. در این نوشتار قرار است متوجه شویم که هوشنگ ابتهاج سعی کرده است رویکرد اصلی ادبیات را در این شعر نشان دهد و به عبارتی با مضامین و موضوعات جدید و شگفت انگیز به گونه ای دیگر دید.

نتیجه کلی که از این نوشتار می توان گرفت این است که هوشنگ ابتهاج یکی از بهترین شاعران معاصر است که توانسته است با بیان ظرافت ها و استفاده از ترکیب هایی با توصیف های مناسب و زیبا، او را در عرصه ادبیات به شهرت و درخشش بیاورد. می توان گفت حتی عناصر بومی اگر از دیدی متفاوت بیان شود، می تواند عناصر جهان شمول باشند.

کلید واژه ها: هوشنگ ابتهاج – غزل فارسی – شعر نو (نوسرایی) – صور خیال – ادبیات کهن – شاعران معاصر ایرانی – مرجان (دریایی) – نوآوری

پاسخ فعالیت صفحه 100 درس ششم نگارش دوازدهم

درباره کلید واژه های مقاله «یادگیری معنادار» با یکدیگر گفت و گو کنید.

پاسخ: همانطور که در کتاب گفته شده باید کلید واژه ها با واژه های اصلی عنوان و مسئله تحقیق و در حد امکان با سر فصل ها تناسب داشته باشد و حداقل باید یک خصوصیت از این خصوصیت های پایین داشته باشد.

۱) نکات مهم رو بیان کنند
۲) با خواندن هر کدام به موضوع اصلی پی ببریم
۳) بیانگر موضوعات جزئی باشد که در مقاله اهمیت بیشتری دارد.
کلید واژه های یادگیری معناداری: معناداری ، یادگیری ، به خاطر سپاری ، ماندگاری در حافظه هستند

و الان ما با درک مطلب بالا متوجه میشیم که کلید واژه های این موضوع فعالیت یادگیری معناداری هم با واژه ی اصلی عنوان تناسب دارند و نکات مهم را بیان می کنند و با خواندن آنها به موضوع اصلی پی میبریم در عین حال نکات جزئی موضوع را هم ببان می کنند. مانند: همین یادگیری و معناداری و به خاطر سپاری که گفته شد.

جواب تمرین های صفحه 101 و 102 درس ششم نگارش دوازدهم

تمرین ۱: فهرست منابع کتاب های درسی خود را ببینید و با یکدیگر مقایسه کنید.

پاسخ: ما از مقایسه فهرست منابع کتاب های درسی به و به این نتیجه می رسیم که هر کتابی منابع خاص خود را دارد، به عبارت دیگر هیچ کتابی منبع یکسانی ندارد. زیرا هر کتاب موضوع علمی و تخصصی خاصی دارد و به همین دلیل می طلبد که برای تهیه و تالیف هر کتاب از منابع معتبر همان رشته استفاده شود.

تمرین ۲: چکیده، کلید واژه ها و فهرست منابع مقاله‌‌ای را که در درس گذشته تنظیم کرده اید، بنویسید.

پاسخ: در اینجا منظور از مقاله درس گذشته، همان مقاله تحقیقی صفحه ۹۰ درس پنجم می باشد. شما باید یک مقاله را بنویسید و بعد بخش هایی مانند چکیده، کلید واژه ها و فهرست منابع آن را مشخص کنید.

جواب حکایت نگاری صفحه 104 درس 6 نگارش دوازدهم

حکایت زیر را بخوانید و آن را به زبان ساده بازنویسی کنید.

سوداگری بار آبگینه داشت. یکی از باج گیران عنان بارگیرش بگرفت و بر آن بارِ آبگینه چوب دست خویش محکم فروکوفت و گفت:«ای رفیق، چه در بار داری؟» گفت:«اگر چوب دیگر زنی هیچ!»

پاسخ: برای مشاهده جواب بازنویسی این حکایت، وارد لینک نوشته «جواب حکایت نگاری صفحه ۱۰۴ نگارش دوازدهم» شوید.

همچنین بخوانید: جواب درس چهارم نگارش دوازدهم

توجه: شما دانش آموزان عزیز پایه دوازدهم متوسطه دوم اگر می خواهید به راحتی به تمام مطالب آموزشی کتاب نگارش پایه دوازدهم رشته های تجربی ، ریاضی ، انسانی و معارف دسترسی داشته باشید، تنها کافیه جواب درس مورد نظرتان را به همراه عبارت « ماگرتا » در گوگل جست و جو کنید.

در انتها امیدواریم که مقاله جواب درس 6 ششم نگارش علمی مقاله نویسی (2) نگارش دوازدهم تجربی ، ریاضی و انسانی متوسطه دوم ، برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده باشد. سوالات خود را در بخش دیدگاه بیان کنید.

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.