ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل فرزند خصال خویشتن باش

معنی و مفهوم فرزند خصال خویشتن باش به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل فرزند خصال خویشتن باش : این ضرب المثل در واقع یک شعر است. پیام اصلی این شعر داشتن اعتماد به نفس است. خودت را باور داشته باش ! چون یکی از رمز های موفقیت، داشتن روحیه خودباوری است. در ادامه این ضرب المثل را بیشتر برای شما گسترش می دهیم. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل خود کرده را تدبیر نیست

معنی ضرب المثل فرزند خصال خویشتن باش

گسترش و بازآفرینی ضرب المثل فرزند خصال خویشتن باش

در چند جای قرآن می بینیم که پیامبران و امامان و قرآن و … به اعتماد به نفس اشاره کردند :

قرآن می فرماید منافقان وقتی به مؤمنان می رسیدند اظهار ایمان می کردند و وقتی بزرگان خود را می دیدند می گفتند با شما هستیم.

آنان هدایت را با ضلالت و گمراهی عوض کردند که نه هیچ سودی برای آنان دارد و نه هدایت شدند. رسول خدا«ص» فرمود: «انسان دو چهره از بدترین مردم نزد پرورگار است.»

اگر می خواهیم به خوشبختی و موفقیت برسیم اول باید خودمان را باور داشته باشیم تا بقیه نیز به ما باور داشته باشند. با خودشناسی و خودباوری، شخصیت فرد از درون خود سرچشمه می گیرد و فرد به خود اتکا می کند.

به عبارتی دیگر به شخص دیگری وابسته نمی شود و این توانایی را پیدا می کند که به تنهایی به مصاف مشکلات و موانع زندگی برود. هرچند که کمک گرفتن از دیگران امری پسندیده است ولی نباید جوری باشد که فکر کنیم بدون آن فرد نمی توانیم مشکلاتمان را حل کنیم.

تجربه نشان داده است که نیرو انسان بسیار بیشتر از آن چیزی است که فکر می کند؛ تنها نباید خود را دست کم بگیرد. ما بیش تر از آن چیزی که تصور می کنیم توان مندیم.

پس چرا هنگامی که خود ما توانایی کسب تشخص از توانایی های خودمان را دارا هستیم همچنان از خصایص دیگران بهره بریم؟!

شعر فرزند خصال خویشتن باش

غافل منشین نه وقت بازیست / وقت هنر است و سرفرازیست
دانش طلب و بزرگی آموز / تا به نگرند روزت از روز
جایی که بزرگ بایدت بود / فرزندی من نداردت سود
چون شیر به خود سپه شکن باش / فرزند خصال خویشتن باش

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل با خدا باش پادشاهی کن بی خدا باش هرچه خواهی کن
و
معنی ضرب المثل نصف عمرت به فناست

✅ به پایان این ضرب المثل فرزند خصال خویشتن باش رسیده ایم؛ اگر نظری در این ضرب المثل دارید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *