ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل نصف عمرت به فناست

داستان و مفهوم حکایت قدیمی و پرکاربرد «نصف عمرت بر فناست»

معنی ضرب المثل نصف عمرت به فناست یعنی چه کلاس چهارم ؛ برای مشاهده مفهوم حکایت و داستان کامل آن در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل نرود میخ آهنین در سنگ

معنی ضرب المثل نصف عمرت به فناست

معنی ضرب المثل نصف عمرت بر باد

این ضرب المثل در بین مردم ایرانی بسیار کاربرد دارد و خوب است بدانید معنی این ضرب المثل چیست، این ضرب المثل کنایه از بیهوده بودن زندگی کسی و یا از دست دادن عمر و فرصت ها است. وقتی کسی وقت خود را صرف کار های بیهوده و کم اهمیت می کند، این ضرب المثل را به کار می برند.

مثلا دوست شما که کتابخوان است وقتی می بیند شما مدام سرتان توی گوشی است و مشغول بازی هستید و اهمیتی به مطالعه کردن نمی دهید، از روی دلسوزی به شما می گوید: من فلان کتاب را خوانده‌ام. خیلی نکات خوبی دارد. اگر نخوانی اش نصف عمرت بر باد رفته!

نصف عمرت به فناست به انگلیسی
Half of your life is lost

داستان حکایت نصف عمرت به فناست

حکایت کرده اند که یک دانشمند نحو (یا هر علم دیگری) مسافر کشتی بود. به کشتیبان گفت: آیا تو علم نحو میدانی؟ کشتیبان گفت: نه! عالم گفت: پس نصف عمرت بر فناست! از این سخن چند ساعتی نگذشته بود که طوفان شدیدی به راه افتاد و کشتی در معرض غرق شدن قرار گرفت. کشتیبان به عالم گفت: آیا علم شنا میدانی؟! عالم گفت: نه متاسفانه! کشتیبان در جواب گفت: پس کل عمرت بر فناست!

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل خود کرده را تدبیر نیست
و
معنی ضرب المثل پول علف خرس نیست

☑️ در این نوشته معنی ضرب المثل نصف عمرت به فناست را به صورت کامل مرور کردیم، اگر شما نیز مطلبی برای گفتن دارید حتما آن را از بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *