ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل پول علف خرس نیست + داستان و ریشه

ریشه و تاریخچه حکایت پول علف خرس نیست و بررسی کامل مفهوم حکایت

معنی ضرب المثل پول علف خرس نیست چیست؟ برای مشاهده مفهوم، تاریخچه و اصطلاح انگلیسی این حکایت در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل تا پول داری رفیقتم قربان بند کیفتم

معنی ضرب المثل پول علف خرس نیست

پول علف خرس نیست یعنی چه

علف خرس نام دیگری از گیاه زالزالک است؛ این گیاه جزء خوردنی‌های خرس می‌باشد و خود به خود این گیاه رشد می‌کند و نیازی به کود و کارهای خاصی نیست، در همه جا هم یافت می‌شود و این خرسک بدون ذره‌ای تلاشی پیدا می‌کند و می‌خورد و شکمش را هم سیر می‌کند.

امیدوارم تا الان متوجه این ضرب المثل شده باشید؛ یعنی پول مثل خوراک خرس نمی‌باشد، اگر تند تند خرجش کنی و به فکر فردایت نباشی یا اگر پول‌های به دست آمده را زود خرج کنی دوباره جایگزین نمی‌شود و ممکن است زود تر از هر وقت دیگری تمام شود و بی غذا بمانی پس قدر پول‌هایی که به دست می‌آوری را بدان.

ضرب المثل پول علف خرس نیست به انگلیسی
Money is bear grass

مفهوم پول علف خرس است

معنی این ضرب المثل پول علف خرس است، این است که قدر درآمد و پول های‌تان را بدانید و در پول خرج کردن اسراف نکنید البته کسانی هستند که وقتی از آن ها پول قرض بخواهیم ندهند این ضرب المثل را به کار می‌بریم.

کسانی هستند که خیلی از پول هایشان را به جاهای بیهوده خرج نمی‌کنند مگر اینکه چیزی لازم داشته باشند و دقیقا این گونه آدم‌ها خیلی محکم هستند و به ندرت پول قرض می‌دهند، و کسان دیگری هم هستند که ولخرجی می‌کنند و کاملا دست و دلباز هستند و به هرکسی و زود پول می‌دهند.

علف خرس دقیقا آن چیزی است که در دسترس همه است و همه می‌توانند استفاده کنند و خیلی راحت به دست می‌آید و در طبیعت خود به خود رشد می‌کند. این علف خرس را به پول تشبیه کرده‌اند و حقیقتا باید فهمید که پول را نباید به هرکس که بخواهند داد.

اگر پول اضافه ای خرج کنیم یا دیگران خرج کنند، از این ضرب المثل استفاده می‌کنیم و اینگونه می‌شود که می‌گوییم پول که علف خرس نیست یا پول که علف هرز نیست. باید یاد بگیرید که خرج‌ها را کم کنید و برنامه و پس انداز داشته باشید.

تاریخچه پول علف خرس است

چه کسی گفته که پول علف خرس نیست؟؟ در این روز های سخت واقعا با این هزینه‌های بالا ارزش پولی که در این روزها در می‌آوریم از خوراک خرس هم کم‌تر است و تا چشم ببندیم و باز کنیم پول تمام شده و باید دوندگی کنیم تا دوباره پول دربیاوریم.

روزی روزگاری یک خرس در طبیعت می‌گشت؛ تابستان بود و دنبال زالزالک می‌رفت تا غذای مورد علاقه‌اش را بخورد و در حال غذا خوردن بود که مردی آمد گفت آهای خرس کوچولو تو در تابستان می‌توانی به راحتی غذا بخوری؟؟ خرس گفت بله، مرد گفت در زمستان چی می‌توانی؟ خرس گفت نه، واقعیت هیچ چیزی نمی‌توانم برای ادامه بقا پیدا کنم و گرسنه می‌مانم. مرد گفت پس تو نباید این روزهای تابستانی‌ات را هدر بدهی و یاد بگیری برای زمستانت توشه‌ای جمع آوری کنی.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل عطایش را به لقایش بخشیدم
و
معنی ضرب المثل کفگیر به ته دیگ خورده

☑️ به پایان معنی ضرب المثل پول علف خرس نیست رسیدیم، اگر دیدگاهی در این مورد دارید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *