ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل کفگیر به ته دیگ خورده ⚡️ ریشه و داستان

معنی و مفهوم ضرب المثل کفگیر به ته دیگ خورده به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل کفگیر به ته دیگ خورده را برای کسی استفاده می کنند که دیر رسیده و دیگران قادر به کمک کردن به او نیستند. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل یک دست صدا ندارد

معنی ضرب المثل کفگیر به ته دیگ خورده

معنی ضرب المثل کفگیر به ته دیگ خورده

حتما در صف نذری ها رفته ایم. هنگامی که غذایی دیگر در دیگ وجود نداشت، کفگیر را به ته دیگ می زنند تا به دیگران خبر دهند غذا تمام شده است و صف را ترک کنند.

به عبارتی دیگر این ضرب المثل کنایه به خالی و فقیر شدن دارد مثلا به ثروتمندانی که دیگر پولی ندارند می گویند کفگیرش به ته دیگ خورده و پول هایش تمام شده است.

ریشه ضرب المثل کفگیر به ته دیگ خوردن 

ریشه این ضرب المثل برمی گردد به پلوهای نذری یا عروسی‌های بزرگ قدیم. در چنین جاهایی چندین دیگ بزرگ پلو بار گذاشته می‌شد و مهمانان غذای نذری برای گرفتن غذا صف می‌کشیدند.

وقتی دیگ‌ها تمام می‌شد صدای خوردن کفگیرها به ته دیگ بلند می‌شد و به این صورت مردم می‌فهمیدند غذا در حال تمام شدن است پس به هم این جمله را می‌گفتند؛ یعنی دیگر امیدی به غذا نیست. این اصطلاح به تدریج در بسیاری موارد دیگر مرسوم شد.

ضرب المثل کفگیر به ته دیگ خورده به انگلیسی 

Scrape the bottom of the barrel
کف بشکه را خراش دادن

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل آب که سربالا بره قورباغه ابوعطا میخونه
و
معنی ضرب المثل آفتابه لگن هفت دست شام و ناهار هیچی

✅ در این بخش معنی ضرب المثل کـفگیر به ته دیگ خورده را بررسی کردیم، شما می توانید از بخش دیدگاه نظرتان را در مورد این حکایت با ما به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.