ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل آب که سربالا بره قورباغه ابوعطا میخونه

گسترش و ریشه ضرب المثل «آب که سربالا بره قورباغه ابوعطا میخونه» به همراه اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل «آب که سربالا بره قورباغه ابوعطا میخونه» چیست؟ برای مشاهده مفهوم، ریشه و داستان این حکایت در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل شتر سواری دولا دولا نمی شود

معنی ضرب المثل آب که سربالا بره قورباغه ابوعطا میخونه

آب که سربالا بره قورباغه ابوعطا میخونه یعنی چه؟

این ضرب المثل اشاره به غیر ممکن بودن کاری دارد. چون قطعا آب سر بالا نمی رود و قورباغه هم نمی تواند بخواند. به عبارتی دیگر ضرب المثل آب که سر بالا رفت، قورباغه ابوعطا می خواند می گوید که هر وقت آب به سمت بالا رفت، آن وقت هم قورباغه می خواند.

حکایت و داستان آب که سر بالا رفت، قورباغه ابوعطا می خواند

روزی روزگاری ماهی قرمز کوچولویی همین طور که در آب شنا می کرد ، احساس کرد مسیرش خود به خود و بدون اختیار او عوض می شود و هر چه تلاش می کرد مثل گذشته شنا کند نمی توانست .همین طور که می رفت ، احساس کرد آب به سمت بالا می رود و حسابی هم خسته شده بود. ناگهان صدای آوازی شنید ، خوب گوش کرد . اول فکر می کرد که شاید صدای یک گرگ است . بعد گفت : نه . صدای یک کلاغ است . دوباره با خودش گفت : باید صدای یک میمون باشد باشد!!

همین طور که آب به سمت بالا می رفت ، ماهی هم بیشتر به سطح آب نزدیک می شد . یک دفعه چشمش به قورباغه ای افتاد که در حال خواندن است! با خودش فکر کرد که حالا تو این وضعیت عجیب و غریب این قورباغه هم ابو عطا می خواند!

این حکایت نشان از وضعیت عجیب و غریب است. وضعیتی که در آن آب به سمت بالا می رود و قورباغه هم می خواند. در واقع تمام کار های غیر ممکن در آن لحظه اتفاق افتاده بود.

آب که سربالا بره قورباغه ابوعطا میخونه به انگلیسی
when the cats are away, the mice will play

✅ در این بخش المثل آب که سربالا بره قورباغه ابوعطا میخونه را بررسی کردیم، شما می توانید از بخش دیدگاه نظرتان را در مورد این حکایت با ما به اشتراک بگذارید.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل جوجه را آخر پاییز می شمارند
معنی ضرب المثل هرکسی را بهر کاری ساختند
معنی ضرب المثل آفتابه لگن هفت دست شام و ناهار هیچی

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *