ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل نرود میخ آهنین در سنگ

معنی و مفهوم نرود میخ آهنین در سنگ به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل نرود میخ آهنین در سنگ : مفهوم این ضرب المثل این است که کسی از دیگران مشورت نمی گیرد. حتی اگر صلاحیت خود را نداند و وقتی هم مشورت می گیرد، به آن ها عمل نمی کند.

این ضرب المثل را برای شخصی به کار می بریم که هر چقدر هم اخطار و تذکر به او می دهیم باز هم کار خودش را می کند و در نهایت هم چوب مشورت نگرفتنش را می خورد. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل کلاغ که از باغ قهر کنه، یه گردو به نفع باغبانه

معنی ضرب المثل نرود میخ آهنین در سنگ

داستان ضرب المثل نرود میخ آهنین در سنگ 

کاروانی ایرانی که به یونان رفته بودند، پس از انجام کارهای تجاری شان به ایران بازگشتند. در آن زمان‌ها، افرادی در بین راه‌ها و پشت کوه‌ها به کمین کاروان‌ها می ‌نشستند و در فرصتی مناسب به آن‌ها حمله کرده و اموال و چهارپایانشان را به غارت می ‌بردند. در بین راه تعدادی راهزن، کاروان را دیدند و در گوشه‌ای مخفی شدند.

به محض اینکه کاروان نزدیک شد به آن‌ها حمله کرده و تمام اموالشان را تصاحب کردند. یکی از کاروانیان که مرد حکیمی بود رفتار و حرکات راهزنان را نگاه می‌ کرد. کاروانیان از او کمک خواستند و گفتند: یا شیخ! تو بزرگ ما هستی و صحبت‌های شما دل همه را آرام می‌کند.

از تو خواهش می‌ کنیم با دزدها حرف بزنی و متقاعدشان کنی اموالمان را به ما ببخشند. حکیم نیش خندی زد و گفت: این افراد زبان‌نفهم هستند و اگر رحم داشتند و صحبت کردن با آن‌ها فایده‌ای داشت که به مردم رحم می‌کردند و اموال مردم را تصاحب نمی‌ذکردند.

نصیحت روی این آدم‌های پست اثری ندارد. سپس فرمود: نرود میخ آهنین در سنگ

ضرب المثل نرود میخ آهنین در سنگ به انگلیسی

Iron ore is not nailed
سنگ آهن میخکوب نشده است

شعر نرود میخ آهنین در سنگ

چو پیروز شد دزد تیره روان
چه غم دارد از گریه کاروان
آهنی را که موریانه بخورد

نتوان برد از و به صیقل زنگ
با سیه دل چه سود گفتن وعظ
نرود میخ آهنین در سنگ
همانا که جرم از طرف ماست

به روزگار سلامت شکستگان دریاب
که جبر خاطر مسکین بلا بگرداند

چو سائل از تو به زاری طلب کند چیزی
بده وگرنه ستمگر به زور بستاند

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل عطایش را به لقایش بخشیدم
و
معنی ضرب المثل استخوان لای زخم گذاشتن

✅ به پایان این ضرب المثل نرود میخ آهنین در سنگ رسیده ایم؛ اگر نظری در این ضرب المثل دارید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.