ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل استخوان لای زخم گذاشتن

استخوان لای زخم گذاشتن کنایه از چیست؟

معنی ضرب المثل استخوان لای زخم گذاشتن ؛ این حکایت درباره عامل یا شخصی است که مانع پیشرفت ما می شود. در ادامه برای مطالعه داستان و ریشه این حکایت با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل گل پشت و رو ندارد

معنی ضرب المثل استخوان لای زخم گذاشتن

معنا و مفهوم ضرب المثل استخوان لای زخم گذاشتن

کاربرد ضرب المثل استخوان لای زخم گذاشتن برای کسانی است که دائما سعی دارند جلوی پیشرفت دیگران را بگیرند و با مشکل تراشی روند پیشرفت دیگران را کند کنند. همیشه در برهه ای از زندگی چنین افرادی در مسیر زندگی ما نمایان می شوند و خیلی مهم است که با هوشیار و تیزبینی جلوی هدف های شوم آن ها را بگیریم و به دستاوردهای بزرگی برسیم.

داستان ضرب المثل استخوان لای زخم گذاشتن

قصابی بود که هنگام کار با ساتور دستش را بریده بود و خون زیادی از زخمش می چکید . همسایه ها جمع شدند و او را نزد حکیم باشی  که دکتر شهرشان بود بردند. حکیم بعد از ضد عفونی زخم می خواست آن را ببندد که متوجه شد لای زخم قصاب استخوان کوچکی مانده است. می خواست آن را بیرون بکشد اما پشیمان شد و با همان حالت زخم دست قصاب را بست و به او گفت : زخمت خیلی عمیق است و باید یک روز در میان نزد من بیایی تا زخمت را پانسمان کنم.

از آن روز به بعد کار قصاب درآمد. هر روز مقداری گوشت با خود می برد و با مبلغی به حکیم باشی می داد و حکیم هم همان کار همیشگی را می کرد اما  زخم قصاب خوب نشد که نشد. مدتی به همین منوال گذشت تا اینکه روزی حکیم برای مداوای بیماری از شهر خارج شد و چند روزی به سفر رفت و از آنجایی که پسرش طبابت را از او یاد گرفته بود به جای او بیماران را مداوا می کرد.

آن روز هم طبق معمول همیشه قصاب نزد حکیم رفت و حکیم باشی دست او را مداوا کرد و پس از ضد عفونی می خواست پانسمان کند که متوجه استخوان لای زخم شد و آن را بیرون کشید و زخم را بست و به قصاب گفت : به زودی زخمت بهبود پیدا می کند.

دو روز بعد قصاب خوشحال نزد پسر حکیم آمد و به او گفت : تو بهتر از پدرت مداوا می کنی . زخم من امروز خیلی بهتر است. پسر حکیم هم بار دیگر زخم را ضدعفونی کرد و بست و به قصاب گفت :از فردا نیازی نیست که نزد من بیایی. چند روزی گذشت و حکیم از سفر برگشت. وقتی همسرش سفره را پهن کرد متوجه شد که غذایش گوشت ندارد و فقط بادمجان و کدو در آن است. با تعجب گفت : این غذا چرا گوشت ندارد؟

همسرش گفت تو که رفتی پسرمان هم گوشتی نخریده. حکیم با تعجب از پسر سوال کرد : مگر قصاب نزد تو نیامد؟ پسر حکیم با خوشحالی گفت : چرا پدر آمد و من زخمش را بستم و استخوانی که لای آن مانده بود را بیرون کشیدم. مطمئن باشید کارم را خوب انجام داده‌ام.

حکیم آهی کشید و روی دستش زد و  گفت : از قدیم گفته بودند : نکرده کار، نبر به کار. پس بگو از امشب غذای ما گوشت ندارد. من  خودم استخوان را لای زخم گذاشته بودم تا قصاب هر روز نزد من آمده و مقداری گوشت برایمان بیاورد.

از آن روز به بعد درباره‌ی کسی که جلوی پیشرفت کارها را بگیرد یا دائم اشکال تراشی کند ، می گویند : استخوان لای زخم می گذارد.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل بزک نمیر بهار میاد کمبزه با خیار میاد
و
معنی ضرب المثل ایراد بنی اسرائیلی گرفتن

☑️ در این مقاله معنی ضرب المثل استخوان لای زخم گذاشتن را بررسی کردیم، اگر سوالی داشتید حتما آن را از بخش نظرات بپرسید تا کارشناسان ما پاسخگوی شما باشند.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *