ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل بزک نمیر بهار میاد کمبزه با خیار میاد

معنی و مفهوم ضرب المثل بزک نمیر بهار میاد کمبزه با خیار میاد به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل بزک نمیر بهار میاد کمبزه با خیار میاد : برای اینکه به مفهوم و معنی ضرب المثل بزک نمیر بهار میاد کمبزه با خیار میاد، بپردازیم، ابتدا نیاز است تا با معنی دقیق کمبزه آشنا شویم.

کمبزه ینی میوه‌های نارس مانند خربزه، گرمک، طالبی که میوه ای تقریبا مثل خیار است و این ضرب المثل زمانی به کار می‌رود که کسی در اوج سختی و مشکلات باشد و افراد به جای کمک و تلاش کردن برای حل مشکلات آن شخص وعده وعیدهای بیجا بدهند و فقط دلش را گرم کنند.

در این مقاله با مفهوم و تاریخچه داستان درمورد ضرب المثل قدیمی بزک نمیر بهار میاد آشنا می‌شویم، پس در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل گرگ بالان دیده

ضرب المثل بزک نمیر بهار میاد کمبزه با خیار میاد

مفهوم ضرب المثل بزک نمیر بهار میاد

معنی این ضرب المثل وعده سرخرمن به کسی دادن است. وعده های الکی و نامشخص که به موجب برآورده نکردن وعده‌های زمان حال، انجام می‌شود. خود ما انسان‌ها وعده‌های الکی می‌دهیم یا جوگیر می‌شویم و بعدا به زیر آن حرف می‌زنیم؛ درست مانند بزکی که گرسنه است و سرو صدا می‌کند می‌گویند حال نمیر تا بهار بیاد؛ فقط کمی مقاومت و تحمل می‌خواهد، ماه‌ها صبر کن تا بهار برسد و باران ببارد و علف‌ها بزرگ و سبز بشوند و تو بخوری.

تاریخچه ضرب المثل بزک نمیر بهار میاد

ضرب المثل بزک نمیر بهار میاد،  کنایه از شمردن  جوجه‌ها در آخر پاییز است که می‌گویند اواخر بهار می‌بایست توشه‌هایی که در طول زمستان جمع کرده بودی را باید بشماری و در نهایت با حساب و کتاب خود ببینی که چه مقدار از آنها سالم مانده است.

درواقع منظور این است که توشه شما یا همان اصطلاحا بزهای شما پس از گذراندن بوران سرسخت زمستان می‌توانند خود را به گرمای بهار برسانند یا نه؛ به عنوان مثال در ایالات متحده آمریکا هیچ بچه خوکی که در زمستان به دنیا آمده رنگ بهار را نمی‌بیند و تنها دلیل آن استفاده از پوست مرغوب بچه خوک‌ها برای ساخت البسه فاخر است.

می‌توان آن را به نتیجه خروجی دانشگاه‌ها و کالج‌های آموزشی هم ربط  داد که چه اندازه می‌تواند پس از فارغ التحصیلی، صرفه اقتصادی برای شخصی که تقریبا بیست سال خود را صرف علم آموزی کرده است داشته باشد.

برای شخصی که پس از گرفتن مدرک کارشناسی و یا بالاتر از جایگاه شغلی و اجتماعی شان و شئونات اجتماعی داشته باشد، در واقع تحلیل این ضرب المثل از لحاظ  فلسفی و اجتماعی دارای وسعت بسیار زیادی است.

بازآفرینی ضرب المثل بزک نمیر بهار میاد

این ضرب المثل برای کسانی به کار می‌رود که می‌دانند حرفایی که می‌زنند فقط وعده وعید است ولی چون از دستشان چیزی بر نمی‌آید مجبور هستند که حداقل دلداری دهند و افراد را از دید آن مشکل خوش بین کنند.

حکایت بزک نمیر بهار میاد

روزی روزگاری دو خواهر بودند که بز کوچکی داشتند و در کلبه چوبی زندگی می‌کردند. یک روز غذای این بز تمام شد و هر دو ناراحت بودند که خواهر کوچک‌تر از شدت ناراحتی بزش را بغل کرد و گفت بز من نمیر بهار میاد خربزه با خیار میاد تحمل کن بهار از راه  برسد تا برایت کلی غذا بیاورم  و خواهر کوچک‌تر که با حرف خواهرش گریه اش گرفته بود کلبه را ترک کرد و به دور دست‌ها پیوست تا صدای اسب شنید و کنجکاو شد که به کلبه سر بزند شاید خوراکی پیدا کند، داخل شد و از مردی که آنجا بود، غذاهایی را برای بز کوچولو گرفت و وقتی خواهر کوچک دید که قرار نیست بزش بمیرد خوشحال شد و تشکر فراوان کرد.

شعر ضرب المثل بزک نمیر بهار میاد

گریه مکن عزیز من          موسم نوبهار میاد

بلبل مست، نغمه زن          بر سر شاخسار می یاد

غله ز «خوار» می رسد     گندم شهریار میاد

بزک نمیر بهار میاد          خربزه با خیار میاد

دخترک عزیز من             از غم نان به سر مزن

طفلک با تمیز من             شعله به خشک و تر مزن

لوطی اشک ریز من          بر دل من شرر مزن

سال دگر برای تو             شوهر غمگسار میاد

بزک نمیر بهار میاد          خربزه با خیار میاد

سال دگر به خوش دلی        نان و پنیر می خوری

گوشت کباب می‌کنی           دیزی‌ سیر می‌خوری

بر در خانه ات همی           خربزه با بار میاد

بزک نمیر بهار میاد           خربزه با خیار میاد

یک دو سه روز صبر کن    غم مخور از گرسنگی

شام اگر نمی‌خوری نخور    گشنه بخواب، دم مزن

خشک شده است               آبها تشنه بخواب، دم مزن

بزک نمیر بهار میاد          خربزه با خیار میاد

اصطلاح انگلیسی بزک نمیر بهار میاد

While the grass grows, the cow starves.
در حالی که علف رشد می کند، گاو از گرسنگی می میرد.

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل گاو نه من شیرده
و
معنی ضرب المثل کفگیر به ته دیگ خورده

✅ به پایان این ضرب المثل بزک نمیر بهار میاد کمبزه با خیار میاد رسیده ایم؛ اگر نظری در این ضرب المثل  دارید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =