ادبیاتفرهنگ و هنر

انشا در مورد تخت جمشید برای مدرسه ☑️ با مقدمه و نتیجه

۲ انشای زیبا در مورد تخت جمشید و عجایب آن، متن کوتاه با مقدمه و بدنه و نتیجه گیری

انشا و متن کوتاه در مورد تخت جمشید: نام سلسله‌ی پر ابهت هخامنشی را شنیده‌اید؟ سلسله ای با عظمت و بزرگ که با گذشت سالیان سال از حکومتشان، هنوز نامشان بر سر زبان است و مایه افتخار، برای دریافت اطلاعات بیشتر با بخش انشا ماگرتا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: تحقیق درباره تخت جمشید

انشا در مورد تخت جمشید

انشا در مورد تخت جمشید و عجایب آن

⭕️ مقدمه: شهر زیبای تخت جمشید یا پرس پلیس مرکز حکومت پر عظمت هخامنشی بوده است. این شهر عجیب با معماری بسیار پیشرفته دارای کاخی عظیم و پر شکوه بوده که از دوران حکومت داریوش بزرگ، خشایار شاه و اردشیر اول بنا نهاده شده است.

این تخت مرکز حضور مهمانان خارجی و مکانی برای برگزاری جشن ها و مناسبت های بزرگ بوده است. این کاخ بی نظیر که هنوز ستون ها و بناهای زیادی از آن بر جای مانده است بیانگر قدرت و شکوه ایرانیان است.

⭕️ بدنه: شهری عظیم با یادگار هایی از شاهان پرقدرت ایرانی که با آن همه قدمت و کهنگی بسیاری از اصول شهر سازی در آن رعایت شده است. شهری با سیستم فاضلاب امروزی و رعایت شرایط بارندگی در فصول مختلف سال، از جمله شاهکارهای این شهر بزرگ است. بیشتر ساختمان و شهرسازی این شهر و کاخ بزرگ در زمان داریوش بزرگ پی ریزی شده است. این بنای عظیم در دل استان فارس یعنی مقر اصلی هخامنشیان بنا شده است.

اگر از سمت شیراز به اصفهان حرکت کنید، حدود سی کیلومتر به سمت مرودشت کم کم این شهر باستانی با ستون هایی بلند خود نمایی می کند. تخت جمشید یک کاخ پر ابهت بوده که هر کس اجازه ورود به آنجا را نداشته است. این بنای سترگ نشیب و فرازهای زیادی به خود دیده و بر در و دیوارهای خود کتیبه هایی دارد که بسیاری از قوانین و دستورات این پادشاهی روی آن حک شده است و بسیاری از قوانین و دستورالعمل های دوران درخشش هخامنشی را بیان می کند.

این کاخ بزرگ دارای ۳۹ مکان مسکونی بوده که هر یک کاربرد جداگانه ای داشته است. این کاخ پر طمطراق روی سنگ بنا نهاده شده و دارای چهار بخش عمده بوده است که شامل کاخ های رسمی، خزانه شاهی، کاخ های کوچک و دژ و باروهای حفاظتی بوده است.

⭕️ نتیجه گیری: شاید بارها به تخت جمشید سفر کرده باشید و از نزدیک ستون های بزرگ و پر از طرح و عظمت آن را لمس کرده باشید، اما هیچ وقت اندیشه کرده‌اید که هر شکوه و ارزش و اعتباری روزی فرو می ریزد و هیچ کس نمی تواند از روز مرگ و زوال جلوگیری کند.

انشا با موضوع تخت جمشید و عجایب آن

متن انشاء با موضوع تخت جمشید و تاریخچه آن

⭕️ مقدمه: بناهای عظیم و ساختمان های بلند بر جای می مانند و تاریخ صاحبان خویش را به تصویر می کشند. تخت جمشید بنای عظیم هخامنشی است که حکایت های جذابی از داریوش هخامنشی و خشایارشاه با خود به همراه دارد. ستون هایی برافراشته که پای هر ستون داستان های بزرگی از مردان وزنان ایرانی مدفون شده است.

⭕️ بدنه: شیراز را و باغ حافظ و سعدی را که خوب دیدید و قصد سفر به نصف جهان را داشتید، پس از طی مسافتی ستون هایی برافراشته از دل شهر قدیمی پارسه یا تخت جمشید خود نمایی می کند. ستون هایی ساکت که حکایت های سنگی زیادی از دوران گذشته ایرانیان با خود دارند. ستون های نیمه برافراشته و پله هایی فراوان که با گذشت حدود ۲۵۰۰ سال همچنان در نوع خود بی نظیر است.

پله هایی کوتاه و پهن که بانوان هنگام بالارفتن از آن راحت باشند و پایشان در معرض دید دیگران قرار نگیرد. شهری که معماری ان فوق العاده زیبا بوده و کسی نمی داند که چه مهندسانی بوده اند که در ان دوره چنین سیستم هایی را برای این شهر زیبا برنامه ریزی کرده اند. این کاخ بزرگ و پر ابهت به عنوان مهمان پذیر و مکانی برای دیدارهای بزرگان در روز نوروز بوده است. شهر پرسه یا پرس پلیس نمادی زیبا از شکوه و اعتبار ایرانیان پر تلاش و با فرهنگ بوده است که در ان جلوه های خوبی از تاریخ بزرگ و پر حادثه هخامنشیان دیده می شود.

کتیبه های موجود در درب و دیوار این کاخ پر جبروت نشان دهند قانون مندی و بزرگی پادشاهان هخامنشی بوده است. معماری و سنگ کاری و ملات به کار رفته در این کاخ در نوع خود بی نظیر بوده است. به همین دلیل با گذشت این همه مدت از ساخت این قصر مدرن، هنوز شکوه و جلوه و نمای خود را حفظ کرده است.

⭕️ نتیجه گیری: تخت جمشید یا هر بنای دیگری که هنر دست انسان است روزی از میان می رود و فقط نامی خوب و خوش از بنیانگذاران خود بر سر زبانها جاری می سازد. این شهر و کاخ سترگ مانند خورشیدی درخشان بر تارک تاریخ ایران می درخشد.

اما ما انسانها باید از این بناها و رویدادها درس زندگی بیاموزیم و بدانیم که هر چه قدر هم ثروت مند و بزرگ باشی، در مقابل گذر زمان و پیری و مرگ چاره ای جز تسلیم نداری. پس بهتر است در هر دوره و زمانی با مردم مهربان باشیم و ببینیم که هر پادشاه و حاکمی که قدرتمند هم بود، اسیر پنجه مرگ شد و از دنیا رخت بست.

انشاهای پیشنهادی:
انشا در مورد ثروت های ملی ایران
انشا در مورد جاهای دیدنی ایران
انشا در مورد ایران وطن من است

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *