ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل گرگ بالان دیده ✳️ داستان حکایت گرگ باران دیده

ریشه و داستان حکایت قدیمی و پرکاربرد گرگ باران یا بالان دیده با توضیح کامل

معنی ضرب المثل گرگ بالان دیده چیست؟ برای مشاهده مفهوم، ریشه و داستان این حکایت در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل گاو نه من شیرده

معنی ضرب المثل گرگ بالان دیده

معنی ضرب المثل گرگ بارون دیده رو از چی میترسونی

معنی ضرب المثل گرگ بالان دیده  این جمله برای افرادی به کار می رود که بسیار با تجربه و دنیا دیده هستند و سرد و گرم روزگار را چشیده اند. همچنین این عبارت کنایی درباره‌ی اشخاصی که از سختی ها گذر کرده و آبدیده شده اند نیز به کار می رود و منظور این است که دیگر سختی و مشکل روی این فرد اثر ندارد زیرا که او قبلا شرایط سخت تر را تحمل کرده است.

ریشه و داستان ضرب المثل گرگ باران دیده

علامه دهخدا درباره ریشه این ضرب المثل می گوید: بچه‌ی گرگ از باران می ترسد و در زمان بارش باران هر چقدر هم تشنه و گرسنه باشد از سوراخ خود بیرون نمی آید، اما گرگ هایی که بزرگ تر شده اند و بیرون از خانه هستند دیگر ترسی از باران ندارد زیرا که مواجه شدن با باران به آن ها آموخته است که باران آسیبی به آن ها نمی زند.

اگر به همین دلیل بسنده کنیم باید بگوییم گرگ بچه باران دیده، نه گرگ باران دیده، زیرا کلمه‌ی گرگ در این ترکیب وصفی ناظر بر گرگ های بزرگ است که در صحرا ها و بیابان ها به دنبال طعمه می روند و اگر غرض و مقصود بچه گرگ باشد اولا گرگ بچه را به جای گرگ در مثل بالا به کار می بردند.

دکتر محمد معین هم در فرهنگ جامع و بی نظیر خود می نویسد: گویند گرگ از باران می ترسد و در باران از سوراخ خود بیرون نمی آید اما همین که در صحرا باشد و باران بخورد دیگر ترسش می ریزد.

ضرب المثل «گرگ باران دیده» از حدود ۹۰۰ سال پیش تا امروز، به همین شکل، در متون نظم و نثر فارسی مورد استفاده قرار گرفته و سپس مردم عامه نیز آن را به همین شکل و با همان منظور ( گرگ باران دیده: شخصی که سرد و گرم روزگار را چشیده است) به کار برده اند.

شعر حکایت گرگ بالان دیده

ز باران کجا ترسد آن گرگ پیر
که گرگینه پوشد به جای حریر
(نظامی)

کی چون رخ من، دیده‌‌ی یاران دیده؟
کی همچو خزان من، بهاران دیده؟
من شیر نَرَم، رمیده زین بیشه‌‌ی خشک
گرچه مثل است: گرگ باران دیده
(مسیح کاشانی)

روزی در این باب، با گرگ مشورت کرد
گرگی کهنه بود باران ‌دیده
(ضیاء نخشبی)

☑️ به پایان نوشته «معنی ضرب المثل گرگ بالان دیده» رسیدیم، اگر سوالی داشتید حتما آن را از بخش نظرات بپرسید تا کارشناسان ما پاسخگوی شما باشند.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل گرگ در لباس میش
معنی ضرب المثل با گرگ دنبه میخوره با چوپان گریه می کنه
معنی ضرب المثل گربه دستش به گوشت نمی رسه، میگه بو میده

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.