ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل با گرگ دنبه میخوره با چوپان گریه می کنه

داستان و بیان مفهوم حکایت قدیمی با گرگ دنبه میخوره با چوپان گریه می کنه با زبان ساده

با گرگ دنبه میخوره با چوپان گریه می کنه یکی از زیباترین ضرب المثل های ایرانی می باشد که اشاره به دو رو و دو رنگی برخی انسان ها دارد. در ادامه مفهوم کامل، ریشه و داستان این حکایت را می خوانیم.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل خوبی که از حد بگذرد نادان خیال بد کند

معنی ضرب المثل با گرگ دنبه میخوره با چوپان گریه می کنه

با گرگ دنبه میخوره با چوپان گریه میکنه یعنی چه

کاربرد این ضرب المثل برای کسانی است که هر جا که هستند حامی همانجا هستند و هیچ چهارچوب و اصولی اخلاقی برای خود ندارند. دوست بودن با چنین افرادی می تواند خیلی برای ما گران تمام شود زیرا آن ها فقط منافع شخصی خود را می بینند و ممکن است در لحظه ای که به شان نیاز داریم پشتمان را خالی کنند. ضرب المثل تا پول داری رفیقتم قربان بند کیفتم ارتباط معنایی نزدیکی با این موضوع دارد.

چنین افرادی در جمع هر مدل فردی دیده می شوند و خود نیز شخصیت ثابتی ندارند که تنها عضو یک دسته باشند. ممکن است یک روز آن ها در جمع انسان های با شخصیت و خوب ببینی و روز دیگر در جمع افراد جاهل و نادان. چنین افرادی سعی می کنند در چهره‌ای منافقانه هردو را راضی نگه دارند.

داستان ضرب المثل با گرگ دنبه میخوره با چوپان گریه میکنه

با گرگ دم می خورد یعنی در جنایات دشمن همکاری می کند چون گرگ دنبه گوسفند را می خورد و گوسفند برای چوپان می باشد و هنگامی که پیش انسان های خوب و مال باخته می رود مانند یک چوپانی که گوسفندش را گرگ خورده است با او همدردی می کند و حتی برای دروغ گفتن اشک می ریزد تا بتواند اعتمادش را جلب کند.

همچنین بخوانید: معنی ضرب المثل رطب خورده منع رطب کی کند

☑️ شما چه دیدگاهی در مورد معنی ضرب المثل با گرگ دنبه میخوره با چوپان گریه میکنه دارید؟ آیا تا حالا از این کنایه استفاده کرده اید؟ حتما آن را از بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.