ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل گرگ در لباس میش + ریشه و داستان

داستان و مفهوم کامل حکایت قدیمی و پرکاربرد گرگ در لباس میش

معنی گرگ در لباس میش یعنی چه؟ این ضرب المثل برای افرادی که با ظاهری فریبنده و مظلوم نمایانه قصد آسیب رساندن به دیگران را دارند استفاده می شود، در ادامه در بخش ضرب المثل ماگرتا داستان و مفهوم کامل این حکایت را می خوانیم.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل با گرگ دنبه میخوره با چوپان گریه می کنه

معنی ضرب المثل گرگ در لباس میش

معنی و مفهوم ضرب المثل گرگ در لباس میش

ذات گرگ حیله گر می باشد و زمانی که بخواهد به گوسفندان یک گله حمله کند از نقشه های مختلفی استفاده می کند تا چوپان و گله را فریب دهد، مفاهیم این حکایت نیز برگرفته از همین موضوع است که در ادامه آن ها را می خوانیم:

۱. تغییر ظاهر دادن دشمن و تبدیل شدن به شکل نیروهای خود برای حمله مستقیم.

۲. غافل نشدن از آدم های بد ذاتی که با صفت افراد مظلوم و ساده لوح جلو می آیند ولی قصد آن ها آسیب رساندن و نابودی می باشد.

۳. گوسفند نماد مستضعفان و ساده لوحان است و گرگ ها نماد بدکاران و وحشیان. بنابراین، هنگامی که گرگ سعی می کند ماهیت وحشی خود را پنهان کند، وانمود می کند که گوسفند است.

معادل این ضرب المثل به انگلیسی
A wolf in sheep’s clothing

داستان گرگ در لباس میش

طبق داستان ها و افسانه ها، گرگ ها وقتی می خواستند به گله گوسفندان حمله کنند، وقتی با یک چوپان هوشیار و یک سگ نگهبان مواجه می شدند، جرأت نزدیک شدن به گله را نداشتند، به همین دلیل به فکر راه های دیگری می افتادند مثلا بدنشان را با پشم گوسفند می پوشاندند و به گله حمله می کردند و گوسفندان را با پوست خودشان می خوردند!

روزی روزگاری گرگ خبیثی برای پیدا کردن غذا مشکل داشت. زیرا گله ای که برای چرا به چمنزار می آمد، چوپانی دلسوز و سگی مراقب داشت. گرگ نمی دانست چه کند تا اینکه یک روز پوست گوسفندی را پیدا کرد. او را بلند کرد و فرار کرد. روز بعد گرگ پوست گوسفند را روی خود انداخت و خود را به شکل گوسفند درآورد و وارد گله شد.

یکی از بره ها به سمت گرگ آمد. گرگ با زیرکی به او گفت: کمی جلوتر علف های خوشمزه تری وجود دارد و بره بیچاره به دنبال گرگ رفت و از گله دور شد. آن روز گرگ شکار خوبی پیدا کرد. گرگ مدت ها گوسفندان را به روش های مختلف فریب داد تا اینکه چوپان پس از مدت ها متوجه ناپدید شدن گوسفند شدند و گرگ خبیث را ادب کرد. ولی حیف که یک عده گوسفند فریب گرگ را خورده بودند و دیگر در میان گله نبودند.

همچنین بخوانید
معنی ضرب المثل با دم شیر بازی نکن
و
معنی ضرب المثل جوجه را آخر پاییز می شمارند

⭐️ در این نوشته معنی ضرب المثل گرگ در لباس میش را بررسی کردیم، اگر شما نیز نظری دارید حتما آن را از بخش دیدگاه با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *