ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل با دم شیر بازی نکن + داستان و کاربرد

داستان و ریشه کامل حکایت با دم شیر بازی نکن

معنی ضرب المثل با دم شیر بازی نکن: این حکایت درباره خود را به خطر انداختن می باشد که داستان، ریشه و مفهوم کامل آن در ادامه در بخش ضرب المثل ماگرتا می خوانیم.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل شتر در خواب بیند پنبه دانه

معنی ضرب المثل با دم شیر بازی نکن

کاربرد و مفهوم ضرب المثل با دم شیر بازی نکن

کاربرد این ضرب المثل برای افرادی است که بدون اطلاع از خطرات کاری دست به انجام آن می زنند. این بی اطلاعی گاهی از روی بی خبر بودن می باشد و گاهی از روی بی عقلی، اگر از روی بی خبری باشد و انسان عاقلی به او تذکر بدهد حتما از کارش دست می کشد. مثلا: پسرم با دم شیر بازی نکن، رفت و آمد با چنین آدم هایی برای تو خطرناک است، سرت را پایین بینداز و زندگی خودت را بکن.

داستان ضرب المثل با دم شیر بازی نکن

روزی روزگاری شیری که در جنگلی سرسبز زندگی می کرد از گرما بسیار زیاد ناراحت و عصبانی بود و زیر شاخه درخت جنگلی نشست. شیر چشمانش را بست تا کمی بخوابد اما صدای وزوز مگس ها او را آشفته کرد و خوابش نصفه ماند، این صدا باعث عصبانیت بیشتر شیر شد. آن طرف، نزدیک درختی که شیر در سایه آن دراز کشیده بود موشی زندگی می کرد که در زیرزمین چاله کنده بود و آن سوراخ بسیار خنک بود و از آزار مگس ها در امان بود.

موش می توانست بدون مزاحمت در لانه خود استراحت کند. یک روز بعد از چند ساعت استراحت، موش سرحال و بیدار از لانه بیرون آمد تا کمی در طبیعت بچرخد، ناگهان جلوی لانه‌اش شیری را دید که چرت زده بود و همین طوری دمش را تکان می داد. موش متوجه شد که شیر در خواب کامل نیست و فقط دارد چت می زند سپس خود را به پشت شیر رساند چند بار از یال و كوپال شیر بالا رفت و به این طرف و آن طرف چرخی زد.

شیر آنقدر بی حوصله بود که حتی نمی خواست موش را از خود دور کند، پیش خودش می گفت کمی بالا و پایین می رود هم تن من را می خاراند و هم خودش خسته می شود و می رود. ساعت ها به همین منوال گذشت و موش از سرگرمی جدیدش بیشتر لذت برد تا اینکه شیر دیگر کلافه شد و به سرعت از جایش بلند شد، تکانی خورد و موش روی زمین افتاد.

موش قبل از اینکه بلند شود و فرار کند شیر سریع با دستانش او را گرفت و گفت: عجب موش پررویی. انگار یادت رفته روی بدن چه حیوانی دارای بازی می کنی من به روی خودم نمی آوردم تا خودت متوجه کارت شوی و خجالت بکشی و بروی، حالا بلایی سرت می‌آورم که بفهمی شیر چه حیوانی است و هوس بازی با دم شیر دیگر به سرت نزند.

موش که اوضاع را بسیار خطرناک دید شروع به گریه کرد و گفت: ای سلطان جنگل رحم کن، فکر نمی کردم ناراحتت کنم. فکر می کردم آنقدر کوچک هستم که حتی نمی توانی حضورم را احساس کنی. موش بالاخره توانست قلب شیر را به رحم بیاورد و از فاجعه ای که قرار بود برایش بیفتد جان سالم به در ببرد. در عوض به شیر قول داد که روزی این بزرگی او را جبران کند. شیر شیرینی زبانی های موش را پسندید و گفت: چه کمکی می خواهی به من کمک کنی، ولی خوب باشد، برو تو دیگر آزادی.

چند ماه از آن روز که موش به شیر قول داده بود گذشت. روزی شیر طبق معمول پس از یک روز فعالیت زیر سایه درختی نشست و به چرت زدن مشغول شد اما اینبار خیلی خسته بود و خوابش برد. از سوی دیگر، شکارچی که چندین روز شیر را تعقیب کرده بود تا او را بگیرد، متوجه شد که شیر تقریباً هر روز در همان زمان در آن نقطه استراحت می کند. شکاری در همانجا تور بزرگ پهن کرده بود و چون مطمئن شد که شیر خوابیده است تور را جمع کرد و بالا کشید. وقتی شیر از خواب بیدار شد، دید که در توری بزرگ گیر کرده و در جایی بین زمین و هوا آویزان است، اما هر چه تلاش می کرد فایده ای نداشت.

شیر عصبانی که اسیر شده بود چندین بار غرش کرد. موش که در لانه اش در حال استراحت بود صدای غرش شیر را شنید و بیرون آمد و شیر بیچاره را دید که توسط شکارچی اسیر شده بود. فریاد زد: نگران نباش من نجاتت می دهم فقط دائم به غرش ادامه بده تا شکارچی فکر کند تو هنوز عصبانی هستی و به تو نزدیک نشود تا من بتوانم تور را بجوم و تو را از آن نجات دهم. شیر که دید چاره ای جز گوش دادن به حرف دوست کوچکش را ندارد، شروع به غرش کرد. موش سریع طناب های اصلی تور را که به شاخه‌ی بزرگی از درخت وصل بود و شیر را در تور نگه داشته بود جوید تور به زمین افتاد طناب های تور باز شد و شیر توانست به راحتی از آن خارج شود.

برگرفته شده از رشمه، الهه، (1392)، ضرب المثل و داستانهایشان (معنی ضرب المثل و ریشه‌های آن)، تهران، انتشارات سما، چاپ اول

همچنین بخوانید
معنی ضرب المثل با گرگ دنبه میخوره با چوپان گریه می کنه
معنی ضرب المثل شتر سواری دولا دولا نمی شود
معنی ضرب المثل جوجه را آخر پاییز می شمارند

☑️ شما چه دیدگاهی در مورد معنی ضرب المثل با دم شیر بازی نکن دارید؟ آیا تا حالا از این کنایه استفاده کرده اید؟ حتما آن را از بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *