ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل سحرخیز باش تا کامروا شوی + داستان

منظور از سحرخیز باش تا کامروا شوی چیست؟ ریشه و داستان کامل حکایت

معنی ضرب المثل سحرخیز باش تا کامروا شوی یعنی چی؟ این حکایت درباره فواید سحرخیزی برای سلامتی و موفقیت می باشد که در بخش ضرب المثل ماگرتا ریشه، داستان و مفهوم این حکایت را می خوانیم.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل نابرده رنج گنج میسر نمی شود

معنی ضرب المثل سحرخیز باش تا کامروا شوی

معنی و مفهوم حکایت سحرخیز باش تا کامروا شوی

یعنی اینکه افراد سحرخیز شانس خیلی بیشتری برای موفقیت در کارهایشان دارند. زیرا صبح زود از خواب بیدار شدن هم باعث می شود که به موقع کارهایمان را انجام دهیم و هم اینکه باعث سرحالی روحی و جسمی ما می شود. ایجاد تعادل بین خواب و بیداری از نظر پزشکی نیز به ما کمک می کند ذهن و بدن سالم تری داشته باشیم و از افسردگی دور بمانیم.

اصطلاح سحرخیز باش تا کامروا شوی به انگلیسی
The early bird catches the worm

ریشه و داستان سحرخیز باش تا کامروا شوی

🔰 ریشه این مثل به داستانی از بزرگمهر وزیر انوشیروان ساسانی بر می گردد که در ادامه آن را می خوانیم:

زمانی که انوشیروان ساسانی بر ایران حکومت می کرد وزیری باهوش و کاردان به نام بزرگمهر داشت. این وزیر بسیار منظم بود و همین خصوصیات باعث شد تا انوشیروان مورد احترام و مشورت قرار گیرد به طوری که انوشیروان بدون مشورت و هماهنگی او تصمیمی نمی گرفت.

انوشیروان با داشتن چنین وزیری می توانست به راحتی خوش بگذراند، اما این کارش باعث اختلافاتی نیز شد. بزرگمهر همیشه تاکید می کرد که قربان سحر خیز باشید تا کامروا بشوید، اما واقعا برای انوشیروانی سخت بود زیرا او شب ها را تا نیمه شب برای خوش گذرانی می گذراند.

بزرگمهر باید هر روز ساعت ها منتظر بماند تا شاه بیدار شود و سپس تصمیماتی را که برای امضا گرفته است به او اطلاع دهد. به همین دلیل هر روز به شاه هشدار می‌داد: «سحر خیز باشید تا کامروا شوید». اصرار بوذرجمهر آنقدر خشم شاه را برانگیخت که شاه تصمیم گرفت به وزیرش درسی بدهد تا او را همیشه به زود بلند شدن تشویق نکند!

انوشیروان می دانست که بزرگمهر هر روز صبح زود قبل از روشن شدن هوا از خانه بیرون می رود و به قصر می آید، پس گروهی را اجیر کرد تا در تاریکی و روشنایی به بزرگمهر حمله کنند و هر چه داشت را بدزدند. روزی که پادشاه این نقشه را برای وزیر خود طراحی کرد، زود از خواب بیدار شد و منتظر نتیجه نقشه خود شد. آن روز وقتی بوذرجمهر از خانه خارج شد تا به قصر بیاید، گروهی از دزدان که صورتش را پوشانده بودند، ریختند روی سرش، او را برهنه کردند و حتی انگشترش را از دستش گرفتند. بزرگمهر که نمی توانست با لباس زیر به قصر بیاید، به خانه بازگشت. لباس های دیگر پوشید، کلاهی بر سر گذاشت و به قصر رفت.

انوشیروان که منتظر بوذرجمهر بود با دیدنش گفت: جناب وزیر ببینم مثل ما شدی؟ امروز دیر آمدی، یک ساعت منتظرت هستم! آیا دیگر به زود بیدار شدن اعتقاد ندارید؟ بزرگمهر سرش را تکان داد و گفت: نه آقا، موضوع چیز دیگری است. هنوزم معتقدم باید زود بیدار شد تا کامروا شد. انوشیروان گفت: پس چرا امروز اینقدر دیر کردی و ما را منتظر خود نگه داشتی؟

بوذرجمهر گفت: امروز نیز مانند هر روز سحر از خانه خارج شدم تا به قصر بیایم اما در راه به دام دزدانی افتادم که از لباس هایم دریغ نکردند، هرچه داشتم با خود بردند، مجبور شدم به خانه برگردم. تا بتوانم با لباس مناسب خدمت کنم. انوشیروان با رضایت لبخندی زد و گفت: بیا این هم از بیداری است؟ اگر یک ساعت دیرتر آمده بودید، خیابان و بازار آنقدر خالی نبود که دزدها روی شما می ریختند و اموالتان را می گرفتند و هیچکس به شما کمک نمی کرد. دیدی سحر خیزی آنقدر هم چیز خوبی نیست!

بزرگمهر گفت: نه آقا اینطور نیست. من هنوز معتقدم هرکسی که صبح از خواب بیدار شود کامرواتر است. انوشیروان گفت: یعنی چه؟ حتی اگر دزدها اموال شما را بگیرند؟ بزرگمهر دانا پاسخ داد: بله قربان، اگر من از دزدها عاقلتر بودم هرگز به من نمی رسیدند. انوشیروان که انتظار چنین پاسخی را نداشت از کاری که کرده بود شرمنده شد.

همچنین بخوانید
معنی ضرب المثل هرکسی را بهر کاری ساختند
معنی ضرب المثل بخور تا توانی به بازوی خویش

☑️ شما چه دیدگاهی در مورد معنی ضرب المثل سحرخیز باش تا کامروا شوی دارید؟ آیا تا حالا از این کنایه استفاده کرده اید؟ حتما آن را از بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *