ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل از دل برود هر آن که از دیده برفت

داستان و مفهوم کامل حکایت از دل برود هر آن که از دیده برفت با توضیح کامل

معنی ضرب المثل از دل برود هر آنکه از دیده برفت : این حکایت درباره اهمیت علاقه ظاهری و علاقه قلبی می باشد که مفهوم کامل آن را در بخش ضرب المثل ماگرتا می خوانیم.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل باز فیلش یاد هندوستان کرد

معنی ضرب المثل از دل برود هر آن که از دیده برفت

مفهوم ضرب المثل از دل برود هر آن که از دیده برفت

از این حکایت دو پیام را می شود استخراج کرد که عبارتند از :

۱. اگر فرد یا چیزی را در زندگی روزمره خود نبینید، کم کم آن را فراموش می کنید. مثلاً اگر هر روز فردی را می بینید یا همکار هستید، اگر چند هفته همدیگر را نبینید، کم کم آن شخص را فراموش خواهید کرد. انسان هر چه را که از طریق چشم می بیند به آن علاقه مند می شود و اگر مدت طولانی آن را نبیند فراموش می کند.

۲. اگر علاقه ظاهری از بین برود، به تدریج علاقه قلبی نیز از بین می رود. یعنی هر چه از چشم می افتد از دل بیرون می آید. دل کندن از کسی که از دیگر چشم افتاده است هیچ سختی و اهمیتی برای انسان ندارد.

بازآفرینی از دل برود هر آنکه از دیده برفت

مردم موجودات عجیبی هستند، زود عادت می کنند و سریع فراموشش می کنند. دو روز دنیا یک روز و نیم دلش را می بندد و بقیه روز عزادارند. اما می رسیم به ضرب المثلی که می گوید از دل برود هر آنکه از دیده برفت! همانطور که گفته شد، مردم به سرعت به کسی یا چیزی دل می بندند و به سرعت ادعای عاشقی می کنند، اما پس از چند صباحی با ندیدن و دوری از همدیگر، زود فراموش می کنند و به دیگری دل می بندند.

چرخه طبیعت این گونه است، تا زمانی که در مقابل چشمان دیگران باشی و تو را ببینند، در یادشان می مانی. اما بیایید با دید مثبت به این داستان نگاه کنیم. از این راه می توانیم برای رهایی از شر افرادی که به ما امواج منفی می دهند و قلب ما را تاریکی و سیاه می کنند رها شویم تا دیگر نتوانم آنها را ببینم. اینگونه دلمان دوباره صاف و سفید می شود و تلخی از دل ما می گریزد.

این ضرب المثل نه تنها در ایران استفاده می شود بلکه معادل انگلیسی نیز دارد. عبارت «Out of sight out of mind» معادل انگلیسی عبارت «از دل برود هر آنکه از دیده برفت» می باشد که در کشورهای دیگر استفاده می شود.

همچنین بخوانید: معنی ضرب المثل تنبل نرو به سایه سایه خودش می آید

☑️ شما چه دیدگاهی در مورد معنی ضرب المثل از دل برود هر آن که از دیده برفت دارید؟ آیا تا حالا از این کنایه استفاده کرده اید؟ حتما آن را از بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

2 دیدگاه

  1. 파테메 گفت:

    ممنونننن عااااييي بود من کامل این ضرب المثل رو فهمیدم دم سایت تون گرمممممم

  2. بصیر سلیمانی گفت:

    این ضرب المثل در کجا ها استفاده می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *