ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل ایراد بنی اسرائیلی گرفتن

داستان و مفهوم حکایت «ایراد بنی اسرائیلی گرفتن» با توضیح کامل

ضرب المثل ایراد بنی اسرائیلی گرفتن برای کسی به کار می رود که از روی لجبازی ایراد بی خود و بی جا می گیرد. به عبارتی دیگر به کسانی که مثل بنی اسرائیل از حضرت موسی (ع) ایراد می گرفتند و حق را قبول نمی کردند این ضرب المثل را می گویند. در ادامه ریشه و داستان این ضرب المثل را در ماگرتا بررسی می کنیم.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل آش نخورده و دهان سوخته

معنی ضرب المثل ایراد بنی اسرائیلی گرفتن

ریشه و داستان ضرب المثل ایراد بنی اسرائیلی گرفتن

همانطور که می دانید بنی اسرائیل قوم حضرت موسی (ع) بودند که حضرت موسی آن ها را از دست فرعون نجات داد. چرا که این قوم برده های فرعون بودند و هر کس از فرعون پیروی نمی کردن او دستور قتل و مُثله کردن او را صادر می کرد.

حضرت موسی به کمک خدا توانست قومش را از دست فرعون نجات دهد. حتما شنیده اید که خداوند دریا را برای موسی و قومش شکافت و فرعونیان را در همان دریا غرق کرد. معجزات دیگری هم بود تا دلیل محکمی باشند و بنی اسرائیل ایمان بیاورند مثل تبدیل عصا به اژدها، معجزه ید بیضا و …. ولی قوم بنی اسرائیل با بهانه های عجیب به او ایمان نیاوردند. مثلا می گفتند :

  • ای موسی! ما تا خدا را با چشم هایمان نبینیم ایمان نمی آوریم! (بقره – ۵۵)
  • ای موسی! ما از غذاها خسته شدیم! به خدا بگو برایمان عدس و پیاز و سیر و خیار بفرستد! ( بقره ۶۱)
  • ای موسی ما اینجا می نشینیم تو با خدایت برو و با دشمنان بجنگ! هر وقت پیروز شدید ما پایمان را در شهر می گذاریم! (مائده – ۲۴)

✅ در این بخش معنی ضرب المثل ایراد بنی اسرائیلی گرفتن را بررسی کردیم، شما می توانید از بخش دیدگاه نظرتان را در مورد این حکایت با ما به اشتراک بگذارید.

همچنین بخوانید:
معنی ضرب المثل عجله کار شیطان است
و
معنی ضرب المثل تیشه به ریشه زدن

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *