ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل فرار را بر قرار ترجیح دادن ⚜️+ گسترش

ریشه و مفهوم حکایت قدیمی «فرار را بر قرار ترجیح دادن» با توضیح کامل

معنی ضرب المثل فرار را بر قرار ترجیح دادن یعنی وقتی شخصی در مکان یا محیطی احساس خطر کند، حتی اگر خود آن شخص نخواهد فرار کند، بدن به صورت خودکار به ترس واکنش نشان می‌دهد و فرد از آنجا فرار می‌کند. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل بسوزد پدر عاشقی

معنی ضرب المثل فرار را بر قرار ترجیح دادن

مفهوم ضرب المثل فرار را بر قرار ترجیح دادن

خیلی از افراد تصورشان این است وقتی فردی از یک مکانی فرار می کند به آن شخص برچسب ترسو بودن می‌زنند؛ در صورتی که انسان عاقل وقتی می‌بیند شخص یا محیطی به آن آسیب می‌زند، آنجا را ترک می‌کند و فرار را بر قرار ترجیح می‌دهد.

ترجیح دادن یعنی بهتر دانستن چیزی نسبت چیز دیگر، در اینجا یعنی بین رفتن و ماندن، رفتن را ترجیح می‌دهد؛ چرا که باعث می‌شود به شخص لطمه‌ای وارد نشود.

به عنوان مثال: وقتی فردی به جنگل می‌رود و حیوان درنده ای می‌خواهد به آن حمله کند، بهترین کار این است که فرار کند؛ نه اینکه آنجا بماند و آن حیوان وحشی او را تکه پاره کند.

داستان فرار را بر قرار ترجیح دادن

مردم ایران قبل از انقلاب دوره‌ای که شاه حکومت می‌کرد رضایت نداشتند؛ چرا که حاکمیت دیکتاتوری بود؛ همچنین مردم آزادی بیان نداشتند و همه چیز در آن دوره با زور و اجبار بود.

این حاکمیت استبدادی باعث شد که خشم و نفرت مردم نسبت به شاه بیشتر شود و با هماهنگی امام خمینی و قیام‌های مردمی، شاه فرار را بر قرار ترجیح داد.

گسترش و بازآفرینی ضرب المثل فرار کردن را به قرار ترجیح داد

مقدمه: وقتی شخصی در شرکتی کار می‌کند و آنجا را رها کند، دیگران طعنه می‌زنند که چه زود کم آوردی یا فرار کردی. در صورتی که آن شخص برای خودش دلیل زیادی دارد که آنجا را ترک کرده، ولی دیگران آن را به راحتی قضاوت می‌کنند.

بدنه: در جامعه امروزی خیلی از مردم به دلیل شرایط، عصبانی و کم حوصله شده‌اند و سر هر مسائلی با همدیگر دست به یقه می‌شوند یا با هم بحث می‌کنند. اگر در موقعیتی بودید که احساس خطر کردید، به راحتی و بدون فکر کردن به قضاوت دیگران آن موقعیت را ترک کنید.

بهترین کار در این شرایط این است که شخص از آن فرد عصبانی دوری کند و فرار را بر قرار ترجیح بدهد. اشخاص باید یاد بگیرند که فرار کردن از محیط یا افرادی که می‌تواند به آن‌ها لطمه بزند، نشانه ضعف یا ترسو بودنشان نیست؛ بلکه نباید ارزش خود را برای هر انسانی پایین بیاورد.

نتیجه: خانواده‌ها و جامعه می‌توانند این آموزش را به افراد بدهند که اگر در هر جایی، فرقی ندارد مکان باشد، شخص یا محل کار باشد، وقتی احساس خطر یا اذیت شدن کردند، بی احترامی و بی حرمتی دیدند، به راحتی و بدون عصبانیت آنجا را ترک کنند. جامعه امروز، تمدن گفتگو است و هر کاری را می‌شود با صحبت و آرام حرف زدن حل و فصل کرد.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل آب زیر کاه
و
معنی ضرب المثل راه باز است و جاده دراز

☑️ به پایان معنی ضرب المثل فرار را بر قرار ترجیح دادن رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *