ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل آب زیر کاه ✔️+ مفهوم و گسترش حکایت

معنی و مفهوم ضرب المثل آب زیر کاه به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل آب زیر کاه : جهان دارای انواع و اقسام مردمی بوده که هر یک از آن‌ها از ویژگی و ملیت منحصربه‌فردی برخوردار هستند. ضرب المثل آب زیر کاه کنایه به افراد زرنگ و موذی دارد که با هر کاری قصد رسیدن به اهداف خود را دارند. این دسته از افراد بسیار زرنگ و فریب دهنده هستند و به هیچ‌ وجه برایشان فرقی ندارد که روش‌های مورد استفاده‌شان به نفع یا ضرر مردم است.

آن‌ها با سعی و تلاش پی در پی و با زرنگی هر چه تمام‌تری می‌خواهند در مدت زمان کمی پیروز شده و به تمامی اهداف خود دست یابند. باید بدانید که اعتماد کردن به این دسته از مردم کاری غلط بوده و در ظاهر بسیار مهربان و خیرخواه، ولی در باطن بسیار بیمار و دو رو هستند. برای آشنایی با مطالب کامل‌تری در مورد ضرب المثل، در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید‌.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل عروس نمی ‌توانست برقصد می گفت زمین کج است

معنی ضرب المثل آب زیر کاه

مفهوم ضرب المثل آب زیر کاه

عبارت آب زیر کاه معمولا برای کسانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که با ظاهر مظلوم و آرام خود می‌توانند به راحتی مردم را فریب داده و با ضرر رساندن به آن‌ها به اهدافی که در سر دارند برسند. افراد موذی با سعی و تلاش خود قادر به جلب نظر کاربران اطراف شده‌اند و سپس پس از انجام این کار به انجام امور خود جهت ضرر رساندن به آن‌ها می‌پردازند.

بهتر است در مواجهه با هر فردی با استفاده از عقل و دانسته‌های خود، صالح یا ناصالح بودن آن را تشخیص داده و از مردم بیمار دوری کنید. با این روش می‌توانید زندگی بدون دردسر و سختی داشته و از زندگی لذت ببرید.

تاریخچه ضرب المثل آب زیر کاه

این ضرب المثل از ریشه و زمان طولانی برخوردار است و داستان آن مشهوریت بسیاری دارد. در زمان‌های قدیم افراد بزرگ دارای دشمنان بسیاری بودند و از هر روشی قصد از بین بردن آن‌ها را داشتند. زمانی که گروهی از مردم می‌خواستند با انجام کاری دشمنان خود را حیرت‌زده کرده و در واقع آن‌ها را دچار مشکلاتی کنند، در راه ورود و خروج آن‌ها باتلاق عمیقی می‌ساختند و برای اینکه کسی از آن باخبر نشود رویش را با استفاده از کاه مخفی می‌کردند.

به این طریق هر زمانی که دشمنان از راه باتلاق می‌گذشتند، درگیر آن شده و به درونش پرت می‌شدند. با استفاده از این روش افراد می‌توانستند زمینه پیشرفت را برای خود فراهم کرده و دشمنان را کنار بزنند.

به همین سبب از آن زمان مردم برای نشان دادن هر کسی که در ظاهر همانند کاه بدون آزار و مظلوم، ولی در باطن همانند باتلاق و دردسر است از ضرب المثل آب زیر کاه استفاده می‌کنند. هدف مردم از این کار این است که به بقیه بفهمانند این فرد موذی و فریب‌کار بوده و سعی کنید گول آن را نخورید.

گسترش ضرب المثل آب زیر کاه

بسیاری از افراد به منظور پیش بردن زندگی و دست یافتن به اهداف خود، حاضر هستند تا به هر کاری دست بزنند. این دسته از افراد با ظاهر و رویی مهربان و آرام وارد زندگی مردم شده و با خوش سخنی خود، نظر مخاطبان را به خود جلب می‌کنند.

سپس با ضرر رساندن به آن‌ها قصد دستیابی به آرزوهای خود را دارند. به همین منظور بهتر است برای اینکه بتوانید زندگی خوبی داشته باشید، در انتخاب اطرافیان و نزدیکان خود دقت زیادی به خرج دهید.

اصطلاح انگلیسی ضرب المثل آب زیر کاه

در زبان انگلیسی برای بیان عبارت آب زیر کاه، از صفت sneaky استفاده می‌کنند.

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل صد تا چاقو بسازه، یکیش دسته نداره
و
معنی ضرب المثل راه باز است و جاده دراز

به پایان معنی ضرب المثل آب زیر کاه رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *