ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل عروس نمی ‌توانست برقصد می گفت زمین کج است

ریشه و مفهوم حکایت «عروس نمی ‌توانست برقصد می گفت زمین کج است»

معنی ضرب ضرب المثل عروس نمی ‌توانست برقصد، می‌گفت زمین کج است ؛ برای مشاهده ریشه و مفهوم، گسترش و بازآفرینی این حکایت در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل زمین گرد است

معنی ضرب المثل عروس نمی ‌توانست برقصد می گفت زمین کج است

مفهوم ضرب المثل عروس نمی ‌توانست برقصد، می گفت زمین کج است

در این حالت فردی هدف قرار گرفته که نمی‌تواند امور خود را به درستی انجام دهد و همیشه برای رفع و رجوع کردن کارهایش بهانه‌گیری می‌کند. بهتر است زمانی که توانایی انجام کاری را ندارید، مسئولیت آن را برعهده نگیرید تا بعدا بخاطر انجام اشتباه مورد سرزنش قرار نگیرید.

در این صورت است که خواهید توانست در زندگی پیشرفت کرده و موفقیت‌های بسیاری را به بیاورید. برای اینکه بتوانید در زندگی خود موفق شده و پیشرفت‌های بسیاری کسب کنید، باید دارای مهارت و توانایی‌هایی باشید. در زندگی سعی کنید همیشه نیمه پر لیوان را ببینید تا بتوانید روی خوش زندگی را دیده و زندگی را به خوبی سپری کنید.

داستان حکایت عروس بلد نیست برقصه میگه زمین کجه

در روزهای قدیم خانواده‌ای با پسر و عروس خود زندگی می‌کردند. روزی مادر شوهر به عروس خود گفت: ای عروس غذای امروز برعهده تو است و موظف هستی برای اهل خانه غذایی بپزی. عروس که از آشپزی چیز زیادی نمی‌دانست ولی با این حال قبول کرد و مجبور به پخت غذا شد.

فردای آن روز عروس غذایی پخت ولی هیچکس قادر به خوردن غذا نشد. عروس برای اینکه در جمع خانواده همسر خار و کوچک نشود برگشت به مادر شوهرش گفت: مادر مواد غذایی شما ایراد دارند و به همین علت است که غذای من بد طعم شده وگرنه من در خانه خودمان نیز این غذا را با طعم عالی می‌پختم.

مادر شوهر که از گفته عروس خود عصبانی شده بود گفت: اگر مواد من اشکالی دارند تو می‌توانی فردا به بازار رفته و خودت موادی تهیه کنی. عروس قبول کرد و فردا به بازار به منظور خریداری مواد غذایی رفت. ولی باز هم همین اتفاق برایش افتاد و غذایی بدطعم در اختیار خانواده همسرش قرار داد.

در این حال مادر شوهرش از میان جمع بلند شد و گفت: عروس نمی‌تواند برقصد، می‌گوید زمین کج است؛ بهتر است به جای آوردن دلیل و برهان، کاری را که در آن توانایی و مهارت نداری را برعهده نگیری. از آن پس هروقت کسی قصد داشت به فرد بی مسئولیت و بی مهارتی اشاره کند، از این ضرب المثل استفاده می‌کرد.

گسترش عروس نمی‌توانست برقصد، می‌گفت زمین کج است

زمانی که توانایی انجام کاری را ندارید نباید آن را برعهده بگیرید. در این صورت اگر اشتباهی از سوی شما رخ داده باشد، توسط مردم سرزنش خواهید شد. اگر هم اشتباهی انجام دادید بهتر است به جای آوردن دلیل و منطق که تقصیر شما نبوده، مسئولیت کار خود را برعهده بگیرید و نسبت به جبران کردن خطای خود اقدام کنید.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل بشنو و باور نکن
و
معنی ضرب المثل صد تا چاقو بسازه، یکیش دسته نداره

☑️ به پایان معنی ضرب المثل عروس نمی‌توانست برقصد، می‌گفت زمین کج است رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + سیزده =