ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل زمین گرد است ⚜️ مفهوم زمین گرده نوبت منم میشه

معنا و مفهوم ضرب المثل «زمین گرده منم کینه ای هرجا بری میرسی به من» و اصطلاح انگلیسی آن

معنی ضرب المثل زمین گرد است ماهم کینه ای نوبت توهم می رسد ؛ این ضرب المثل کنایه از این است که هر عملی یک عکس العملی دارد، انسان‌ها اگر به هم خوبی کنند، خوبی می‌بینند ولی اگر در حق کسی بدی کنند تاوانش را می‌دهند.

درواقع هر کسی بازتاب عمل خودش را در این دنیا می‌بیند. برای مشاهده مفهوم کامل و بازآفرینی این حکایت در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

معنی ضرب المثل زمین گرد است

مفهوم ضرب المثل زمین گرد است

زمین گرده یعنی اگر در نقطه‌ای از چاله را کنده باشیم زمین می‌چرخد و در آخر خودمان را داخل آن چال می‌کند. اگر کسی بدی دیگری را بخواهد اول خودش گرفتار آن بدی می‌شود. پس باید مواظب باشیم تا برای دیگران هم خوب بخواهیم، هر چیزی که برای خودمان می‌خواهیم برای دیگران هم بخواهیم.

در بیشتر مواقع این ضرب المثل زمین گرد است برای ظلم کردن به دیگران هم استفاده می‌شود. این ضرب المثل را برای کسی می‌گویند که در حق کسی ظلم کرده تا به او بفهمانند زمین گرد است و روزی تاوان تمام ظلم‌هایی که کرده است را می‌دهد.

همه‌ی ما انسان‌ها چه پیر و چه جوان نباید برای کسی بد بخواهیم چون زمین می‌چرخد و خودمان را داخل گودال چال می‌کند و هر آنچه که به دیگران خواستیم بر سرخودمان می‌آید. به همین دلیل می‌گویند که هر آنچه که برای خودت می‌خواهی را برای دیگران هم بخواه.

حکایت ضرب المثل زمین گرد است

روزی روزگاری دو دوست باهم برای دانشگاه به شهر دیگری قبول شدند و یک خانه برای خودشان اجاره کردند. صاحب خانه شرایط دانشجوها را اصلا درک نمی‌کرد و به همین دلیل باهم بحث کردند و باعث شد صاحب خانه به دانشجوها خانه‌اش را اجاره ندهد و دانشجوها در آن هوای سرد بیرون ماندند.

روزی فرا رسید که دانشجوها برای خودشان با تلاش‌های خودشان خانه گرفتند و در راه دانشگاه دیدند همان پیرمرد (صاحب خانه) در گوشه خیابان خوابیده است و دو دوست با خود اندیشیدند و گفتند او ما را در هوای سرد بیرون کرده است و باعث شد ما عذاب بکشیم ولی اکنون خودش گرفتار نیت بد خودش شده، پس زمین گرد است.

باز آفرینی ضرب المثل زمین گرد است

زمین گرد است یعنی زمین به شکل دایره هست و می‌چرخد؛ یعنی از هر نقطه‌ای شروع کنید دوباره به همان نقطه می‌رسید. اگر به فردی ضرری برسانید آن ضرر روزی به خودتان برمی‌گردد و یا برعکس اگر به فردی خوبی کنید یک روزی آن خوبی به خودتان برمی‌گردد.

وقتی کسی به شما می‌گوید زمین گرد است، یعنی دوباره به هم دیگر می‌رسید و تاوان کارهایتان را پس می‌دهید یا جبران می‌شود. بستگی به شرایط طرف مقابل دارد که این حرف را چطور و با چه نیتی بزند، ولی اکثرا کاربرد منفی دارد مانند ضرب المثل کوه به کوه نمی‌رسد ولی آدم به آدم می‌رسد.

بالاخره شرایط هر آدمی تغییر می‌کند و این روال که در پیش روی ما است برای همیشه ثابت نخواهد ماند و روزی چرخ و فلک روزگار عوض می‌شود و کار ما هم چاره پیدا می‌کند. این کنایه را زمانی به کار می‌برند که کارمان گیر کسی بیفتد ولی طرف مقابل هیچ کمکی نکند.

اصطلاح زمین گرده به انگلیسی

در زبان انگلیسی از اصطلاح it’s a small world برای رساندن این مفهوم استفاده می شود.

⭐️ به پایان مقاله معنی ضرب المثل زمین گرد است رسیدیم، اگر شما نیز دیدگاهی درباره این جمله دارید حتما آن را از بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل حساب حساب کاکا برادر
معنی ضرب المثل ترک عادت موجب مرض است
معنی ضرب المثل قدر زر زرگر شناسد قدر گوهر گوهری

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *